TworzymyGłos Regionu

reklama

Dwudniowe święto poezji śpiewanej w Sławie. KOPORA przyciągnęła artystów z całej Polski [ZDJĘCIA]

Niedziela, 25 maja 2025 o 12:02, aktualizacja Niedziela, 25 maja 2025 o 12:41, autor:
Dwudniowe święto poezji śpiewanej w Sławie. KOPORA przyciągnęła artystów z całej Polski [ZDJĘCIA]

Sława przez dwa dni była stolicą poezji śpiewanej. Trzecia edycja Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kopora" przyciągnęła artystów z całej Polski na teren zabytkowego Pałacu Rechenbergów. Organizatorzy – Stowarzyszenie KOPORA, Autenticon Sława i Powiat Wschowski – przygotowali różnorodny program, który połączył konkurs młodych talentów z koncertami zespołów i pokazami teatralnymi.

Piątek rozpoczął się przesłuchaniami konkursowymi, podczas których 26 artystów z całej Polski zaprezentowało swoje autorskie utwory. Wieczorem publiczność mogła wysłuchać koncertów Maksymiliana Wasilewskiego, Dominiki Jabłońskiej, Eryka Skrzypka, Roberta Mazurkiewicza oraz zespołów „Muzyczny Las", „Czerwony Tulipan" i Roberta Kasprzyckiego z zespołem. Dzień zakończyło wspólne granie przy ognisku.

Sobota przyniosła jeszcze więcej atrakcji. Program obejmował spektakl „Jak rybka Hela ratuje pszczoły" Fundacji „Ze sztuką na tak", występy zespołów „Atawizm" i „Toka", spektakl na plaży Teatru Terminus A Quo oraz koncerty zespołu „U Studni" i Antoniny Krzysztoń z zespołem. Wieczorem odbyła się również gala rozdania nagród. Jury z uznaniem wypowiadało się o poziomie konkursu.

– Z ogromnym zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchaliśmy wczoraj waszych wykonań. Były one dla nas ważne i takie wpadające w serducho, bo to były wasze teksty, często wasze osobiste przemyślenia zamknięte w słowach – mówiła do wykonawców przedstawicielka jury.

W konkursie wzięli udział artyści z różnych zakątków Polski, m.in. z Wrocławia, Krzyża Wielkopolskiego, Lądka Zdroju, Szczawna Zdroju, Pabianic i Gniezna.

Pierwsze miejsce i główną nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymał zespół Akustyczna Radiostacja. Drugie miejsce przypadło zespołowi Szczęka Pęka. Po raz pierwszy w historii festiwalu trzecie miejsce zostało podzielone ex aequo. Dominika Barabas i Asojacja SL podzieliły się nagrodą w wysokości 1,5 tysiąca złotych.  Wyróżnienie specjalne w wysokości 500 złotych otrzymał Marcin „Baltazar" Gąbka.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Nagrody wręczyli Starosta Wschowski Waldemar Starosta, Grzegorz Kamiński, prezes Stowarzyszenia Kopora, Mirosław Kmiecik z Gospodarstwa Rybackiego Sława, Anna Hajduk-Baruch, przedstawicielka firmy Hajduk oraz Danuta Pitrowska, sekretarz gminy Sława.

Festiwal przyniósł także cenne nominacje do innych znaczących wydarzeń muzycznych. Marcin „Baltazar" Gąbka otrzymał nominację do udziału w 30. Spotkaniach z Piosenką Turystyczną i Żeglarską „Saganek" bez przesłuchań wstępnych, a zespół Antybiotyka z Wrocławia zgarnął podwójne wyróżnienie: nagrodę specjalną Radia Danielka oraz nominację do 50. Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl