TworzymyGłos Regionu

reklama

Fałszywy mecenas i synowa – seniorzy z gminy Wschowa pozbawieni 45 tysięcy złotych

Poniedziałek, 20 maja 2024 o 11:54, aktualizacja Poniedziałek, 20 maja 2024 o 12:10, autor: 4
Fałszywy mecenas i synowa – seniorzy z gminy Wschowa pozbawieni 45 tysięcy złotych

Miniony weekend przyniósł dramatyczne wydarzenia dla kilku mieszkańców powiatu wschowskiego, którzy padli ofiarami perfidnych oszustw. Starsze małżeństwo oraz 64-letni mieszkaniec gminy Sława stracili łącznie ponad 60 tysięcy złotych.

Oszustwo metodą "na policjanta" w gminie Wschowie

W piątkową noc (17 maja) do starszego małżeństwa z gminy Wschowa zadzwonił telefon stacjonarny. W słuchawce kobieta podszywająca się pod synową poinformowała o wypadku drogowym z udziałem ich syna, po czym połączenie miało zostać przekazane do adwokata. Chwilę później na telefon komórkowy seniorów zadzwonił mężczyzna podający się za mecenasa. Informował, że ich syn potrącił ciężarną kobietę na przejściu dla pieszych i aby uniknąć zatrzymania, konieczne jest wpłacenie kaucji.

Małżeństwo, chcąc pomóc swojemu synowi, zgodziło się na przekazanie 45 tysięcy złotych, które mieli w domu. Oszuści przez cały czas kontrolowali rozmowę, instruując seniorów jak przekazać pieniądze. Przed północą przed blokiem małżeństwa pojawił się mężczyzna, który odebrał gotówkę. Dopiero rano, kiedy seniorzy skontaktowali się z synem, dowiedzieli się, że padli ofiarą oszustwa.

Oszustwo na kryptowaluty w gminie Sława

Zaledwie dzień później (18 maja) do Komendy Powiatowej Policji we Wschowie zgłosił się 64-letni mieszkaniec gminy Sława, który również padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna odebrał telefon od nieznajomego, który poinformował go, że ma do odebrania kryptowaluty warte 63 tysiące złotych. Zgodnie z instrukcjami oszusta, 64-latek zainstalował wskazaną aplikację i zalogował się na swoje konto bankowe.

Szybko okazało się, że na jego koncie zaczęły pojawiać się podejrzane transakcje, a także informacje o zaciągniętych kredytach chwilówkach. W efekcie mężczyzna stracił ponad 16 tysięcy złotych.

Policja apeluje o czujność

Nadkomisarz Maja Piwowarska z KPP Wschowa przypomina, że oszuści ciągle wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy:

„Kolejny raz apelujemy o maksymalną czujność i ostrożność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w sytuacjach, które mają związek z naszymi oszczędnościami. Pamiętajmy, że policjant, prokurator nie będą żądali od nas pieniędzy w celu prowadzenia czynności. Nie dajmy się nabrać na wymyślone historie. Zachowując zimną krew w pierwszej kolejności sprawdźmy wiarygodność informacji zanim podejmiemy decyzję mającą związek z naszymi oszczędnościami” – mówi nadkomisarz Piwowarska.

Jak się chronić przed oszustami?

Policja radzi, aby w przypadku podejrzeń co do próby oszustwa, natychmiast skontaktować się z najbliższym komisariatem. Ponadto, warto rozmawiać o takich sytuacjach z rodziną, zwłaszcza z seniorami, którzy są szczególnie narażeni na manipulacje ze strony przestępców.

Zobacz: Debata na temat bezpieczeństwa seniorów we Wschowie – już 21 maja!

Oto kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nie podejmujmy pochopnych decyzji finansowych.
  • Sprawdzajmy wiarygodność informacji przekazanych przez nieznajome osoby.
  • Rozłączajmy się i wykonujmy połączenie do osoby, za którą podszywa się rozmówca.
  • Nigdy nie instalujmy nieznanych aplikacji na prośbę obcych osób.

Zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku może uchronić nas przed utratą oszczędności życia.

Źródło: KPP Wschowa

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~W imieniu poszkodowanych...
20.05.2024 21:51

Z powyższej informacji wyłaniania się wrażenie że cała wina jest po stronie seniorów....I koniec sprawy. Policja tylko to w tej wiadomości przekazała. A ja bym chciał w tej wiadomości się dowiedzieć że Wschowska policja coś jednak zrobi i prowadzi jakiekolwiek działania......na ale chyba jednak nie!!!Bo nic o takich działaniach nie napisali.... Policja przyjęła zgłoszenie ....I koniec sprawy.....Mam takie wrażenie że tak właśnie jest....Policjanci nie przekazali seniorom okradzionym żadnego dokumentu że takie zgłoszenie i przestępstwo miało miejsce..Nie mają takiego obowiązku??? Coś w rodzaju potwierdzenia zgłoszenia przestepstwa...Tak tylko pytam.....

avatar
~Ja
20.05.2024 22:33

Poczytaj trochę jak działają grupy oszukujące w ten sposób. Rozmowy są prowadzone spoza Polski. Odbiorcy pieniędzy nie wiedzą nawet dla kogo pracują. Sprawcy pieniądze trzymają na kontach fikcyjnych osób. Takie sprawy są nie do wykrycia.

avatar
~J
21.05.2024 00:58

Tak mi ich szkoda. Kochani Rodzice. Zawsze pomogą swojemu dziecku. Moi w sytuacji stresowej też tak by zareagowali pomimo że tyle się o tym mówi. To jednak starsi, ufni ludzie.

avatar
~Do powyżej
21.05.2024 10:56

Trzeba rodzicom załozyć konto niech nie trzymają pieniędzy w domu .Mnie akurat nie jest żal takich ludzi chociaż mam prawie 80 lat.Wszędzie i wszyscy powtarzają nam seniorom ,że nie należy nikomu dawać pieniędzy za uwolnienie wnuka ,syna ,córki .To nie są czasy ,że seniorzy to niewykształcona grupa społeczna .A już kupowanie i ,,oszczędzanie" przez internet seniorzy powinni sobie darować.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl