Od nowego roku za wywóz śmieci zapłacimy gminie

Od nowego roku za wywóz śmieci zapłacimy gminie

przez -
9 733

W połowie lipca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmienia ona zasady postępowania z odpadami, czyli innymi słowy ze śmieciami, które każdy codziennie produkuje. 

Do tej pory odpowiedzialnym za odpady był właściciel posesji, który podpisywał umowę z firmą wywozową. Zadanie gminy polegało na stworzeniu warunków do tego by właściciele mogli pozbywać się odpadów. Polegało to na tym, że gmina wydawała koncesję firmom, które spełniały odpowiednie warunki. Jeżeli taka firma warunki spełniała, gmina była zobowiązana wydać koncesję na wywóz śmieci. Na terenie gminy powstawała konkurencja a mieszkaniec miał wybór.

Ustawa podpisana przez Komorowskiego przenosi obowiązek dbania o odpady z właściciela posesji na gminę. W ten sposób wszystkie kraje w Unii Europejskiej mają rozwiązany problem śmieciowy, poza Polską i Węgrami. Zgodnie z ustawą gminy w wyniku przetargu, wybiorą firmy, które będą odpowiadać za odbiór odpadów, a właściciele posesji pieniądze za politykę śmieciową zapłacą gminie. Nowa ustawa ma gwarantować między innymi promocję segregacji odpadów, odzysk oraz recykling. Zarazem nie będziemy już decydować która firma będzie od nas odbierać śmieci, zdecyduje o tym gmina w formie przetargu.

Warto też dodać, że w myśl ostatnich badań przeprowadzonych przez ministerstwo środowiska co trzecia osoba nie uiszcza opłat za wywóz śmieci, co piąta nie wie ile płaci za wywóz śmieci. Większość pytanych domaga się zmian w polityce śmieciowej i ma postawę proekologiczną.

Dzisiaj obowiązuje jeszcze stara ustawa i właściciel posesji może wybrać firmę, która ma odbierać od niej odpady. Sytuacja na rynku pod tym względem jest nieskomplikowana. Nie jesteś zadowolony z usług, możesz wybrać konkurencję. Gminę Wschowa obsługuje pięć przedsiębiorstw. Największy udział na terenie gminy w zbiórce odpadów ma Spółka Komunalna ,,Wschowa” – w 2010 roku było to 90% rynku. Posiada też najwięcej pojemników, bo łącznie 86% z całości.

Utrzymanie czystości w gminie opiera się na kilku ważnych zasadach. Mieszkaniec musi podpisać umowę z firmą, która odbierze od niego śmieci, odpady jest zobowiązany segregować i oddawać je w odpowiednie i wyznaczone do tego miejsca. Na terenie gminy są to kolorowe pojemniki oraz punkty, gdzie może wywieźć zużyty sprzęt elektroniczny lub elektryczny. Nie można zostawiać telewizora obok pojemnika na śmieci, ani np. wysypywać gruzu do niego. Jest to być może elementarna wiedza, którą każdy mieszkaniec powinien posiadać. Jednak to właśnie ten punkt przynosi najwięcej nieporozumień i zmusza firmy, zajmujące się odbiorem odpadów od klientów, prowadzeniem restrykcyjnej polityki ,,śmieciowej”. Zdarzają się sytuacje, kiedy firma jest zmuszona przestawiać kolorowe pojemniki do selektywnej zbiórki z jednego miejsca w drugie, tylko dlatego, że mieszkańcy zamiast segregowania śmieci, zaczynają zostawiać wokół pojemników odpady, które nie powinny się w tym miejscu znaleźć. Jakiś czas temu głośno było o przyczepie zderzaków zostawionych obok pojemników, należących do Spółki Komunalnej we Wschowie. Zresztą działa tutaj zasada jednego worka, tzn. jeżeli przy pojemniku pojawi się jakaś hałda śmieci, to natychmiast pojawiają się następne. – Firma wtedy – mówi Halina Drgas, zastępca Dyrektora Spółki Komunalnej we Wschowie – przenosi kolorowe pojemniki w inne miejsce. Nie zawsze interweniuje firma. Ostatnio – mówi wicedyrektor Spółki – sołtys Lginia zażądał, żeby jeden zestaw pojemników do selektywnej zbiórki zabrać, ponieważ mieszkańcy wokół niego gromadzili odpady. Śmieci zaczęły pojawiać się w okresie letnim i na ten czas zostały spod sklepu w Lginiu zabrane. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, najczęściej jest to wynik braku własnych pojemników na odpady czyli innymi słowy brak podpisanych umów z firmą wywozową.

Od 2006 roku na terenie gminy pojawiły się kolorowe pojemniki do selektywnej zbiórki. Wcześniej mieszkańcy mieli możliwość segregowania odpadów, wyrzucając je do pojemników typu 1100 PA, które były otwierane od góry. Zdarzało się, że mieszkańcy zastępowali sobie własne pojemniki na odpady, wyrzucając pełne worki do pojemników przeznaczonych na szkło kolorowe i białe oraz plastiki. Ten typ pojemników – mówi Halina Drgas, zastępca Dyrektora Spółki Komunalnej we Wschowie – nie sprawdził się szczególnie w przypadku opakowań szklanych. Wysypywane przez śmieciarkę tłukły się, a jeżeli dodatkowo pojemnik zawierał opakowania z zawartością pożywienia, to efekt był taki, że powstawała z tego szklana, brudna konsystencja.

Stosowane dzisiaj pojemniki typu igloo posiadają taką konstrukcję, która sprawia, że opakowania szklane nie tłuką się. Posiadają mają małe otwory, co zabezpiecza je przed wrzucaniem do nich niepożądanych przedmiotów. Pojemniki typu 1100 PA są nadal wykorzystywane, ale już na innej zasadzie. Najczęściej korzystają z nich wspólnoty mieszkaniowe, które dbają o to, żeby w pojemnikach nie pojawiały się inne niż wymagane przedmioty.

Spółka Komunalna rozstawiła pojemników typu igloo dla swoich klientów w samej Wschowie w ilości 14 gniazd po 4 pojemniki. W gminie dodatkowo jest jeszcze 16 takich punktów po 3 pojemniki.

Przepisy o selektywnej zbiórce zobowiązują firmy wywozowe do prowadzenia kampanii edukacyjnej. Jest ona o tyle ważna, ponieważ świadomości ekologicznej wymaga od nas Unia Europejska i to właśnie jej procedury narzucają Polsce ustalanie takich przepisów, aby coraz mniej śmieci trafiało na wysypiska, a coraz więcej było selektywnie zbieranych i odzyskiwanych do powtórnego użycia.

Spółka Komunalna, odbierająca odpady od mieszkańców zajmuje się edukacją od 2006 roku przy współudziale Gminy Wschowa i Starostwa Powiatowego. Ich działania obejmują takie coroczne imprezy jak Gminne Obchody Dnia Ziemi, Festiwal Piosenki Ekologicznej, konkursy promujące selektywną zbiórkę odpadów dla dzieci i dorosłych, wycieczki ekologiczne, spotkania nauczycieli, prowadzących szkolne i przedszkolne koła przyrody.

Edukacja ekologiczna prowadzona jest między innymi po to, by wypełnić zobowiązania wobec Unii Europejskiej. Do 2013 roku Polska powinna ograniczyć do 50% ilość składowanych odpadów w porównaniu do 1995 roku. Do 2020 roku tych odpadów powinno być już tylko 35%. Jeżeli sobie z tym nie poradzimy, będziemy płacić stosowne kary. Nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie między innymi płacenie tych kar przerzuci na jednostki samorządowe.

Europejskie statystyki pokazują, że Polacy produkują tylko 320 kg na osobę, tylko Czesi i Słowacy mają mniejszy wskaźnik. Wszystko więc wskazuje na to, że zobowiązania wobec unijnych przepisów nie powinny nas niepokoić. Duńczyk produkuje prawie 800 kg śmieci, a w takiej Holandii składuje się tylko 2% śmieci, 70% odzyskuje, a resztę spala.

Tego rodzaju statystyki świadczą o tym, że edukacja ekologiczna w krajach europejskich stoi na wysokim poziomie.

Pozostaje pytanie w jaki sposób gmina będzie wypełniała obowiązki ustawowe od 2012 roku. O tym przekonamy się niebawem. Nikt jednak mieszkańców Gminy Wschowa nie zwolni od segregacji odpadów. Przepisy mogą nawet zaostrzyć się i jeżeli będziemy źle segregować odpady, firma wywozowa nie odbierze śmieci, póki nie zostaną odpowiednio posegregowane. Odpady produkujemy codziennie, codziennie też powinna nam towarzyszyć świadomość ekologiczna.

PODOBNE ARTYKUŁY

9 Komentarze

 1. Ja mogę nawet płacić wiecej niż dotychczas pod warunkiem ,że moje odpady będą odbierane raz w tygodniu( a nie raz na dwa, jak obecnie).Mam nadzieję,że nie będę musiała wędrować i jeździc samochodem w poszukiwaniu pojemników do selektywnej zbiorki odpadów.O tym problemie pisano już na bezkresu.pl,ale nadal nie ma poprawy pod tym względem.A do tzw.Zachodu jeszcze nam bardzo daleko…

 2. my z blokow spoldzielczych placimy! ,a osoby z domkow jedorodzinnych przynosza odpady do naszych pojemnikow,twierdzac ze oni tylko raz kiedys kozystaja z naszych pojemnikow,placic powinnismy wszyscyod zameldowanej osoby! bezwzgledu czy wzuci smieci tu czy gdzie indziej ,inaczej jedne pojemniki zawsze beda pelne a innych niebedzie wogole,czas to upozadkowacdla wspolnego dobra!.

 3. co trzecia osoba nie płaci za wywóz smieci ? ludzie wyrzucają swoje śmieci pod pojemniki na segregowanie śmieci ? A CO ROBI STRAŻ MIEJSKA ???? … aaaaa łapie kierowców za złe parkowanie i na radar….. bawi się w policję……..za to w końcu więcej kasy wpada do budżetu…..

  no i zgadnijcie, kto we Wschowie wygra przetarg ???

 4. zgodny My też z domków jednorodzinnych płacimy za wywóz śmieci, a do Was , do bloków przywozimy plastiki, szkło, gdyż macie tam postawione pojemniki do segregowania odpadów, za które nie płacicie. Ale niestety przestaniemy segregować odpady, gdyż awantury jakie urządzają mieszkańcy bloków. mimo,że widzą,że wrzucam butelki plastikowe do pojemnika na plastik a nie wór ze śmieciami są dla nas nieprzyjemne. Przemierzam czasem całą Wschowę( powoli mam już dość) w poszukiwaniu tak umiejscowionych pojemników do segregacji, aby stały gdzieś na uboczu, aby się nikt nie wydzierał na mnie, gdyż w naszym rejonie ma ani jednego pojemnika.Cała edukacja dzieci pójdzie na marne, jak teoria nie pójdzie w parze z praktyką.

 5. A dla mnie to sztuczny problem. Proszę, pokazcie mi człowieka, który nie śmieci. Problem wiec można rowiazac łatwo. PODATEK. Każdemu równo dowalic – jak za ścieki. Wrócą wtedy duże pojemniki. I łatwiej wywieźć a i segregacja będzie prostsza. Dzisiaj Spółka tez segreguje odpady. A jeśli każdy za to zapłaci bez udawania, ze nie śmieci, to znajda się fundusze na piękne pojemniki do segregacji. I będzie pięknie i bez nerwów.

 6. mam nadzieję że we Wrocku nie wygra WPO firma na A, bo to co oni wyprawiają to się w głowie nie mieści…

 7. Po pierwse jeżeli wywóz byłby tani to wszyscy by to robili.Niestety ceny są wysokie i niektórych poprostu nie stać.Teraz wybieram sobie firme najtanszą a po nowym roku niestety bedzie cena narzucona.Sa firmy prywatne które sa droższe od ZUK i napewno prywaciarz wygra bo tak to juz jest w układach.

 8. Teraz płaciłem 54 zł raz na 2 M-ce po nowej ustawie place 55 zł na m-c standard usług taki sam ;/ wniosek hmm niech sobie każdy sam dopisze ;/

 9. kolejny podatek …i tak śię uanas biznesa robi (złodziej) dajcie prace i uczciwa płace

Zostaw odpowiedź