TworzymyGłos Regionu

reklama

Czy pałac w Sławie popada w ruinę? Właściciele odpowiadają na zarzuty

Poniedziałek, 20 maja 2024 o 10:32, aktualizacja Poniedziałek, 20 maja 2024 o 10:42, autor: 1
Czy pałac w Sławie popada w ruinę? Właściciele odpowiadają na zarzuty

W ostatnim czasie na stronie Radia Zachód pojawił się artykuł dotyczący stanu Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sławie, który wywołał reakcję właścicieli obiektu. Według doniesień medialnych, stan zabytkowego pałacu miałby się pogarszać, co skłoniło nowych właścicieli do wydania oficjalnego stanowiska.

Zarzuty o zaniedbanie

W artykule Radia Zachód, zatytuowanym „Sławski pałac popada w ruinę”, cytowana jest Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Konserwator Zabytków, która stwierdziła, że od momentu przejęcia obiektu przez nowego właściciela, jedynymi działaniami były porządki wewnątrz pałacu. "Od ponad dwóch lat zabytkowy pałac w Sławie ma nowego właściciela. Polska firma z Kalisza rok temu powołała spółkę, która ma zająć się rewitalizacją obiektu. Wcześniej budynek z początku XVIII wieku został wewnątrz posprzątany. I to są jedyne działania kolejnego właściciela zespołu pałacowo-parkowego," mówi Bielinis-Kopeć. W artykule przypomniano również historię pałacu, który po wojnie mieścił dom dziecka, a następnie był sprzedany przez wschowskie starostwo.

Stanowisko właścicieli

W odpowiedzi na zarzuty, właściciele Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sławie opublikowali oficjalne oświadczenie, w którym odpierają zarzuty o zaniedbania. „Przede wszystkim pałac nie popada w ruinę, tzn. jego stan zdecydowanie nie ulega pogorszeniu,” twierdzą. W oświadczeniu właściciele wymieniają szereg działań podjętych od momentu przejęcia obiektu w 2021 roku przez firmę MTM Industries Sp. z o.o.

Wśród wymienionych działań znalazły się:

  • Oczyszczenie wnętrza pałacu z zalegających śmieci.
  • Zabezpieczenie dachu oraz piwnic przed zalaniem.
  • Uporządkowanie terenu pałacu oraz przypałacowego parku.
  • Przeprowadzenie skanowania 3D całego gmachu.
  • Zabezpieczenie obiektu przed dostępem osób nieupoważnionych.
  • Prowadzenie badań archeologicznych i geotechnicznych.
  • Przygotowania do badań architektonicznych i konserwatorskich kolorystyki budynku.
  • Procedura pozyskania pozwolenia na remont dachu.

Dalsze plany i wyzwania

Właściciele podkreślają, że proces rewitalizacji tak dużego i zabytkowego obiektu wymaga czasu. „Każdy z nas życzyłby sobie, aby pałac w Sławie jak najszybciej odzyskał dawną świetność. Niesprawiedliwe jest jednak obarczanie nas winą za zaniedbania instytucji i organizacji, które władały obiektem przez dziesiątki lat,” piszą. Zwracają uwagę na konieczność cierpliwości i zrozumienia ze strony społeczności lokalnej, jednocześnie wyrażając wdzięczność za słowa wsparcia.

Pałac znajduje się pod stałą opieką Konserwatora, a wszystkie prace postępują zgodnie z planem. „Remont i odbudowa tego typu trwa jeszcze kilka/kilkanaście lat,” podsumowują właściciele, wyrażając nadzieję na pomyślne zakończenie przedsięwzięcia.

Źródło: UM w Sławie, Radio Zachód

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Ąż
20.05.2024 11:52

"Oczyszczenie, uporządkowanie, zabezpieczenie, przygotowania" Czyli w praktyce nic. Przez 3 lata jedynie złożyli wniosek o remont dachu. No chyba, że chodzi o przedostatnią linijkę w ich odpowiedzi - wyciągnięcia dla siebie jak najwięcej dotacji.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl