TworzymyGłos Regionu

reklama

Konserwacja zabytków sakralnych rozpocznie się niebawem. „Trwają dwa zapytania ofertowe”

Poniedziałek, 01 lipca 2024 o 18:05, autor: 0
Konserwacja zabytków sakralnych rozpocznie się niebawem. „Trwają dwa zapytania ofertowe”

W dwóch zabytkowych kościołach gminy Wschowa rozpoczną się wkrótce specjalistyczne prace konserwatorskie. Burmistrz Konrad Antkowiak zachęca firmy do udziału w dwóch zapytaniach ofertowych na renowację wybranych elementów w świątyniach we Wschowie i Lginiu. To kolejny etap działań mających na celu zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Ambona w Farze odzyska blask

W kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie zaplanowano kompleksową renowację zabytkowej ambony. Prace obejmą szereg specjalistycznych zabiegów, mających na celu przywrócenie jej pierwotnego wyglądu i zapewnienie trwałości na kolejne lata.

Konserwatorzy rozpoczną od szczegółowej dokumentacji fotograficznej, by następnie przejść do demontażu ruchomych elementów. Kolejne etapy to badania technologiczne i wzmocnienie konstrukcji. Drewno zostanie poddane oczyszczeniu, dezynsekcji i impregnacji.

Zobacz: Podczas remontu wieży kościoła Farnego odnaleziono kapsułę czasu (FOTO)

Specjaliści usuną wcześniejsze przemalowania i lakier, naprawią uszkodzenia i uzupełnią ubytki. Odtworzą także brakujące elementy snycerskie. Ostatnim etapem będzie konserwacja polichromii i złoceń oraz ponowny montaż ambony.

Lgiń - wieża kościelna w centrum uwagi

Drugi projekt dotyczy kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Lginiu. Tym razem konserwatorzy skupią się na wieży i elementach dekoracyjnych świątyni.

Prace rozpoczną się od oczyszczenia i wzmocnienia ścian ceglanych. Następnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja i naprawa uszkodzonych cegieł. Konserwatorzy zabezpieczą także pęknięcia i wykonają niezbędne prace murarskie.

Szczególną uwagę poświęcą granitowemu cokołowi oraz elementom z piaskowca, takim jak kolumny i rzeźby. Ostatnim etapem będzie konserwacja maswerkowych elementów z zaprawy.

Czas na realizację i składanie ofert

Przewidziano 14 miesięcy na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac, licząc od dnia podpisania umowy. Firmy zainteresowane realizacją tego ambitnego projektu mogą składać swoje oferty za pośrednictwem platformy zakupowej.

Zadania wykonywane będą w ramach dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gmina Wschowa otrzymała 238 000 zł na prace w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie oraz 490 000 zł na remont kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Lginiu.

Źródło: Burmistrz MiG Wschowa Konrad Antkowiak

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl