TworzymyGłos Regionu

List Arcybiskupa do Premiera:

''sprzeciw wobec dalszego ograniczania prawa wiernych''

Środa, 09 czerwca 2021 o 22:47, autor: 5 1300
List Arcybiskupa do Premiera:

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pisze o znoszeniu limitów wiernych w kościołach.

O tym, że Kościół w Polsce chce, by limity wiernych w świątyniach były wyższe niż obecnie, przedstawiciele Episkopatu mówili już w ubiegłym tygodniu. Teraz jednak znamy treść listu, jaki abp Stanisław Gądecki wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego. Duchowny zauważa, że "w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.".

Przewodniczący KEP zaznacza także, że Kościół ze zrozumieniem podchodził do ograniczeń sanitarnych, ale dodaje, że możliwość praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka oraz wpływa na jego kondycję duchową, psychiczną i fizyczną. Dlatego restrykcje w kościołach i miejscach kultu powinny być ograniczone do koniecznego minimum. "Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu." – napisał przewodniczący KEP i wyraża – jak to określił – „stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”.

Duchowny pisze też o "paradoksach", do których zdaniem arcybiskupa obecnie dochodzi. Chodzi mu o 150 osób, które mogą bawić się na weselu lub na przyjęciu komunijnym, podczas gdy tylko część z tych osób może wziąć udział w poprzedzającej je ceremonii w kościele.

Przypomnijmy, że od niedzieli została poluzowana część obostrzeń. Z 50 do 150 podniesiono dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań (nie wliczając zaszczepionych), które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu. Mogą też już (zachowując limit 1 klienta na 15 m kw. powierzchni) działać siłownie i kluby i fitness. W kościołach i miejscach kultu obowiązuje taki sam limit.

W tym tygodniu rząd ma poinformować o dalszym luzowaniu zakazów, które mają wejść w życie po 25 czerwca. "Na pewno na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne dość delikatne luzowanie." – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

 

News4Media, fot.: ipn.gov.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Wierny
10.06.2021 07:51

A czy Arcybiskup wypowie się o "KRÓLESTWIE" ks. Króla ?????, o walce z pedofilią z udziałem kapłanów ??????

avatar
~Rita
10.06.2021 10:21

Stoję w kościele w maseczce zakrywającej usta i nos , zachowując wymagany przepisami dystans od innych. W pewnym momencie za mną pojawia się pan - kichający i kaszlący, z maską na brodzie - bo mu duszno. Kapłan sprawujący liturgię spogląda kila razy na mojego sąsiada, ale nie reaguje w żaden sposób. Odsuwam się o dwa kroki, ale mój sąsiad podąża za mną. Zwracam panu uwagę na niewłaściwe zabezpieczenie, ale bez reakcji z jego strony. Wyszłam z kościoła - moje niezbywalne prawo do praktykowania wiary zostało zdeptane. Przechorowałam to dziadostwo i nie chce tego powtarzać. Pozdrawiam tych , którzy mają się za kogoś lepszego i niezniszczalnego - do spotkania z COVID-19. A potem się zobaczy.

avatar
~zza winkla
10.06.2021 12:57

cyt. - " Duchowny pisze też o "paradoksach", do których zdaniem arcybiskupa obecnie dochodzi" A dlaczego abp. zapomniałeś napisać o zakazie organizowania zgromadzeń spontanicznych ? Dbasz o swoje (swoją kasę) ok, ale zadbaj i o nas .

avatar
~Zawiedziony
10.06.2021 15:02

Po co w ogóle chodzić do kościoła? Bóg jeśli jest, to na pewno nie w tych świątyniach i nie przemawia przez pośrednika. Ksiądz i kościół jest mi nie potrzebny. Modlę się sam i to mi wystarcza. Ksiądz, to ostatnia osoba, której można zaufać.

avatar
~:)
11.06.2021 07:18

zgadzam się w 100%, w szczycie pandemii i tak kosciol dostal wiele luzniejszych obostrzen niz pozostale miejsca publiczne

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl