TworzymyGłos Regionu

Pierwsza wizyta u ortodonty? Umyj zęby i idź

Sobota, 03 listopada 2018 o 17:59, autor: 0 398
Pierwsza wizyta u ortodonty? Umyj zęby i idź

Spośród tych, którzy z różnych powodów decydują się na leczenie ortodontyczne, wielu ludzi obawia się pierwszej wizyty lub nie wie, jak się do niej przygotować. Sprzyjają temu legendy o bólu i katuszach wszelakich, mające niewiele wspólnego z rzeczywistością. Ponieważ z powodu ogólnie znanych niedostatków państwowej służby zdrowia takie leczenie w praktyce możliwe jest tylko w prywatnych gabinetach, należy przygotować się na jedną nieuchronną dolegliwość, czyli koszty.

Nie jest to trudne, bo w Internecie nie brak witryn należących do ortodontów i klinik ortodontycznych, jak choćby ortolingwa.pl. Wiele z nich zawiera cenniki zabiegów i aparatów, można więc przynajmniej z grubsza oszacować, ile będą kosztowały równiutkie, białe zęby.

Podstawowa wiedza nie zaszkodzi

Choć laik nie jest w stanie przewidzieć, jaka metoda leczenia będzie dla niego optymalna, może podjąć taką próbę, czytając przed pierwszą wizytą o tym, co jest możliwe, z jakimi wymaganiami (choćby higienicznymi) się wiąże i ile kosztuje. Kosztorys leczenia zostanie ustalony i podany pacjentowi po przeprowadzeniu niezbędnych badań, ale można na przykład wstępnie zdecydować, czy zależy nam na aparacie niewidocznym dla otoczenia, czy też będziemy bez oporów nosić taki, który widać. To kwestia indywidualna: dla jednych taki widoczny aparat jest czymś krępującym, dla innych wręcz przeciwnie, bo mówi otoczeniu „zobaczcie, jak dbam o uzębienie!”. Tak czy inaczej, warto dysponować jakąś elementarną wiedzą i wiedzieć, czego się chce – rozmowa z lekarzem i podejmowanie decyzji dotyczących leczenia będą wtedy łatwiejsze.

Najpierw wylecz zęby

Ortodonta przyjmie każdego, ale w praktyce rozpoczęcie u niego leczenia wymaga najpierw wyleczenia wszystkich chorych zębów u stomatologa. Warto wiedzieć, że gdyby w trakcie noszenia aparatu pojawiły się jakieś problemy, zwłaszcza w postaci ubytków próchniczych, leczenie ortodontyczne będzie musiało zostać przerwane do czasu ich usunięcia. Leczenie ortodontyczne jest mniej gwałtowną, ale jednak poważną ingerencją w strukturę uzębienia, toteż nie może być prowadzone w sytuacji, w której potrzebny jest stomatolog.

Przy okazji leczenia stomatologicznego powstaje dokumentacja medyczna. Warto ją zabrać ze sobą do ortodonty – ograniczy to być może liczbę badań niezbędnych do przeprowadzenia.

Czego się spodziewać na pierwszej wizycie

Niczego specjalnego, wystarczy więc umyć porządnie zęby. Pierwsza wizyta to wywiad, a więc rozmowa z pacjentem, potem ewentualne badania, przede wszystkim w formie zdjęć uzębienia i jamy ustnej, wykonywanych różnymi technikami. To one pozwolą ortodoncie określić dokładnie budowę szczęk i łuków zębowych pacjenta, a następnie zaproponować jedną lub kilka metod leczenia. Może się zdarzyć, że ortodonta poprosi o kontakt do naszego stomatologa – czasami lekarze uznają za właściwe, by ze sobą współpracować.

Koszty, ach, te koszty

Zaboleć może, gdy poznamy kosztorys leczenia. Szukając najlepszego ortodonty, warto więc zwrócić uwagę na ceny, a przy okazji także na to, czy dany gabinet lub klinika oferuje pomoc w sfinansowaniu terapii kredytem, czy ma jakieś promocje cenowe itp.

REKLAMA
Komentuj Podziel się

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

nazwaSiedlnicaMuzyczne popołudnie w Siedlnicy
22.05.20190 161
Sołtys wsi Siedlnica wraz z radą sołecką zapraszają na muzyczne popołudnie z okazji Dnia Matki
nazwa
Dzień Dziecka z OSP
21.05.20190 212

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl