TworzymyGłos Regionu

Zabytkowym autem bez OC nie pojedziesz

Czwartek, 19 maja 2016 o 13:30, aktualizacja Czwartek, 19 maja 2016 o 14:05, autor: 2 1859
Zabytkowym autem bez OC nie pojedziesz

Mitem jest, że samochodami zabytkowymi można jeździć bez ważnego ubezpieczenia OC. Obowiązek jego posiadania istnieje także wtedy, gdy auto stoi w garażu niemalże przez cały rok i jest używane jedynie po to, by dojechać nim na zlot fanów motoryzacji.

Polisa obowiązkowa nie tylko w Polsce

Zabytkowe pojazdy muszą być objęte polisą ubezpieczeniową OC bez względu na to, w jakim kraju są zarejestrowane. W Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż jednak starają się uniknąć ubezpieczenia takich pojazdów, choć mają one obowiązek zawarcia umowy z każdym kierowcą, który zgłosi się do nich, mając przy sobie dokumenty potwierdzające, że dany pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego.

 

Znacznie łatwiej jest ubezpieczyć zabytkowy samochód choćby w Wielkiej Brytanii. W kraju tym można spotkać najwięcej na świecie klasycznych aut, przez co oferta ubezpieczycieli jest o wiele ciekawsza niż w Polsce. Zapoznać się z nią można tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-porsche/.

 

 OC dla wszystkich zarejestrowanych aut

OC w Polsce musi posiadać każde zarejestrowane auto. Fakt ten może sprawdzić nie tylko policja podczas kontroli drogowej, ale i pracownik wydziału komunikacji czy funkcjonariusz Straży Granicznej. Ponadto policja ma możliwość skorzystania ze specjalnego programu, który w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych sprawdzi, czy dane auto zabytkowe posiada ważne ubezpieczenie.

 W przypadku jazdy zabytkiem bez ważnej polisy komunikacyjnej OC otrzymamy mandat w wysokości 50 złotych, a ponadto - gdy faktycznie jej nie opłaciliśmy - karę finansową w wysokości kilku tysięcy złotych. Nie obowiązuje już jednak przepis, który mówił o tym, iż auto bez ważnej polisy OC zostanie odholowane na koszt właściciela. Paragraf ten został bowiem uchylony.

 

Auto zabytkowe w Polsce

W Polsce z reguły nie można znaleźć specjalnych polis ubezpieczeniowych dla właścicieli aut zabytkowych, podobnych do tych, które obowiązują w Wielkiej Brytanii. trzeba też pamiętać, że w Polsce za samochód zabytkowy zostanie uznany jedynie ten pojazd, który został wyprodukowany przed rokiem 1980 i ma określony procent oryginalnych części. Auta te czasem nazywa się też mianem oldtimerów. Dodatkowo wyróżnia się też auta historyczne, które mają więcej niż 40 lat i nie są produkowane od co najmniej 15 lat. Ponadto mianem pojazdu historycznego określa się te samochody, które zostały wpisane do księgi inwentarza muzealiów na zasadach określonych przez przepisy dotyczące ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (2)

avatar

avatar
~mfind
19.05.2016 15:10

Warto pamiętać, że pojazd zabytkowy możemy ubezpieczyć na krótszy okres niż rok tzn. możemy zawierać polisy OC na minimum 30 dni i max 12 miesięcy. W tym przypadku oczywiście ubezpieczenie na cały rok jest tańsze niż ubezpieczenie auta co miesiąc ale decyzja leży po stronie właściciela ;) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC mfind

avatar
~JamJestOn
22.05.2016 19:03

do autora tekstu... z końcówki linku wklejonego widać, czego dotyczy ubezpieczenie, na stronie są nawet wypisane modele, które można tam ubezpieczyć... zaprawdę powiadam Ci autorze owego artykułu - maluszka, garbusika, trabancika, czy dekawki tam się nie ubezpieczy, może doczytaj zanim napiszesz, albo popraw link...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl