TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

UX design- czym jest i czego dotyczy?

Środa, 05 czerwca 2024 o 09:24, autor: 0
UX design- czym jest i czego dotyczy?

Wszelkie strony internetowe czy aplikacje są dziełem wykwalifikowanych projektantów, którzy czuwają nad tym, by nawigacja po stronie była łatwa i intuicyjna. Takim projektantem jest UX designer czy UI designer. Czym zajmują się te osoby i na czym polega ich praca? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. 

UX design, czyli projektowanie doświadczeń użytkownika

UX design, czyli User Experience design, to proces tworzenia produktów, aplikacji, czy też stron internetowych, które są intuicyjne, użyteczne i satysfakcjonujące dla użytkowników. UX design skupia się na zapewnieniu pozytywnego doświadczenia użytkownika poprzez zrozumienie ich potrzeb, zachowań i celów, a następnie projektowanie interakcji, które odpowiadają na te potrzeby. Ten proces obejmuje badania użytkowników, tworzenie personas, mapowanie doświadczeń, prototypowanie, testowanie i doskonalenie produktu, aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkownika. To przekłada się na większy sukces np. aplikacji, z której użytkownicy korzystają chętniej. 

Czym konkretnie zajmuje się UX designer?

UX designer zajmuje się projektowaniem interakcji i doświadczeń użytkownika w ramach różnych produktów lub usług. Ich zadania obejmują przeprowadzanie badań użytkowników, tworzenie personas i mapowania doświadczeń, projektowanie wireframe'ów i prototypów, testowanie użytkowników oraz iteracyjne doskonalenie produktu na podstawie feedbacku. Współpracując z innymi członkami zespołu projektowego, takimi jak projektanci UI, deweloperzy i menedżerowie produktu, UX designer dba o to, aby produkt był łatwy w użyciu, satysfakcjonujący dla użytkownika i spełniał ich potrzeby. Więcej informacji można przeczytać tutaj: https://thestory.is/pl/uslugi/badania-ux/audyt-ux/.
 

UX design vs. UI design

Czym jest UX design już wiesz, czym zatem jest UI design? UI design koncentruje się bardziej na projektowaniu interfejsu użytkownika, czyli na tym, jak produkt wygląda i działa. UI designer zajmuje się projektowaniem wszystkich elementów, z którymi użytkownik ma kontakt podczas korzystania z produktu, takich jak przyciski, menu, formularze itp. Ich celem jest stworzenie interfejsu, który jest atrakcyjny wizualnie, intuicyjny w obsłudze i spójny z ogólnym stylem i brandem produktu.

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia UX designer. UI i UX designerzy, czyli ogólnie mówiąc, projektanci UX mogą liczyć na całkiem wysokie zarobki, warto jednak pamiętać, że proces projektowy UX designera jest dość długi, podobnie, jak audyt UX i praca właściwa z interfejsem użytkownika. Projektowanie UX wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, jednocześnie jest jednak ekscytujące i niezwykle kreatywne zajęcie. 

 
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl