TworzymyGłos Regionu

Marian Banaś składa wyjaśnienia przed komisją sejmową

- obrady nagle zamknięto

Wtorek, 08 czerwca 2021 o 22:34, autor: 5 771
Marian Banaś składa wyjaśnienia przed komisją sejmową

Szef NIK składał wyjaśnienia, dotyczące wyborów korespondencyjnych. Posiedzenie sejmowej komisji kontroli państwowej zostało nagle przerwane. „To jest skandal!” – komentuje posłanka KO, Krystyna Skowrońska.

Posiedzenie komisji rozpoczęło się we wtorek o godzinie 10. Marian Banaś, szef NIK, został na nie wezwany, aby przedstawić informacje o tzw. „wyborach kopertowych”. Chodzi o wybory prezydenckie z 2020 roku, które nie doszły do skutku. Pod koniec maja Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze doniesienie do prokuratury na premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra sprawa wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Zdaniem kontrolerów NIK mogli popełnić przestępstwo, podejmując decyzje i działania zmierzające do przeprowadzenia wyborów.

Chciałem zwrócić uwagę, że kontrole przeprowadzili kontrolerzy z dużym doświadczeniem, którzy gwarantują obiektywność i rzetelność wykonanej pracy. To nie była kontrola prezesa, tylko szefów poszczególnych departamentów, którzy odpowiedzą na pytania. Chciałem podziękować wszystkim kontrolerom za ich zaangażowanie i profesjonalizm.” - wygłosił oświadczenie przed komisją Banaś i mówił, że celem jego podwładnych było zbadanie, czy działania podjęte w związku z przygotowaniem wyborów, były prawidłowo zorganizowane.

Posłom udało się zadać kilka pytań, m.in. o rolę Jarosława Kaczyńskiego w całej sprawie, o zlecanie zewnętrznych opinii prawnych przez premiera, o spotkanie Banasia z prezesem PiS i szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim w 2019 roku. Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka stawiał pytania o "naciski" wobec szefa NIK, a on opowiadał o mailach, w których ktoś podszywający się za syna Banasia groził samobójstwem.

Pytań było wiele, ale odpowiedzi Banasia mało i nie były konkretne. „Najwyższa Izba Kontroli trzyma się faktów, pracuje na dokumentach i opracowuje wyniki na podstawie czterech podstawowych kryteriów, czyli legalności, gospodarności, celowości i rzetelności. I tego żeśmy się trzymali. Po prostu sprawdzamy czy dany organ, czy instytucja działała zgodnie z prawem” - odpowiadał dyplomatycznie prezes NIK.

Jednak niespodziewanie prace komisji zakończyły się, bo przewodniczący Wojciech Szarama (PiS) nagle zamknął posiedzenie. Przeciw temu zaprotestowali posłowie opozycji. Mówili, że mają pytania, na które chcą uzyskać odpowiedzi. Nie dostali jednak ku temu okazji. „To jest skandal!” - mówiła na gorąco posłanka KO, Krystyna Skowrońska.

 

News4Media. fot.: Screen YouTube

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~123
08.06.2021 22:48

Guten Abend! Po co nam "zw.pl"? - przecież mamy "Onet.pl"

avatar
~Wyborca
09.06.2021 08:48

Składa , co???. WYJASNIENIA SKLADA li i tylko OSOBA PODEJRZANA, a Pan Banaś Szef NIK i jego Dyrektorzy składają SPRAWOZDANIE vel RAPORT o przestępczej działalności tych co to OGŁOSILI WYBORY PREZYDENCKIE na 10 Maja 2020 roku oraz wydatkowali nielegalnie MILIONY złotych z Kasy Suwerena !!!!!!!.

avatar
~do powyżej
09.06.2021 15:24

I co się znowu "narka" podniecasz? Przeczytaj co stanowi konstytucja w sprawie terminów wyboru prezydenta, bo coś mi się wydaje, że nie miałeś jej nawet w ręce nie mówiąc już o jej przeczytaniu. Reakcja i zachowanie typowego leminga.

avatar
~DO -" do powyżej "
10.06.2021 09:12

Klasyczny wpis z kategorii "be ble, be ble .....coś tam, coś tam ,,," aby tylko zaistnieć w mediach !. Poziom a la wpisu pewnego klasyka z pisu co to próbował pouczać Panią "Prezydent Białorusi" na uchodźstwie ....... ! ZERO WIEDZY, ale pisać każdy może ..... jak w tej piosence Stuhra !!!!!!

avatar
~ZEB
11.06.2021 11:53

Zapewne ,, Wyborca " miał konstytucję w ręku ale tylko do wymachiwania bo żeby przeczytać a tym bardziej zrozumieć to trzeba być ździebko rozgarniętym.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl