TworzymyGłos Regionu

reklama

Beata Dziduch dyrektorem Szkoły Podstawowej w Ciosańcu

Poniedziałek, 24 czerwca 2024 o 14:16, aktualizacja Poniedziałek, 24 czerwca 2024 o 14:27, autor: 0
Beata Dziduch dyrektorem Szkoły Podstawowej w Ciosańcu

Dnia 1 lipca br. stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Ciosańcu obejmie Beata Dziduch. W sławskim magistracie Burmistrz Sławy, Cezary Sadrakuła, wręczył jej akt powierzenia oraz zarządzenie o powołaniu na okres pięciu lat. Pani Beata zastąpiła na stanowisku dyrektor Bogusławę Olszewską, która przeszła na emeryturę. Uroczystość była okazją do złożenia gratulacji i życzeń owocnej pracy na rzecz oświaty w Gminie Sława.

Historia szkoły w Ciosańcu

Początki edukacji po wojnie

Kronika szkoły w Ciosańcu rozpoczyna się 1 maja 1945 roku, kiedy to Józef Raczyński, na polecenie Inspektora wolsztyńskiego magistra Bambickiego, został delegowany do organizacji Publicznej Szkoły Powszechnej. Budynek szkoły był nienaruszony, jednak wymagał odświeżenia po przejściowych kwaterach wojskowych.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 15 maja 1945 roku, uświetnione akademią zakończoną odśpiewaniem „Roty”. Początkowo szkołę uczęszczało 25 uczniów, a do 1 lipca liczba ta wzrosła do 46. Zorganizowano dwa komplety zajęć: dla analfabetów oraz dla dzieci uczęszczających wcześniej do szkoły.

Rozwój szkoły w latach powojennych

Nowy rok szkolny 1945/1946 przyniósł sześć klas i 111 uczniów. W tym czasie otwarto także szkoły w Dronikach i Bagnie. Od samego początku istnienia szkoły prowadzono akcję dożywiania dzieci, obejmując nią 50 osób. Nauczyciele regularnie uczestniczyli w rejonowych konferencjach pedagogicznych.

W lutym 1950 roku w Domu Ludowym w Ciosańcu uruchomiono stałe kino, a rok później otwarto pierwszą drużynę harcerską, która działała do 1992 roku. W roku szkolnym 1951/1952 wprowadzono po raz pierwszy egzaminy końcowe szkoły podstawowej.

W 1954 roku kierownictwo szkoły przejął Kazimierz Mendykowski. W 1957 roku w szkole otwarto Szkołę Przygotowania Rolniczego, do której zapisało się 25 uczniów.

Budowa nowego budynku i dalsze inwestycje

Wiosną 1968 roku rozpoczęto budowę nowego pawilonu szkolnego, a prace zakończono jesienią. W lipcu 1973 roku przystąpiono do rozbiórki starego budynku szkolnego.

Pod koniec lat 70. dyrektorem szkoły została Łucja Niewiadomska. W 1986 roku funkcję tę objął Ireneusz Bachorski. W tym okresie szkoła organizowała liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, w tym występy Filharmonii Zielonogórskiej.

Współczesne zmiany

Rok szkolny 1999/2000 przyniósł reformę edukacji, w wyniku której szkoła stała się sześcioklasowa, z dwoma oddziałami zamiejscowymi gimnazjum w Sławie. W 2003 roku powołano Zespół Szkół w Ciosańcu, na którego czele stanął Jerzy Chilarski.

W 2008 roku stanowisko dyrektora objęła Bogusława Olszewska, a wicedyrektorem został Jerzy Chilarski. W tym okresie zrealizowano ważne inwestycje, w tym termomodernizację budynku i budowę placu zabaw „Radosna szkoła”.

Najnowsze wydarzenia

W 2018 roku uroczyście otwarto nową halę sportową. Rok szkolny 2018/2019 był ostatnim rokiem funkcjonowania gimnazjów, a szkoła podstawowa powróciła do ośmioklasowego systemu nauczania. W 2020 roku pandemia COVID-19 wymusiła przejście na nauczanie zdalne, które trwało do końca roku szkolnego 2020/2021.

W marcu 2022 roku do szkoły przyjęto 126 uczniów z Ukrainy. Utworzono klasy przygotowawcze na wszystkich poziomach szkoły podstawowej, które funkcjonowały do końca roku szkolnego. Od września 2022 roku uczniowie z Ukrainy zostali włączeni do regularnych klas.

Podczas wakacji w 2023 roku otwarto nowy plac zabaw na terenie przedszkola, z inicjatywy Rady Rodziców.

Dyrektor Olszewska przeszła na emeryturę

31 sierpnia 2023 roku na emeryturę przeszła dyrektor Bogusława Olszewska. Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się pod kierownictwem Beaty Dziduch, która 1 lipca 2024 r. obejmie stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Ciosańcu. Nowej dyrektor serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej w Ciosańcu.

Źródło/foto: UM w Sławie, SP w Ciosańcu

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl