Dyskusja podejmowana była w trakcie XX Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Szlichtyngowej, sytuację w szkole przedstawiła dyrektor Bogumiła Postek. Wraz z tworzeniem arkusza organizacyjnego szkoły na rok szkolny 2016/2017, koniecznym stało się ograniczenie pensum nauczycielom zatrudnionym w placówce. Wszystko jest wynikiem coraz mniejszej liczby uczniów w szkołach i łącznie na terenie gminy Szlichtyngowa dotknęło to 15 nauczycieli, 14 podpisało z placówkami porozumienie, w którym zgadzają się na obniżenie pensum. Radnych do podjęcia decyzji o wyrażeniu zgody na obniżenie pensum Barbarze Garsztce-Zientek przekonywali burmistrz Elżbieta Rahnefeld, sekretarz gminy Mirosław Strzęciwilk, a konsekwencje finansowe przedstawiła skarbnik gminy Barbara Wesołowska.
- Proszę Państwa gdybyście nie przyjęli tej uchwały to dla gminy oznacza podjęcie bardzo ciężkiej decyzji, wstrzymującej realizację funduszu sołeckiego. To są jedyne pieniądze jakie możemy znaleźć w budżecie, które mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów państwa odmowy – mówiła Elżbieta Rahnefeld. – Przez lata sztucznie podtrzymywane były dwa oddziały, które kosztowały gminę 854 tysiące złotych. Zobaczcie ile za te środki można by wykonać prac na rzecz gminy, a nie koniecznie wydawać je na pokrycie rozbujanych wydatków wynikających z arkuszy organizacyjnych szkół.
- W roku szkolnym, rozpoczynającym się od września tego roku, w naszym gimnazjum nauki nie podejmie 13 dzieci, które wybrały placówki spoza terenu gminy. W związku z tym zmniejszy się wpływ z subwencji oświatowej o ponad 100 tysięcy złotych, nie zmniejszą natomiast w żadnym stopniu koszty utrzymania szkoły jakie ponosi gmina. Zmniejszenie etatów, które zostało zaproponowane, może przynieść oszczędności w wysokości 118 tysięcy złotych – przedstawiała sytuację skarbnik gminy.
Ton wypowiedzi władz gminy, a także stawianie radnych pod ścianą przed podjęciem decyzji nie spodobał się przewodniczącemu Rady Miejskiej w Szlichtyngowej, Henrykowi Baraniakowi. Zwrócił on uwagę, że wywieranie tego typu presji na radnych miejskich, sprowadza się do podjęcia decyzji niezwiązanej z obniżeniem pensum, a raczej z realizacją funduszu sołeckiego. Zdaniem przewodniczącego stawianie tak sprawy jest nie na miejscu. Ostatecznie 6 radnych głosowało za przyjęciem uchwały, 4 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu, co spowodowało podjęcie stosownej uchwały.
(olek)