O szkodach łowieckich na posiedzeniu Izby Rolniczej

O szkodach łowieckich na posiedzeniu Izby Rolniczej

Dziś (10 czerwca) w Sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym we Wschowie odbyło się posiedzenie Wschowskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej. W spotkaniu uczestniczył prezes Lubuskiej Izby Władysław Piasecki

Najważniejszym tematem obrad były szkody łowieckie w rolnictwie. – To co chcemy osiągnąć, to równowaga między interesami rolników i  interesami myśliwych skupionych w Polskim Związku Łowieckim – mówił Piasecki. – Nas rolników interesują tylko zapisy w prawie łowieckim dotyczące szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę. We współpracy z dwoma zespołami parlamentarnymi  stworzyliśmy swoje propozycje prawa regulujące te kwestie. Pracę nad nowelizacją prawa łowieckiego dobiegają końca. Nowe zapisy będą stanowić o tym, kto ma szacować straty, jak ma to robić i za czyje pieniądze.

Propozycje zmian w prawie łowieckim opierają się na polskich wzorach międzywojennych, gdzie rolnik był ważnym podmiotem tego prawa i współwłaścicielem płodów łowieckich.

W związku z tematyką spotkania gośćmi posiedzenia Rady Powiatowej byli członkowie Kół Łowieckich. W obradach uczestniczył także starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka. – Cieszymy się, że dotarł do nas prezes Lubuskiej Izby – mówił starosta. – Nasz powiat leży na krańcach województwa i niestety z tego powodu bywa czasami pomijany. Mamy wspaniałych rolników i firmy, którymi możemy się pochwalić, jak choćby Hodowla Zwierząt Zarodkowych Osowa Sień. Jutro prezes HZZ Czesławem Kryszkiewiczem odbierze w Warszawie, pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie Agroliga.

W drugiej części obrad prezes Powiatowej Spółki Wodnej Andrzej Kokot przedstawił zasady funkcjonowania spółki.

Prezes Izby Rolniczej odpowiadał też na pytania i wątpliwości rolników. Zapraszamy na obszerny zapis filmowy posiedzenia. (mij)

Nie możemy wyświetlić tej galerii.

1 KOMENTARZ

  1. jakie funkcjonowanie Spółki wodnej rowy pozarastane rozmiękczone brzegi brak drenaazu jak usłyszał mój sąsiad raz do roku jesienią „wyczyszczą ” i to ma wystarczyć to jakiś parados

Zostaw odpowiedź