TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rejestracja BDO. Procedury, obowiązki i skutki naruszenia terminów

Wtorek, 04 czerwca 2024 o 09:24, autor: 0
Rejestracja BDO. Procedury, obowiązki i skutki naruszenia terminów

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się procesowi rejestracji w Bazie Danych Odpadów (BDO), omówimy kluczowe procedury oraz obowiązki, jakie na przedsiębiorców nałożono w tym zakresie. Ponadto, zbadamy również konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z nieprzestrzegania wyznaczonych terminów.

Rejestracja BDO - czym jest i kto podlega temu obowiązkowi?

Rejestracja BDO dotyczy przedsiębiorców wytwarzających odpady lub wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, pojazdy, smary, oleje, opony, baterie, akumulatory, oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Za brak wpisu do rejestru grożą sankcje finansowe. Do branż objętych tym obowiązkiem należą między innymi budownictwo, gastronomia, stomatologia, producenci, import/export, gabinety kosmetyczne, warsztaty samochodowe oraz sklepy. Wniosek o rejestrację składa się przez internetową platformę BDO, gdzie przedsiębiorca musi uwierzytelnić swoją tożsamość, wypełnić formularz rejestracyjny oraz załączyć odpowiednie dokumenty, takie jak pełnomocnictwo i opłatę. Możliwe jest zlecenie obsługi BDO zewnętrznej firmie, aby uniknąć konieczności samodzielnego prowadzenia rejestracji i ewidencji.

BDO logowanie - jak zrobić to prawidłowo?

Po uzyskaniu wpisu w rejestrze BDO, otrzymasz od Urzędu Marszałkowskiego numer rejestrowy oraz hasło, co umożliwi Ci logowanie do systemu. Pierwszym krokiem będzie potwierdzenie tożsamości poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (KWIE). Jeśli chodzi o BDO logowanie możliwe jest na stronie głównej za pośrednictwem Login.gov.pl. Istnieją dwa rodzaje okien logowania: z zieloną ramką dla głównych użytkowników oraz osób chcących powiązać się ze swoim podmiotem, oraz z żółtą ramką dla użytkowników podrzędnych, którzy otrzymali zaproszenie przez email od użytkownika głównego (wówczas loginem jest ich adres email). Po pomyślnym zalogowaniu uzyskasz dostęp do różnych funkcji BDO, w tym możliwość powiązania swojego konta z podmiotem za pomocą funkcji "Przypisz konto podmiotu". Podczas tego procesu konieczne będzie podanie numeru rejestrowego oraz dotychczasowego hasła do rejestru. Jeśli nie posiadasz jeszcze numeru rejestrowego, musisz skorzystać z funkcji rejestracji podmiotu, wybierając opcję "Nowy wniosek rejestracyjny" z menu bocznego, dostępnego po wejściu w zakładkę "Wnioski". Jedno konto może zawierać wielu użytkowników głównych i podrzędnych, z różnymi poziomami uprawnień dla każdego rodzaju użytkownika.

Sprawozdanie oraz rejestracja BDO po terminie - co zrobić?

Każdy zarejestrowany w systemie BDO musi do 15 marca złożyć coroczne sprawozdanie BDO. Odbywa się to przez internetowy system BDO na podstawie danych z prowadzonej w ciągu roku ewidencji odpadów. Jednakże, jeśli przegapisz ten termin, możesz liczyć się z odsetkami ustawowymi, które zostaną doliczone do opłat wynikających z Twojego sprawozdania rocznego BDO. Jeśli zaniedbasz złożenie sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi, grozi Ci kara grzywny od 20 do 5000 złotych. Urząd może wezwać Cię do złożenia zaległych sprawozdań nawet do 5 lat wstecz. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej złożyć zaległe dokumenty i nadrobić zaległości, zwłaszcza że prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru BDO podlega karze administracyjnej aż do 1 miliona złotych. Rejestracja BDO po terminie powinna być dokonana jak najszybciej i warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, aby mieć pewność, że wszystko zostanie złożone poprawnie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl