TworzymyGłos Regionu

Wyjeżdżasz na święta? Już teraz zadbaj o bezpieczeństwo własne i najbliższych

Piątek, 04 października 2019 o 08:38, aktualizacja Wtorek, 08 października 2019 o 00:29, autor: 0 293
Wyjeżdżasz na święta? Już teraz zadbaj o bezpieczeństwo własne i najbliższych

Rosnąca z każdą dekadą społeczna ruchliwość sprawiła, że mało która rodzina zamieszkuje dziś w przeważającej części jedną okolicę – świąteczne wyjazdy, niekiedy bardzo odległe, to więc stałe wyzwanie, jakiemu stawiamy czoła kilka razy w roku. Zawsze towarzyszy temu szereg zagrożeń, nie tylko ze względu na znaczne wzmożenie ruchu. Obniżenie bądź wyeliminowanie wielu z nich jest jednak możliwe i nie wymaga specjalnego zachodu

Nigdy nie odkładaj przygotowań do drogi na ostatnią chwilę

Do najważniejszych zagadnień należeć będą oczywiście te związane z bezpieczeństwem poruszania się samochodem. Zwłaszcza w trudnym okresie jesienno-zimowym, kiedy to przypada Uroczystość Wszystkich Świętych, a niedługo potem Boże Narodzenie. Jeśli naszego pojazdu przez wiele miesięcy nie użytkowaliśmy poza zatłoczonym miastem, jego stan może być do pewnego stopnia zagadką. Poza wymianą opon szczególnie zadbać należy także o oświetlenie. Niekiedy warto odwiedzić stację diagnostyczną, by upewnić się, że przednie reflektory są prawidłowo ustawione. A czy ich klosze nie zmatowiały już zanadto? Przywrócenie im lepszego stanu przy pomocy dostępnych w handlu środków nie jest trudne ani drogie, a skuteczność rozpraszania coraz wcześniej zapadającego mroku wzrośnie diametralnie. Przy spadających temperaturach naszej troski wymaga także akumulator i płyn do spryskiwaczy. Nie zapomnijmy i o wycieraczkach. Najlepiej w porę wykonać gruntowny przegląd, by ujawnić wszystkie usterki.

Uprzednie przygotowanie się do drogi pozwoli nam wyjechać natychmiast i dzięki temu uniknąć nadmiernego pośpiechu. Planowanie dłuższej trasy powinno uwzględniać postoje – także, jeśli podróżujemy autostradą lub drogą szybkiego ruchu, która, choć oferuje większą wygodę, to sprzyja znużeniu kierującego. Będąc u celu pamiętajmy o niepozostawianiu wartościowych rzeczy w widocznym miejscu.

Alkomat domowy przyda się także wówczas, gdy to nie Ty podróżujesz

Przygotowanie się do samej drogi to oczywiście nie wszystko. Uniknięcie pośpiechu jest ważne też po to, by móc ze spokojem sprawdzić opuszczane mieszkanie i np. upewnić się, że wyłączone są wszystkie zbędne urządzenia. Warto dbać o dobre relacje sąsiedzkie, byśmy mogli liczyć na czyjeś czujne oczy, gdy pod naszą nieobecność zacznie dziać się cokolwiek niepokojącego.

Wrogiem bezpiecznych wyjazdów jest oczywiście alkohol, którego spożywanie jest dla wielu nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich. Wyposażenie się w niezawodny alkomat domowy, jaki znajdziemy np. w sklepie Promil-Lab to dobry pomysł także wówczas, gdy to my jesteśmy gospodarzami i liczymy na przybycie licznych członków rodziny. W takiej sytuacji należy ponadto zadbać o odpowiednią liczbę ustników. Ocena własnego stanu krótko po spożyciu alkoholu jest niezwykle trudna – nawet niewielka jego ilość bardzo obniża wszak nasz krytycyzm. Zwodnicza jest także poprawa samopoczucia po ustąpieniu kaca! Tylko badanie wysokiej jakości testerem pozwoli nam bez ryzyka podjąć decyzję o powrocie za kierownicę.

A zatem, szanse na to, że z każdego wyjazdu wrócimy tylko z dobrymi wspomnieniami diametralnie rosną wówczas, gdy zadbamy o to odpowiednio wcześnie. Warto więc zająć się tym już teraz.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl