Całkiem niesłusznie – walory przyrodnicze i infrastrukturalne lubuskiego sprawiają, że to świetne miejsce do życia, ale i do rozwoju zawodowego. Czy za tymi oczywistymi faktami idą zarobki? Jak pod tym kątem lubuskie wypada na tle kraju i najbliższych sąsiadów?
Sytuacja gospodarcza woj. Lubuskiego na tle kraju
Bezrobocie w lubuskim jest niższe niż w skali kraju (4,8% do 5,4%). Najlepiej wypadają powiaty słubicki, świebodziński i miasto Gorzów Wielkopolski, ze stopą bezrobocia poniżej 3%. Gorzej przedstawia się sytuacja w powiecie strzelecko-drezdeneckim, gdzie bezrobocie przekracza 9%. Ogólny trend jest jednak dobry.
Te dane nie przekładają się jednak bezpośrednio na zarobki – statystyczny pracownik w woj. lubuskim zarabia średnio ponad 6400 zł brutto, podczas gdy wskaźnik dla kraju wynosi ponad 7000 zł brutto. Oznacza to, że co prawda większość osób poszukujących pracy bez problemu ją dostanie, ale zarobi mniej niż w niektórych innych miejscach w kraju.
Paradoksalnie, to wcale nie jest zła wiadomość – koszty życia w woj. lubuskim są niższe niż w kujawsko-pomorskim czy łódzkim, a porównywalne ze świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Stąd też proporcjonalna różnica w zarobkach, która jednak nie przekłada się na niższy status życia mieszkańców województwa w porównaniu z innymi regionami kraju.
W których branżach w woj. lubuskim można zarobić najwięcej?
Jak w każdym innym województwie, także i w lubuskim są profesje lepiej i gorzej płatne. Jeśli więc dopiero wybierasz swoją drogę zawodową albo planujesz przebranżowienie, zwróć uwagę, gdzie w lubuskim możesz zarobić najwięcej.
Spośród pracowników umysłowych na najlepsze oferty mogą liczyć przedstawiciele branży medycznej (lekarze, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i rehabilitanci, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci), finansowej (księgowi, analitycy), edukacyjno-opiekuńczej (logopedzi, nauczyciele przedmiotów zawodowych, opiekunowie osób starszych), a także logistycznej (spedytorzy, zaopatrzeniowcy, dostawcy).
Spośród pracowników fizycznych dobrze płatna praca czeka na przedstawicieli sektora budowlanego, na wykwalifikowanych elektryków, spawaczy i ślusarzy, na kucharzy, a także na kierowców samochodów ciężarowych oraz na monterów i operatorów w zakładach produkcyjnych.
Poszukiwanymi atutami są przede wszystkim doświadczenie na podobnym stanowisku, czynne prawo jazdy kat. B a w przypadku pracowników umysłowych – ukończone kierunkowe studia wyższe i znajomość j. niemieckiego, j. angielskiego lub innego języka obcego w stopniu co najmniej komunikatywnym.
Oferty pracy w Zielonej Górze – gdzie szukać najlepiej płatnych?
Zarówno praca w Zielonej Górze, w Gorzowie Wielkopolskim, jak i na terenie całego woj. lubuskiego, jest najłatwiejsza do znalezienia za pomocą GoWork.pl. Występuje on w roli pośrednika pomiędzy kandydatami poszukującymi pracy a przedsiębiorcami, którzy potrzebują pracowników.
Jako potencjalny pracownik, możesz skorzystać z wygodnych filtrów, wyszukując oferty z określonego obszaru lub w konkretnej branży. Masz również dostęp do indywidualnego profilu każdego pracodawcy, na którym możesz zadać oficjalne pytanie albo przeczytać opinie innych pracowników i kontrahentów.