TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wełna skalna vs wełna szklana, który materiał izolacyjny wybrać?

Wtorek, 28 maja 2024 o 08:54, aktualizacja Wtorek, 28 maja 2024 o 09:08, autor: 0
Wełna skalna vs wełna szklana, który materiał izolacyjny wybrać?

Wybierając materiał do izolacji termicznej domu, często stajemy przed dylematem - wełna skalna czy wełna szklana? Oba te rodzaje wełny mineralnej mają swoje zalety i wady. Wełna skalna charakteryzuje się wyższą gęstością i lepszymi parametrami izolacyjności termicznej. Z kolei wełna szklana jest zazwyczaj tańsza i łatwiejsza w montażu. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm rodzajom wełny mineralnej, aby ułatwić podjęcie decyzji, która z nich będzie lepsza do ocieplenia poddasza, ścian czy stropu w naszym domu.

sklep z wełną mineralną

Wełna skalna a wełna szklana. Porównanie wełny mineralnej do izolacji termicznej

Wełna mineralna to materiał izolacyjny, który doskonale sprawdza się zarówno w izolacji termicznej, jak i akustycznej. Produkowana jest z włókien skalnych (wełna skalna) lub z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej (wełna szklana). Oba rodzaje wełny mineralnej dostępne są w postaci płyt lub rolek o różnej grubości, co pozwala na dopasowanie ich do konkretnych zastosowań - ocieplenia poddasza, ścian zewnętrznych, wewnętrznych, podłóg czy stropów.

Zalety i wady wełny skalnej oraz wełny szklanej w izolacji termicznej

Wełna skalna wyróżnia się następującymi zaletami w porównaniu do wełny szklanej:

  • Lepsza izolacyjność termiczna - niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda
  • Wyższa gęstość - lepsza izolacja akustyczna i odporność na uszkodzenia mechaniczne
  • Doskonała niepalność - klasyfikacja A1 w zakresie reakcji na ogień
  • Wysoka paroprzepuszczalność - zapobiega gromadzeniu się wilgoci w przegrodach

Natomiast wełna szklana ma takie zalety jak:

  • Niższa cena w porównaniu do wełny skalnej
  • Łatwiejszy montaż, szczególnie w przypadku izolacji o skomplikowanych kształtach
  • Dobra sprężystość - możliwość ściskania podczas transportu i przechowywania
  • Szeroki wybór produktów różnych producentów jak Isover, Ursa czy Knauf

Jeśli chodzi o wady, to w przypadku wełny skalnej można wymienić jej wyższą cenę oraz większą wagę, co utrudnia transport. Wełna szklana z kolei jest wrażliwa na zawilgocenie, a jej włókna mogą być drażniące dla skóry podczas montażu.

Jak wybrać najlepszą wełnę mineralną. Wełna skalna kontra wełna szklana

Wybór między wełną skalną a wełną szklaną zależy od konkretnego zastosowania i naszych priorytetów. Jeśli zależy nam na najwyższej efektywności izolacji termicznej i akustycznej oraz bezpieczeństwie pożarowym, lepszym wyborem będzie wełna skalna. Sprawdzi się ona szczególnie w budownictwie energooszczędnym, pasywnym oraz przy izolacji dachów skośnych, elewacji wentylowanych czy ścian zewnętrznych.Z kolei jeśli priorytetem jest dla nas niższa cena i łatwość montażu, a parametry izolacyjne nie muszą być najwyższe, można rozważyć zastosowanie wełny szklanej. Dobrze sprawdzi się ona np. w izolacji poddasza metodą lekką-mokrą, ścian szkieletowych, ścian działowych, sufitów podwieszanych czy podłóg na legarach.Warto też zwrócić uwagę na grubość wełny mineralnej - im większa grubość, tym lepsza izolacyjność termiczna. Standardowe grubości wełny to 50, 100, 150 i 200 mm. Ostateczny wybór zależy od wymaganego współczynnika przenikania ciepła dla danej przegrody budowlanej.

Efektywność izolacji termicznej - Wełna skalna czy wełna szklana?

Podsumowując, zarówno wełna skalna, jak i wełna szklana to sprawdzone materiały do izolacji termicznej, mające swoje mocne i słabe strony. Wełna skalna zapewnia nieco lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz najwyższe bezpieczeństwo pożarowe. Jest polecana szczególnie do domów energooszczędnych i pasywnych oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka efektywność izolacji. Wełna szklana z kolei to tańsze i łatwiejsze w montażu rozwiązanie, które sprawdzi się w mniej wymagających zastosowaniach. Niezależnie od tego, który rodzaj wełny mineralnej wybierzemy, ważny jest prawidłowy montaż zgodnie z zaleceniami producenta oraz zachowanie ciągłości izolacji, aby uniknąć powstawania mostków termicznych. Dobrze dobrana i zamontowana wełna mineralna, czy to skalna czy szklana, pozwoli nam cieszyć się komfortem cieplnym i niższymi rachunkami za ogrzewanie przez długie lata.

zobacz video na yt

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl