TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Paliwo HVO – co warto wiedzieć?

Środa, 12 czerwca 2024 o 17:50, autor: 0
Paliwo HVO – co warto wiedzieć?

W świetle wyzwań związanych ze zmianami klimatu, przed którymi stoi współczesna branża transportowa, istotne są trwające poszukiwania alternatywnych rozwiązań paliwowych. Jednym z nich jest wykorzystanie paliwa HVO100, które podbija obecnie kolejne rynki europejskie. Co warto wiedzieć o tym surowcu i czemu zawdzięcza taką popularność?

Czym jest HVO?

HVO to hydrorafinowany olej roślinny (z ang. Hydrotreated Vegetable Oil), który stanowi odmianę syntetycznego, odnawialnego paliwa przeznaczonego dla silników z napędem diesla. Paliwo HVO otrzymywane jest w nowoczesnych procesach rafinacyjnych takich jak hydrokraking oraz uwodornienie oleju roślinnego czy tłuszczów zwierzęcych, z wykorzystaniem wodoru i katalizatorów. Oprócz paliwa HVO w czystej postaci (HVO100) możliwa jest również dystrybucja tradycyjnych olejów napędowych z dodatkiem paliwa HVO, np. HVO30, HVO50.

Rozwiązanie najważniejszych kwestii

Alternatywne paliwo HVO charakteryzuje się takimi samymi właściwościami chemicznymi jak zwykły diesel, jednak pochodzi ze źródeł odnawialnych. Jego użytkowanie w czystej postaci w zależności od metody wiąże się ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery od 40 do nawet 90%, cząstek stałych o 30% i tlenku azotu o 9% w porównaniu do zwykłego oleju napędowego, co stanowi jego najważniejszą zaletę. Ponadto specjalistycznego przystosowania do dystrybucji i wykorzystania nowego paliwa nie wymagają ani współczesne jednostki wysokoprężne, ani obecna infrastruktura.

Nowoczesny hydrorafinowany olej roślinny nie zawiera składników, które na dłuższą metę mogą zaszkodzić silnikowi spalinowemu. W porównaniu do standardowego biodiesla (wytwarzanego w procesie estryfikacji olejów roślinnych z metanolem) HVO cechuje się wyższą wartością energetyczną, większą stabilnością termiczną, a także lepszą odpornością na przechowywanie.

Paliwo HVO w Europie i w Polsce

Ekologiczne paliwo HVO obecnie dostępne jest w Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Estonii, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech, na Litwie i Łotwie, Słowacji i Węgrzech, a od niedawna również w Czechach. Ze względu na ograniczenia prawne w Polsce paliwo nie jest jeszcze powszechnie dostępne dla klientów detalicznych, ale wszystko wskazuje na to, że to kwestia czasu. Obecnie można zakupić paliwo HVO na użytek własny, dostępny jest na jednej z baz paliwowych w Polsce. Jest droższe od tradycyjnego oleju napędowego, można jednak liczyć na to, że wraz z upowszechnieniem się surowca i ze wzrostem jego dostępności jego cena zacznie spadać. Jeśli więc jesteś zainteresowany zakupem oleju HVO w niedalekiej przyszłości, skontaktuj się z nami!

Wsparcie sektora transportowego

W kontekście globalnych zmian klimatycznych oraz unijnych wymogów związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, coraz większa popularność paliwa HVO100 nabiera szczególnego znaczenia. W najbliższym czasie z pewnością będziemy obserwować wzrost popularności samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym. Te jednak na szeroką skalę dostępne są tylko w wersjach osobowych. Wprowadzenie do obiegu czystego paliwa HVO oraz olejów napędowych z dodatkiem HVO umożliwi wydajną i bezbolesną redukcję śladu węglowego również przedsiębiorcom z sektora transportowego.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli chciałbyś poznać bardziej szczegółowe informacje dotyczące paliwa odnawialnego HVO lub jesteś zainteresowany dystrybucją surowca w najbliższej przyszłości, skontaktuj się z nami. Doradcy Petromex dopasują ofertę do Twoich potrzeb i przedstawią ci najkorzystniejsze rozwiązania biznesowe.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl