TworzymyGłos Regionu

Termomodernizacja: Rachunki za zużycie gazu w porównaniu do lat ubiegłych znacznie wzrosły

Poniedziałek, 04 marca 2019 o 14:25, aktualizacja Czwartek, 07 marca 2019 o 14:38, autor: 7 1609
Termomodernizacja: Rachunki za zużycie gazu w porównaniu do lat ubiegłych znacznie wzrosły

Gminę czekają kolejne wydatki. Zaplanowane środki w budżecie na oświatę w 2019 roku będą mniejsze, w związku z tym gmina będzie musiała uzupełnić brakujące środki. Zwiększyły się również rachunki za gaz w związku z prowadzoną przez gminę termomodernizacją placówek oświatowych. Jak mówiła pani skarbnik w ubiegłym tygodniu podczas wspólnej komisji radnych, dyrektor SP2  wnioskował o dodatkowe 150 tysięcy złotych.

Na wspólnej komisji radnych, która odbyła się przed sesją Rady Miejskiej we Wschowie padło pytanie o wolne środki w budżecie. Okazało się, że jest ich nieco ponad 5 milionów. Część z nich została już rozdysponowana w budżecie na 2019 rok, a pozostała kwota również ma już swoje przeznaczenie. Większość informacji została podana pisemnie radnej Katarzynie Owoc-Kochańskiej (pismo to zamieszczamy pod artykułem). Między datą pisma, a wspólną komisją upłynęły dwa tygodnie. Pojawiły się w tym czasie dwie nowe informacje, dotyczące kosztów, jakie gmina będzie musiała ponieść. Informowała o tym radnych skarbnik UMiG Barbara Wesołowska.

Pierwsza informacja dotyczy subwencji oświatowej, która będzie mniejsza niż to zakładano w budżecie o 215 tysięcy 874 złote. Subwencje wylicza się co roku według określonego szablonu. Raz ta subwencja jest mniejsza, raz większa niż pierwotnie zakładano. Tym razem gmina będzie musiała dołożyć brakujące środki.

- Oprócz tego wpłynął wniosek dyrektora SP2. Po zamontowaniu nowego pieca - pani skarbnik cytowała treść pisma dyrektora szkoły - ,,w ramach prowadzonej przez gminę inwestycji termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej gminy Wschowa, rachunki za zużycie gazu w porównaniu do lat ubiegłych znacznie wzrosły". W tej chwili pan dyrektor prosi o zwiększenie środków dla SP2 o 150 tysięcy złotych, które będą przeznaczone na opłaty za ogrzewanie. 

- Od września do października opłata za ogrzewanie wyniosła 16,5 tysiąca złotych. Od stycznia pan dyrektor zaliczkowo wpłacał za okres od 1 do 10 stycznia - 5 252 złote, od 10 stycznia do 31 stycznia - 5 252 złote. Faktura rozliczeniowa za styczeń wyniosła 38 tysięcy 403 złote - mówiła pani skarbnik.

Zdaniem skarbnik Wesołowskiej dopóki nie odbędzie się inwentaryzacja dotychczasowej termomodernizacji sytuacja z ogrzewaniem w SP2 najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Adaś
04.03.2019 16:29

Koszty - straty, jakie mogą wyniknąć w Spółki Komunalnej związane z koniecznością zapłacenia b. prezes Janik za jej wynagrodzenie zdecydowanie okażą się za chwilę "dymkiem chwili" . Ból w kolanach to dopiero nadchodzi a prośba p. dyrektora szkoły nr 2 , bagatela 150tys. zł, to zapowiedź wielkiej czarnej "chmury" dla finansów miasta. Nie wiem jak Państwa, ale mnie te słowo ciągle prześladują - …. zostawiam Panu gminę w należytym porządku społeczno-gospodarczym … to tak zabrzmiało jakby zmiana berła była tylko faktem rumiankowego epizodu. Oj nie, ta "bomba " finansowa już tyka na naszą niekorzyść, zaraz, a to szybko minie p. burmistrzu Antkowiak, przyjdą do Pana ( po Pana) banki po rozliczenia, po plony i zyski termomodernizacji poprzedniej kadencji rządzącej. Ocieplić dom, wydać olbrzymie pieniądze i ponosić straty na ogrzewaniu przy zimie śródziemnomorskiej to nie wiem czy wystarczy nazwać to wielkim wstydem, ……. to prawdziwa granda. Za tak przygotowaną inwestycję przez poprzedników znowu przyjdzie nam społeczeństwu Wschowy wszystkim za to słona zapłacić, bardzo słono...….. nie wiem czy 1mln wystarczy ? Pan Czopek bardzo długo milczał ale nowy v-ce burmistrz nie będzie tego robił i powie jak jest , niegospodarność nie może być ciągłym kosztem ogółu, tak nie ma nigdzie aby jedni marnotrawili miliony a "wszyscy' się składali . Moje zdanie, …… wykonawca to pierwszy współwinny, drugi to burmistrz, trzeci to inspektor budowy - wszyscy ponoszą winę za złe wykonawstwo i za nie dopilnowanie tego zadania czyli marnotrawstwo pieniędzy z UE i naszych. Adaś

avatar
~Podatnik
04.03.2019 19:56

A co na ten pan z krańca stołu co to rządził z tylnego fotela przez ostatnie cztery lata i ma podobno tytuł doktora?

avatar
~???
04.03.2019 20:49

Ale jaja.Termomodernizacja przyczyną wyższych rachunków za ogrzewanie.Dziwny jest ten świat.

avatar
~Przedsiębiorca
05.03.2019 01:00

Czy aby na pewno większe rachunki za gaz są spowodowane tylko większym jego zużyciem? Od 1 stycznia PGNiG wprowadziło nowe ceny na paliwo gazowe. Prowadzę działalność gospodarczą, zużywam sporo gazu i od stycznia cena w mojej taryfie wzrosła o 40 % ! Niestety, ale wzrosty cen energii odbiją się na cenach usług i towarów.

avatar
~do "Przedsiębiorcy"
05.03.2019 09:04

Czy aby się na pomyliłeś, premier Morawiecki zapewniał, że nośniki energii w Polsce albo nie wzrosną albo wzrosną minimalnie . To o czym mówisz czyli 40 % wzrost już chyba nie mieści się w pojęciu MINI ? Tym bardziej, ze obecnie jest "zielone" światło i ułatwienia dla tych wszystkich co rozpoczynają biznes. A ty tu o wzroście 40%, zastanów się i jeszcze raz spojrzyj na rachunek, to jest nie możliwe.

avatar
~Sz
06.03.2019 15:43

A wystarczy myslec 150 głowic termostatycznych x 50pln = 7500.00pln niech będzie 10tys. Co p. Dyrektorze lepiej otwierać okna.....

avatar
~R8
08.03.2019 12:15

Szanowny "Przedsiębiorco" więcej precyzji w treści pisanej. Jeżeli piszesz "...cena w mojej taryfie wzrosła o 40 %..." to nic z tego nie wynika. Bez informacji jaką masz "grupę taryfową" nie da się tej informacji sprawdzić i może to być "fake news", którym często podrasowują swoje wpisy użytkownicy tego forum .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl