TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przywiozłeś pluskwy z wakacji? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

Środa, 26 czerwca 2024 o 21:45, autor: 0
Przywiozłeś pluskwy z wakacji? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

Pluskwy to niewielkich rozmiarów owady, których obecność jest niezwykle uciążliwa. Do naszych domów najczęściej przedostają się na ubraniach lub bagażach. Zbliżający się okres wakacyjny wiąże się ze sporym ryzykiem przywiezienia pluskwy domowej. Miejsca noclegowe cechują się dużą rotacją ludzi, co sprzyja migrowaniu insektów. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się nieproszonych gości w naszym domu.

Dlaczego istnieje ryzyko przywiezienia pluskwy z wakacyjnego pobytu?

Na miejsce swego bytowania pluskwa domowa wybiera te lokalizacje, w których ma stały dostęp do swego żywiciela, czyli człowieka. Stąd też można ją spotkać w hotelach, hostelach, pensjonatach, schroniskach itp. W ten sposób insekty te przedostają się do naszych domostw. Najczęściej przywozimy je z podróży na ubraniach lub bagażu. Dawniej wiele osób uznawało, że pluskwy bytują w brudnych czy zapuszczonych miejscach, jednak mit ten skutecznie został obalony. Insekty doskonale poruszają się po każdej powierzchni, niezależnie od stanu jej czystości. Dodatkowo dla nich priorytetem jest stały dostęp do pożywienia, czyli krwi ludzkiej, nie zważają przy tym na poziom higieny otoczenia. W miejscach takich jak hotele czy pensjonaty występuje duża rotacja ludzi, zwłaszcza w okresie letnim. Pluskwy mogą być przenoszone do i z miejsc noclegowych wraz z podróżującymi. Warto zatem wiedzieć, jak ustrzec się przed niechcianą „pamiątką” z wakacji.

Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się insektów w naszym domu po powrocie z urlopu?

Minimalizowanie ryzyka przywiezienia do domu pluskiew warto rozpocząć na etapie planowania wyjazdu. W tym celu należy dokładnie sprawdzić hotel, w którym planujemy nocować podczas wakacji. Wskazane jest, aby wybierać obiekty, które mają liczne opinie swoich klientów. Warto rzetelnie zapoznać się ze wszystkimi ocenami, zwłaszcza mniej przechylnymi. Dobrze jest sprawdzić opinie o danym hotelu w kilku miejscach, aby mieć pewność, że dany obiekt jest odpowiedni. Na wakacje warto zabrać ze sobą szczelne worki, w których należy umieścić używane lub zabrudzone ubrania

Po przybyciu do hotelu bagaż czy torebkę należy umieścić na płytkach lub biurku, najlepiej z dala od tapicerowanych mebli i łóżka, które stanowią najczęstsze miejsce bytowania pluskiew. Wskazane jest, aby dokładnie sprawdzić pokój. W tym celu należy zwrócić uwagę na materac, zwłaszcza szwy, stelaż łóżka czy wszelkie złączenia. Czarne, małe kropki mogą świadczyć o obecności pluskiew. Warto również ściągnąć obrazy ze ścian i sprawdzić, czy w złączeniu ram lub z tyłu nie ma odchodów insektów. Jeżeli ubrania będą przechowywane w komodzie lub szafie, to one także powinny być dokładnie sprawdzone. W sytuacji, kiedy w pokoju hotelowym występują ślady bytowania pluskiew, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcje obsługę i poprosić o inny pokój. 

Podczas pobytu wszystkie używane ubrania należy pakować do szczelnie zamykanych worków, aby uniemożliwić przedostanie się pluskiew. Kluczowe jest również, aby nie ignorować żadnych zmian skórnych. Pogryzienie przez pluskwy można pomylić z ugryzieniem komara czy meszki, jednak występują pewne cechy charakterystyczne. Pluskwy kąsają w odsłonięte miejsca na ciele, np. ręce, nogi czy plecy. Ślady ukąszeń zazwyczaj przybierają układ liniowy. Czerwone punkty umiejscowione są w jednej linii w niedalekiej odległości od siebie. Czasami przybierają postać trójkąta lub tworzą niewielkie skupiska. Wewnątrz zmiany najczęściej znajduje się ciemny punkt – to miejsce ukłucia pluskwy.

Po powrocie z wakacji jeszcze przed wniesieniem bagażu do domu należy dokładnie sprawdzić, czy nie znajdują się na nim pluskwy. Torby, walizki i torebki warto oczyścić za pomocą myjki parowej. Odzież należy wyciągnąć z worków, które trzeba od razu wyrzucić, aby nie wnosić ich do domu. Wskazane jest, aby wszystkie ubrania od razu umieścić w pralce i wyprać w temperaturze ok. 60C. Po wysuszeniu warto je wyprasować w wysokiej temperaturze. 

Jak dostrzec obecność pluskiew w domu?

Obecność pluskiew w domu najczęściej jest dostrzegana po licznych ugryzieniach na ciele. To podstawowy i najważniejszy sygnał, że w naszym otoczeniu zadomowili się nieproszeni goście. Innym przykładem są ślady odchodów, czyli małe, czarne kropki przypominające ziarenka maku. Zazwyczaj dostrzegane są na materacu, pościeli lub w okolicach łóżka. Obecność pluskiew może również sygnalizować nieprzyjemny zapach, przypominający sfermentowane maliny

Jak walczyć z pluskwami?

Samodzielna walka z pluskwami jest niezwykle trudna, gdyż insekty są bardzo odporne. Potrafią przez dłuższy czas wytrwać bez pożywienia. Dodatkowo ich kryjówki zlokalizowane są zazwyczaj w trudnodostępnych miejscach, które nie są widoczne gołym okiem. Domowe sposoby czy preparaty dostępne na sklepowych półkach mogą chwilowo ograniczyć problem, jednak nie zadziałają na tyle skutecznie, aby całkowicie wyeliminować obecność pluskiew. Kluczowe jest dotarcie do kryjówek, w których mogą znajdować się jaja insektów. Kompleksowe usuwanie pluskwy jest możliwe jedynie przy użyciu specjalistycznych metod i urządzeń. Stąd też warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy, która na co dzień świadczy tego typu usługi. Odpluskwianie odbywa się metodą oprysku, zamgławianiem termicznym oraz odymianiem. Tego rodzaju działania pozwolą na skuteczne i trwałe usunięcie pluskiew z domu. 

Pluskwy to uciążliwy problem, który wymaga kompleksowego i profesjonalnego podejścia. Warto mieć na uwadze, że insekty te szybko się rozmnażają, stąd też nie należy zwlekać z wynajęciem profesjonalistów, którzy skutecznie pozbędą się ich z naszego domu. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl