TworzymyGłos Regionu

„Tydzień dla Niepodległej” w Zanie

Piątek, 09 listopada 2018 o 15:56, aktualizacja Środa, 14 listopada 2018 o 14:50, autor: 5 1433
„Tydzień dla Niepodległej” w Zanie

Od poniedziałku 5 listopada I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie świętuje Stulecie Niepodległości Polski. Wszystkie działania odbywające się w ramach „Tygodnia dla Niepodległej” zostały wyróżnione przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w konkursie o tej samej nazwie.

Obchody rocznicy rozpoczęły się od gry terenowej pod hasłem „Operacja ściśle tajna – ślady filomatów i filaretów w naszej szkole.” W organizację gry dla uczniów klas pierwszych zaangażowali się harcerze. Następnie jedna z klas maturalnych wzięła udział w nietypowej lekcji języka polskiego, nawiązującej do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Maturzyści w scenerii chaty wiejskiej utrawalali wiedzę na temat walk narodowowyzwoleńczych. Był zatem wieniec dożynkowy, błazeńska czapka, kaduceusz, strój ludowy i inne rekwizyty nawiązujące do dramatu Wyspiańskiego. Trzeciego dnia Liceum odwiedzili uczniowie jednej z siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 1. Wzięli oni udział w zajęciach zatytułowanych „W obronie wolności”. Były to dwie lekcje na temat powstania listopadowego i „Reduty Ordona” przeprowadzone przez nauczycieli Liceum – pana Piotra Sobańskiego i panią Agatę Karolczyk-Kozyrę.

Finałowym wydarzeniem „Tygodnia dla Niepodległej” była jednak uroczysta akademia o randze powiatowej, która odbyła się 08 listopada w auli szkolnej w obecności władz powiatowych oraz licznie przybyłych gości. Przedstawienie było uwieńczeniem świętowania przez szkołę setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego zatytułowane zostało „Wolność kocham i rozumiem”, co wskazuje na świadomą miłość młodych ludzi do ojczyzny oraz poszanowanie wolności i godności jako wartości najwyższych. Inscenizacja słowno-muzyczna autorstwa pani Agaty Karolczyk-Kozyry została poprzedzona rysem historycznym wygłoszonym przez pana Piotra Sobańskiego. Należy dodać także, że podczas uroczystości miała miejsce premiera filmu „Liberum conspiro” przygotowanego przez pana Tomasza Wojnarowskiego wraz z uczniami klasy IIB oraz odbyła się wystawa broni i militariów.

Organizator uroczystości serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania zaplanowanych działań. Szczególne podziękowania kierujemy do właścicieli kwiaciarni „Magia kwiatów” ze Wschowy, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie, Wschowskiego Towarzystwa Strzeleckiego im. Batalionu „Parasol” oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie

(ZAN)

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar
~Brawo MŁODZI za patriotyzm w ZANIE!!!!!!!!!!
10.11.2018 01:18

Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy ......

avatar
~@@@
10.11.2018 07:58

Od kiedy "Patriotyzm" mierzymy ilością tego typu występów i to raz w życiu przypadających na 11. listopada ???. A, co z postawą na co dzień - w szkole - w pracy - na ulicy - z szacunkiem do mniejszości Polaków - z szacunkiem do drugiego człowieka - co nam pokazała np. ostatnia kampania wyborcza do samorządów lokalnych w wydaniu fałszu, obłudy i kłamstwa w tym najczęściej postaw pisowskich do szacunku ludzi chorych i niepełnosprawnych np. w Naszym Sejmie >>>>????. To też był wg was tak wychwalany przez was Polski Patriotyzm ???. Tak wystarczy zaśpiewać dnia 11. 11 hymn, aby nazwać się patriotą !!!!. To jak z Prawdziwym Polskim Katolikiem - nagrzeszy, na obraża, pójdzie się wyspowiadać i już jest Prawdziwym Polskim Katolikiem !!!. Wy dzisiaj na ustach macie Polak Patriota.... !, bo co zaśpiewa hymn, będzie uczestniczył w marszu i będzie w tym dniu niósł Polską Flagę i to jest wszystko na temat Polskiego Dzisiejszego Patrioty ?????. Kto wam daje takie uprawnienia do określenia kto jest Prawdziwym Patriotą w Naszym Kraju????. Jak widać OBŁUDA z was nigdy nie wyjdzie .......!

avatar
~znafca
10.11.2018 11:53

Aty co taki zgorzkniały jesteś, ktoś cię opuścił Bóg, zona, rodzina czy co ? Człowieku daj se luz i ciesz się tym co masz, a może już nie masz. Ludzie chcą żyć i się cieszyć życiem a nie umartwiać całe życie, to nie średniowiecze przecież. Czasami popatrz na siebie zamiast wszystkich innych krytykować. Powiedz nam co takiego wielkiego zrobiłeś sam dla niepodległej, to może ktoś i ciebie także objedzie za dobre chęci.

avatar
~ZM
10.11.2018 14:12

Brawo Zan ! Brawo młodzi !

avatar
~Inny-znawca
10.11.2018 16:24

Człowieku czy ty wiesz co piszesz i do czego się odnosisz?, gdzie w tym tekście widzisz i czujesz coś takiego jak "zgorzkniały"???, jeśli już, a może na pewno to Bóg ciebie opuścił bo nie jesteś w spokoju wysłuchać refleksji drugiego człowieka, który ci wskazuje elementy obłudy - własnie takiej obłudy jaką ty sam reprezentujesz swoim tekstem .......!. To właśnie o takich fałszywych patriotów chodzi temu forumowiczowi jak ty próbujesz nam się przedstawić.....!, może nie jesteś zgorzkniały ale na pewno zaślepiony ....... to twoje głupie porównanie : cyt.... "co takiego wielkiego zrobiłeś sam dla niepodległości....." ????. No co .....???. Człowieku zejdź na ziemię mamy XXI wiek!!!. Zgorzkniały "znawco".

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaSiedlnicaMuzyczne popołudnie w Siedlnicy
22.05.20190 165
Sołtys wsi Siedlnica wraz z radą sołecką zapraszają na muzyczne popołudnie z okazji Dnia Matki
nazwa
Dzień Dziecka z OSP
21.05.20190 212

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl