TworzymyGłos Regionu

Zaległości na ponad 8 milionów

Piątek, 24 lipca 2020 o 16:00, autor: 16 1862
Zaległości na ponad 8 milionów

Podatnicy, w tym mieszkańcy i przedsiębiorcy, zalegają względem Gminy Wschowa, wraz z nieuregulowanymi należnościami z tytułu najmu, dzierżaw lokali i gruntów, ponad 8 milionów złotych.

Od wielu lat poruszany był problem wysokiego zadłużenia Gminy Wschowa. W ubiegłym roku dzięki wykupowi obligacji, a także spłacie kolejnej raty za wymianę oświetlania, gminie udało się obniżyć zadłużenie o niemal 3,8 miliona złotych, do kwoty poniżej 29 milionów złotych. W trakcie ostatniej sesji pierwszy raz poruszona została natomiast kwestia tego, jaką kwotę mieszkańcy zalegają wobec gminy. Z tytułu nieuregulowanych opłat podatkowych, najmu i dzierżaw lokali mieszkalnych i użytkowych oraz gruntów mieszkańcy zalegają wobec gminy na ponad 8 milionów złotych.

Lata rosnących zobowiązań

Kwota zaległości nie powstała w mijającym roku, są to wierzytelności wieloletnie. Jedną z przyczyn tak dużych zaległości podatkowych jest nieskuteczność i poprawność ich egzekwowania, brak kontroli podatników, niekompatybilność programów ewidencyjnych z podatkowymi.

Warto także zauważyć, że o ile zaległe należności z tytułu najmów i dzierżaw wolno, ale stale, spadają osiągając w ubiegłym roku kwotę nieco ponad 2,5 miliona złotych, przy prawie 3 milionach w 2014 roku, o tyle rosną należności z tytułu nieopłaconych podatków lokalnych.

Na koniec 2014 roku mieszkańcy i przedsiębiorcy zalegali Gminie Wschowa ponad 3,4 miliona złotych z tytułu nieopłaconych podatków lokalnych. Pięć lat później, na koniec 2019 roku kwota ta wynosiła już ponad 5,5 miliona złotych. To średnio prawie 400 tysięcy złotych rocznie nieopłaconych podatków.

Niewykorzystane szanse

Czy kwota 8 milionów jest znacząca? Koszt wykonania pierwszego, 700 metrowego odcinka, ścieżki rowerowej w kierunku Lginia wyniósł 500 tysięcy złotych. Szacunkowy koszt budowy sieci kanalizacyjnej w Tylewicach wynosi 4 miliony złotych, a przebudowa ulicy Nowe Ogrody kosztowała niemal milion złotych. Każdy z nas może wymienić wiele potrzeb gminy, ale czy każdy może z czystym sumieniem powiedzieć, że wypełnia swoje obowiązki?

Gmina Wschowa

REKLAMA

Komentarze (16)

avatar

avatar
~Kiki
24.07.2020 16:12

Wniosek jest jeden. Efektywność pracy w Referacie podatków i opłat lokalnych stale spada. Pytanie co w takim razie robi Kierownik p. Owoc...

avatar
~Do kiki
24.07.2020 20:14

No właśnie widać co robiła efekty są .Przecież to jest kpina.Ta pani oraz urzędnicy odpowiedzialni za termomodernizacje , drogi powinni dawno pożegnać się ze swoimi stanowiskami. Miejcie choć trochę przyzwoitości. Panie Burmistrzu proszę egzekwować partactwo tak jak jest to w innych miastach.Koniec ze świętymi krowami.

avatar
~UCZCIWOŚĆ
24.07.2020 16:37

Pytanie, których wyborców to dotyczy ......?.

avatar
~FAKT....!
24.07.2020 18:33

To jest bardzo ważna i trafna uwaga !, bowiem ci co biorą najwięcej dotacji od państwa, ci najwięcej narzekają i mają zawsze problem z płaceniem słusznych podatków >>>>>> !. Świetnie im wychodzi życie na cudzy koszt ...... i ważnym jest co to za wyborcy .....?.

avatar
~aha !
24.07.2020 17:21

uwaga. urząd miasta przygotowuje grunt pod wytłumaczenie nieudacznictwa burmistrzów. Czekamy na następne artykuły w tym stylu. To oni winni nie my.

avatar
~Aha!
24.07.2020 20:05

Kup sobie młotek i popukaj się po głowie.Bardzo boisz się,że prawda o nieudacznym rządzeniu poprzednich ekip wyjdzie na jaw.A tak wam pasowało obarczyć tymi bublami obecnego burmistrza.

avatar
~Masz nie po kolei
24.07.2020 21:04

Obecny burmistrz ma brać na siebie te wszystkie niedociągnięcia, afery, kina Hel i inne bzdury .Czy ty się dobrze czujesz? Widzisz jak Wschowa przez te wszystkie lata byle jakiego zarządzania wygląda. I tak chcieliście wszystko przypisać obecnemu burmistrzowi.Referendum Wam się nie udało przeprowadzić .Tylko wyciagacie łapy po pieniądze na te śmieszne NGOsy. Dość marnotrawienia.

avatar
~Efekty
24.07.2020 22:29

Oczekuję wyciągnięcia konsekwencji służbowych i efektów windykacyjnych. Zobaczymy jak zaległości będą kształtować się po kadencji b. Antkowiaka.

avatar
~?
25.07.2020 09:11

Najważniejsza sprawa- wpływy budżetowe m.in. z podatków- to dopiero teraz Burmistrz zaczął czytać budżet? Teraz to śmiesznie wygląda jak przez pół kadencji lamentował jak to mało pieniędzy ma w budżecie, a przez 2 lata referat podatków i windykacja co robili?

avatar
~AC
25.07.2020 09:40

A ja od kilku dni czekam na rzetelny komentarz redaktora ROW i pozostalych uczestników audycji .Chcemy wiedzieć co radni , którzy przekonywali nas o tym , że dobro Wschowy tak bardzo im leży na sercu sądzą na temat tak radykalnych błędów w rządzeniu miastem w poprzednich kadencjach. Radna powinna zabrać szczególnie teraz głos w dyskusji.Czekamy.Czy tylko potraficie być monotematyczni i jedynie potraficie rozmawiać na temat nowego burmistrza ,podwyżek dla koleżanki dyrektor ,pieniędzy dla ngosów czy wmawiać mieszkańcom, że burmistrz jest winien utraty dotacji na wymianę pieców. Radna niech teraz ujmie się za losem urzędników zwalnianych bądź zwalniających się z urzędu.Jeżeli tak wygląda ich fachowość, to co jeszcze tam robią. Sami zróbcie rachunek sumienia w RoW podsumowujący Waszą ok.dwuletnią działalność w radzie.Ile było wyjazdów radnej na wsie , by buntować rodziców w sprawie nie zamykania nierentownych szkół w gminie.Przypomnijcie kiedy nastąpiła ucieczka z obrad rady , by nie mógł być zatwierdzony budżet i WPF. Czekamy na sprawozdanie z Waszej działalności Państwo radni opozycyjni .Może jest jeszcze coś dobrego co zrobiliście dla Wschowy ? Przypomnijcie mieszkańcom. Redaktor ROW niech to ładnie ubierze w słowa i czekamy na sprawozdanie.Kompromitujecie siebie i to miasto. Z obrad rady robicie widowisko kabaretowe.

avatar
~.
25.07.2020 11:13

Urzędy próbująwytłumaczyć swoje ułomności a ja pytam się was czy ktokolwiek szare mu człowiekowi popuścił?spóźnię się ze spłatą czegokolwiek dwa miesiące i już wydzwaniają do mnie to się pytam gdzie są ci którzy wydzwaniają i czemu nie wydzwaniają do tych którym pozwalacie czyli wielkim przedsiębiorcom . W styczniu kupiłem mieszkanie i wyobraźcie sobie że referat podatków to dzisiaj jeszcze nie rozpatrzył dokumentów dotyczących zgłoszenia do podatku. Twierdzą że im to zajmuje kilka miesięcy. Takie marnotrawstwo tego nie widziałem jeszcze . prywatnej firmie która nie może sobie pozwolić na marnotrawstwo ludzie w biurze załatwia takie dokumenty czy inne migiem . A w instytucji publicznej mają wszystko gdzieś to jest tego owoc

avatar
~Wschowianin
25.07.2020 13:23

Deptaka nie będzie ,ścieżka też może poczekać . Może zamiast ścieżki przydało by się wyczyścić w końcu studzienki które nie odbierają wody i zalewają ulice ,efekt mieliśmy widoczny ostatnio ?.

avatar
~PO burzy
25.07.2020 18:49

Ostatnia krótka burza to był test na "największe doświadczenie samorządowe" Antkowiaka. Jak wypadł oceńcie sami. Ile jeszcze dni będą stały na ulicach miasta pachołki zaznaczające dziury w jezdnie. I love Wschowa = # i love cash

avatar
~Urszula Chudak
26.07.2020 06:14

Myślę, jeżeli to nie jest sprzeczne z prawem, że zasadnym by było, ujawnienie kto i ile zalega. Wreszcie to są wspólne pieniądze i mamy prawo do takiej informacji. Jestem pewna, że wtedy co bardziej ambitny dłużnik, chciałby jak najszybciej z tej listy zniknąć. Przysłowie mówi, że tylko śmierć i podatki są pewne - w tym przypadku jak widać, tylko pierwsza część przysłowia jest prawdziwa.

avatar
~sdf
27.07.2020 10:30

Rodo.

avatar
~Przedawnienie
26.07.2020 16:45

Pewnie część z tych zaległości już jest przedawniona. Kto odpowie za to?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl