TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak dbać o sprawność urządzeń przemysłowych

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 o 17:11, autor: 0
Jak dbać o sprawność urządzeń przemysłowych

Jesteś właścicielem magazynu, hali produkcyjnej lub zakładu, w którym podstawę pracy stanowi korzystanie z urządzeń przemysłowych, np. suwnic? Sprawdź, o jakich działaniach potrzebujesz pamiętać, aby zachować sprawność maszyn, a w konsekwencji zapewnić ciągłość produkcji i efektywność operacyjną.

Wykonuj regularne konserwacje

Regularna konserwacja urządzeń przemysłowych jest niezbędna dla utrzymania sprawności i wydajności maszyn. Systematyczne przeglądy pozwalają wykryć wcześniej potencjalne wady i problemy, co minimalizuje ryzyko awarii i przestojów w produkcji.

Harmonogramy konserwacji powinny obejmować codzienne, tygodniowe i miesięczne działania, takie jak czyszczenie, smarowanie, wymiana zużytych części i kalibracja urządzeń.

Przykładowe procedury konserwacyjne mogą obejmować kontrolę stanu łożysk, sprawdzanie napięcia pasów transmisyjnych czy ocenę stanu elektryki.

Pamiętaj, aby dokumentować wykonywane prace konserwacyjne. Dzięki temu łatwo skontrolujesz historię serwisową urządzeń i dowiesz się, kiedy były przeprowadzane konkretne działania i czy jakieś zostały pominięte.

Jeśli w swoim zakładzie korzystasz z urządzeń dźwignicowych, zadbaj o to, aby w ramach przeglądu suwnic sprawdzić:

  • stan mechaniczny lin, haków, prowadnic i wszystkich elementów nośnych,
  • działanie wszystkich systemów elektrycznych i elektronicznych, w tym paneli sterujących i czujników,
  • działanie hamulców, systemów awaryjnych oraz sygnalizacji ostrzegawczej,
  • ogólny stan techniczny suwnicy, w tym ewentualną obecność korozji, pęknięć i innych uszkodzeń.

Przeglądy suwnic i innych urządzeń przemysłowych powinny być przeprowadzane regularnie, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez producenta i przepisami prawa.

W zależności od intensywności użytkowania zwykle mogą one być realizowane co miesiąc, co kwartał, a bardziej szczegółowe kontrole – co rok.

Na bieżąco monitoruj stan techniczny urządzeń

Współczesne technologie oferują szereg narzędzi, które umożliwiają bieżące śledzenie stanu maszyn. Do najczęściej stosowanych metod należą czujniki wibracji, systemy SCADA, analiza termowizyjna i badanie oleju.

Czujniki wibracji używa się do monitorowania stanu łożysk i innych ruchomych części maszyn. Umożliwiają one wczesne wykrycie nieregularności, takich jak niewyważenie, niewłaściwe smarowanie czy zużycie komponentów. Systemy SCADA pozwalają na centralne zarządzanie i monitorowanie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.

Analiza termowizyjna wykorzystuje kamery termowizyjne do identyfikacji miejsc o podwyższonej temperaturze, co może wskazywać na nadmierne tarcie, przeciążenie lub inne problemy mechaniczne. Jest to niezwykle skuteczna metoda diagnostyczna, pozwalająca na identyfikację problemów, które mogą być niewidoczne gołym okiem.

Kolejny ważny aspekt to analiza oleju. Przeprowadzana regularnie umożliwia wykrycie zanieczyszczeń wskazujących na zużycie komponentów, obecność wody czy innych substancji mogących negatywnie wpływać na działanie maszyn. Zwraca się uwagę na właściwości oleju, takich jak lepkość, zawartość metali czy kwasowość. Dzięki tej czynności możesz przewidzieć potencjalne problemy i zapobiec awariom.

Integracja tych prac w ramach systemu monitorowania pozwala na kompleksowe zarządzanie stanem technicznym urządzeń przemysłowych. Dane zbierane przez czujniki i systemy SCADA mogą być analizowane w czasie rzeczywistym, co umożliwia natychmiastowe reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. Ponadto zastosowanie zaawansowanych algorytmów analitycznych i sztucznej inteligencji może wspomagać przewidywanie awarii i optymalizację planów konserwacji.

Monitoring stanu technicznego nie tylko pozwoli zachować sprawność maszyn, ale i obniżyć koszty związane z nieplanowanymi przestojami i naprawami awaryjnymi, poprawić efektywność operacyjną i zminimalizować ryzyko wypadków związanych z awarią sprzętu.

Modernizuj maszyny

Dzięki regularnym modernizacjom sprzętu uwzględnisz w codzienności zakładu nowoczesne technologie, które mogą znacząco poprawić wydajność i bezpieczeństwo pracy. Przykłady takich technologii to Internet Rzeczy (IoT), automatyzacja procesów i sztuczna inteligencja (AI).

Modernizacja obejmuje również wymianę przestarzałych komponentów na bardziej energooszczędne i wydajne, co przekłada się na obniżenie kosztów operacyjnych. Z kolei wprowadzenie zaawansowanych systemów monitoringu i diagnostyki umożliwi bieżące śledzenie stanu technicznego maszyn i szybkie reagowanie na potencjalne problemy.

Przykłady udanych modernizacji pokazują, że inwestycje w nowoczesne technologie przynoszą wymierne korzyści, takie jak zwiększenie produktywności, redukcja przestojów i poprawa jakości produktów. Korzystanie z innowacji technologicznych jest więc nie tylko koniecznością, ale i strategicznym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.

Analizuj przyczyny awarii i im zapobiegaj

Jeśli już dojdzie do awarii maszyny, przeanalizuj przyczynę jej wystąpienia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co robić, aby uniknąć ich w przyszłości.

Jedną z popularnych metod na zapobieganie jest FMEA (Failure Mode and Effects Analysis), która polega na systematycznym przeglądzie potencjalnych sposobów, w jakie może dojść do awarii, ocenie ich skutków oraz opracowaniu strategii prewencyjnych.

Inną jest RCA (Root Cause Analysis) – skoncentrowana na znalezieniu podstawowej przyczyny awarii, co umożliwia podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

Analiza awarii i prewencja ich wystąpienia nie tylko minimalizują koszty związane z naprawami, ale również zwiększają niezawodność i bezpieczeństwo operacji przemysłowych.

Szkol personel

Nie bez znaczenia dla sprawności urządzeń ma sposób korzystania z nich. Jeśli używane są prawidłowo i zgodnie z ich przeznaczeniem i możliwościami, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia usterek. Dlatego równie istotne jest szkolenie personelu.

Wykwalifikowani pracownicy nie tylko będą obsługiwać maszyny według wskazań producenta, ale i przeprowadzą konserwacje, zdiagnozują problemy i szybko zareagują na awarie.

Współpracuj ze specjalistami

Gdy decydujesz się na przeglądy, konserwacje i serwisy urządzeń przemysłowych, korzystaj z usług firm, które m.in.:

  • mają odpowiednie doświadczenie – wybierz firmę z długim stażem na rynku i pozytywnymi referencjami od klientów, sprawdź, czy firma ma doświadczenie w pracy z urządzeniami konkretnego typu i marki, które używasz w swojej działalności;
  • posiadają certyfikaty i uprawnienia – upewnij się, że firma posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i uprawnienia do przeprowadzania serwisów i przeglądów np. suwnic, i sprawdź, czy serwisanci posiadają indywidualne certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje;
  • oferują interesujący Cię zakres usług – wybierz firmę, która oferuje kompleksowe usługi, w tym regularne przeglądy, konserwację, naprawy awaryjne, i upewnij się, że jest w stanie dostarczyć części zamienne w krótkim czasie oraz że dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym.

Zlecając prace serwisowe i konserwacyjne zewnętrznym specjalistom, korzystasz z ich szerokiej wiedzy i doświadczenia, które sprawiają, że szybko i skutecznie diagnozują i naprawiać oni usterki. Oszczędzasz również czas i zasoby.

Na rynku istnieje wiele firm oferujących profesjonalne usługi serwisowe dla suwnic. Jedną z nich jest Konecranes w Poznaniu. To marka z ponad 100-letnim doświadczeniem w branży dźwignicowej. Oferują oni nie tylko serwis i przeglądy suwnic, ale i ich modernizacje, części zamienne oraz nowoczesne urządzenia suwnicowe.

Podsumowanie

Dbanie o sprawność urządzeń przemysłowych to klucz do skuteczności i bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych. Regularna konserwacja, monitorowanie stanu technicznego urządzeń czy szkolenia personelu to konieczność. Szczególną uwagę dobrze zwrócić na przeglądy maszyn, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy. Inwestowanie w te działania przedłuża żywotność urządzeń, minimalizuje ryzyko awarii i zapewnia ciągłość produkcji.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl