TworzymyGłos Regionu

reklama

Damian Małecki prezesem World Sokol Federation. To światowa organizacja zrzeszająca 250 tys. osób

Poniedziałek, 08 lipca 2024 o 13:40, autor: 2
Damian Małecki prezesem World Sokol Federation. To światowa organizacja zrzeszająca 250 tys. osób

6 lipca br. podczas obrad w czeskiej Pradze dr Damian Małecki został wybrany prezesem World Sokol Federation (Światowej Federacji Sokoła). Nowy prezes, związany ze Wschową, od lat przewodniczy Związkowi Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.

Damian Małecki prezesem światowego „Sokoła”

Damian Małecki, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełni funkcję prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce od 2017 roku. Na co dzień jest dyrektorem Muzeum Ziemi Wschowskiej i zajmuje się historią. Jego wybór na stanowisko prezesa World Sokol Federation to nie tylko osobisty sukces, ale również wielkie wyróżnienie dla Wschowy i Polski.

Zobacz: Dyrektor MZW Damian Małecki wyróżniony medalem „Pro Patria”

Podczas tych samych obrad, na stanowisko I wiceprezesa wybrano Roberta Tmeja z Kanady, a funkcję II wiceprezesa objął Martin Chlumsky z Czech.

World Sokol Federation

World Sokol Federation zrzesza około 250 tysięcy członków w kilkunastu krajach na trzech kontynentach. Do federacji należą krajowe związki TG "Sokół" z USA, Kanady, Słowacji, Słowenii, Serbii i Polski. Największym i najstarszym związkiem w federacji jest Česká obec sokolská z Republiki Czeskiej, która liczy 160 tysięcy członków i posiada szczególny status w kraju. "Sokół" w Czechach powstał w 1862 roku, a kolejne oddziały zaczęły się tworzyć w Słowenii, Polsce i innych krajach.

Dr Małecki jako nowy prezes zamierza kontynuować tradycje i wartości "Sokoła", które obejmują promocję zdrowego stylu życia, gimnastyki oraz rozwijanie patriotyzmu i wspólnoty narodowej. Jego nominacja to dowód na międzynarodowe uznanie dla polskiego wkładu w działalność "Sokoła".

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~123+
09.07.2024 09:13

„...rozwijanie patriotyzmu i wspólnoty narodowej...”? W „ten kraju”? Przecież to takie średniowieczne. Gdzie z takimi poglądami do nowoczesnej Europy. Ino patrzeć jak wyleci z dyrektorowania i jeszcze mu audyt zrobią.

avatar
~Paweł
09.07.2024 19:22

Brawo Panie Damianie. Właściwy człowiek na właściwym miejscu!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl