TworzymyGłos Regionu

Mural zostanie odsłonięty już jutro! [ZDJĘCIA]

Środa, 01 września 2021 o 13:13, autor: 0 1538
Mural zostanie odsłonięty już jutro! [ZDJĘCIA]

Już jutro (2 września) o godz. 16:00 na ul. gen. Bema we Wschowie odsłonięty zostanie okolicznościowy mural upamiętniający wypad wojsk polskich na Wschowę. Na przybyłych gości czeka również koncert Stowarzyszenia Muzycznego „BIS” na dziedzińcu Muzeum.

Mural jest efektem współpracy Stowarzyszenia Muzycznego BIS oraz Gminy Wschowa. W lipcu podpisano umowę z Ministrem Obrony Narodowej na realizację zadania pod nazwą „Koncert i mural patriotyczny ku chwale bohaterów Wypadu na Wschowę.” 

Wkładem Gminy Wschowa było przygotowanie ściany budynku (remont plus ocieplenie ściany) oraz zabezpieczenie wkładu własnego stowarzyszenia. Wysokość uzyskanego dofinansowania z MON wynosi 20 000 zł. Konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem „MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO" został ogłoszony w 22 rocznicę wejścia Polski do NATO.

Muzeum Ziemi Wschowskiej wraz z Archiwum Państwowym w Lesznie z okazji 82. rocznicy wypadu wojsk polskich na Wschowę przygotowuje ekspozycję poświęconą wydarzeniom z dnia 2 września 1939 roku. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów muzeum, jak i archiwum. Pokazany zostanie m.in. sprzęt używany przez żołnierzy w czasie II wojny światowej, ich oporządzenie oraz materiały codziennego użytku. Ponadto zaprezentowane zostaną również pocztówki i zdjęcia ukazujące przedwojenną Wschowę, a także relacje, zarówno polskie, jak i niemieckie, z wydarzeń wrześniowych 1939 roku. Wystawa otwarta zostanie 2 września o godzinie 17:30.

Tego dnia będzie również kolportowane specjalne wydanie Kuriera Wschowskiego, a dzień uświetni wykład poświęcony wydarzeniom z września 1939 roku. Wystawa muzealna jest częścią oficjalnych obchodów 82. rocznicy wybuchu wojny i wypadu na Wschowę.

Dnia 3 września żołnierze z jednostki wojskowej w Lesznie przemaszerują do Wschowy, odwzorowując przebieg trasy, jaką we wrześniu 1939 roku przeszli polscy wojskowi. Tego dnia na rynku mieszkańcy Wschowy będą m.in. mogli obejrzeć wóz pancerny wz. 34 ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz zasmakować wojskowej grochówki. Więcej TUTAJ.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl