TworzymyGłos Regionu

Gmina Wschowa: Informacja o dodatku węglowym

Poniedziałek, 19 września 2022 o 11:07, aktualizacja Poniedziałek, 19 września 2022 o 13:03, autor: 2 1367
Gmina Wschowa: Informacja o dodatku węglowym

Ośrodek Pomocy Społecznej we Wschowie od dnia wejścia w życie ustawy o dodatku węglowym realizuje zadania wynikające z nowych przepisów.  W tym czasie spłynęło już 2425 wniosków, z których zweryfikowanych zostało 2158, a 1950 osób otrzymało już informację o przyznaniu dodatku węglowego.

Dodatek węglowy to świadczenie w wysokości 3 tys. złotych, jakie rząd przeznaczył dla gospodarstw domowych, w których podstawowym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. W myśl ustawy za paliwo stałe uznaje się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

W Gminie Wschowa realizacją wypłaty tego świadczenia zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej.

Od dnia rozpoczęcia przyjmowania wniosków do OPS zwróciło się 2425 mieszkańców naszej gminy. Dwa tysiące sto pięćdziesiąt osiem wniosków zostało już zweryfikowanych, ale aby móc te środki wypłacić wciąż potrzeba pieniędzy.

- Chociaż już w środę odbyła się sesja Rady Miejskiej we Wschowie, podczas której radni zabezpieczyli w budżecie środki przeznaczone na realizację ustawy o dodatku węglowym, wciąż nie mamy tych środków fizycznie na koncie OPS. Czekamy aż Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekaże pieniądze Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, który następnie dokona przelewów do urzędów gmin. Gdy tylko te środki pojawią się na koncie OPS rozpoczniemy wypłaty, o czym natychmiast poinformujemy mieszkańców– mówi Monika Domeracka, dyrektor Ośrodka Pomocy we Wschowie.Lubuski Urząd Wojewódzki wciąż czeka na przelew z Ministerstwa. Mamy nadzieję, że już na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy wypłaty dodatku.

Przypominamy, że wniosek o dodatek węglowy można składać do 30 listopada. 

(gminawschowa.pl)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~PIECYK+
20.09.2022 07:59

Czyli , cytat ..." palimy tej zimy czym popadnie .....?". A co z ochrona naszego środowiska, o które tak zabiegano przez ostatnie lata z naciskiem przez EU, aż do tego stopnia, że policja i tzw. straż miejska ścigała tych co palili w swoich piecach i kominkach " czym popadnie " - i o dziwo karali ich mandatami !!!. Co dalej z tą ochrona naszego środowiska, niech się wypowiedzą teraz Ci co tak głośno na naszym forum krzyczeli ??????-!. Gdzie teraz oni są ????.

avatar
~Bednar
23.09.2022 01:43

Jak sa wstrzymane, to znaczy, że wogóle ruszyły, jak nie ruszyły to jak mają być wstrzymane, ciekawe

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Grunty rolne
Grunty rolne
Pozostałe
Oddam kotka
Oddam kotka
Zwierzęta
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl