,,W miejscowościach wiejskich zostanie pustka i beznadzieja"

Środa, 11 stycznia 2017 o 16:43, aktualizacja Środa, 11 stycznia 2017 o 17:00, autor: 4 2202
,,W miejscowościach wiejskich zostanie pustka i beznadzieja

We wtorkowym artykule, w którym informowaliśmy o dyskusji na temat sytuacji szkół podstawowych na terenie gminy, napisaliśmy o stanowiskach poszczególnych klubów radnych. Warto jednak dodać, że pomimo takich, a nie innych stanowisk, opinie wewnątrz samych klubów nie są jednomyślne. Poniżej przedstawiamy wypowiedzi radnych, które nie są zbieżne ze stanowiskiem klubów radnych. 

Helena Nikolin z klubu radnych Nasza Wschowa Nasz Samorząd, radna z Osowej Sieni nie zgadza się na utworzenie filii w Osowej Sieni. Zdaniem radnej liczba dzieci w miejscowości jest wystarczająca do tego, aby można było prowadzić 8-klasową Szkołę Podstawową.

- Dlaczego mieszkańcy wiosek mają być pozbawieni wszystkiego? - Pytała radna Helena Nikolin - bo jeżeli dojdzie, a z czasem może dojść do całkowitej likwidacji filii, to wtedy w miejscowościach wiejskich zostanie pustka i beznadzieja. Dlaczego mamy robić filię w Osowej Sieni jeżeli mamy tutaj najwięcej dzieci. Przecież dobry dyrektor by sobie z tym poradził, uruchamiając na przykład system dwuzmianowy.

Wiceburmistrz Miłosz Czopek w trakcie dyskusji zwrócił uwagę na to, że obecnie w SP Osowa Sień jest 137 dzieci, ale gdyby utworzyć 8-klasową placówkę, to w 2019 roku byłoby 191 uczniów i jak wynikało z wypowiedzi zastępcy burmistrza, w tej sytuacji byłyby problemy z pomieszczeniem takiej liczby uczniów.

Z kolei dyrektor Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni Mikołaj Błaszczyk przekonywał, że owszem, podane liczby są prawdziwe, ale część dzieci nie trafi do szkoły w Osowej Sieni, ponieważ ich rodzice przebywają poza granicami miasta lub kraju. W związku z tym kilkadziesiąt dzieci należałoby odliczyć w 2019 roku. Dyrektor był zdania, że realnie w 2019 roku byłoby około 150-160 uczniów. Żeby uczniowie pomieścili się w szkole, należałoby zaadoptować jeszcze dwa pomieszczenia i to jest do zrobienia. Ponadto najprawdopodobniej jedna z klas musiałaby rozpoczynać lekcje trochę później, bo około godziny 10:00 lub 11:00. Warto jednocześnie dodać, że późniejsze godziny rozpoczęcia nauki zostały przez dyrektora podane bez dokładnej analizy, która brałaby pod uwagę szkołę z 8 oddziałami.

Radna Danuta Stefaniak zwróciła uwagę na to, że informacja o późniejszym rozpoczęciu lekcji w Osowej Sieni może wpłynąć na decyzje rodziców z Dębowej Łęki. Wiadomo, że późniejsza godzina wraz z dowozem uczniów będzie mało przekonującym argumentem na rzecz wyboru Szkoły Podstawowej w Osowej Sieni.

W klubie radnych Zwyczajni Razem Jacek Kowalczyk był zdania, że warto rozmawiać o utworzeniu w Osowej Sieni Szkoły Podstawowej. Przypomnijmy, że stanowisko klubu jest takie, że dzisiaj potrzebne są konsultacje z rodzicami w poszczególnych miejscowościach wiejskich, aby klub mógł zająć stanowisko w tej sprawie.

W klubie radnych Inicjatywa, Rozwój, Przyszłość, odmienne zdanie od stanowiska klubu ma radna Agnieszka Nachaj. Zwracał na to uwagę w trakcie dyskusji radny Krzysztof Grabka, mówiąc, że w przypadku głosowania, nie będzie utrzymana dyscyplina klubowa i każdy będzie głosował według własnego uznania. Radna Agnieszka Nachaj nie poprze żadnej uchwały, która będzie zmierzać do ograniczenia szkoły w Siedlnicy.

Na koniec można by zaryzykować twierdzenie, że najwięcej problemów w związku ze zmianami w sieci szkół podstawowych na terenie gminy, będą mieli radni, reprezentujący miejscowości wiejskie. Dzisiaj każdy z radnych, który reprezentuje społeczność wiejską zapewne chciałby, żeby szkoły wiejskie w miejscowościach, które reprezentują pozostały bez zmian. Raczej na tym etapie nie dostrzega się solidarności radnych z terenów wiejskich. I póki co, w zależności od radnego, staje się w obronie jednej szkoły wiejskiej - w Siedlnicy, Lginiu czy Osowej Sieni. W pewnym sensie łatwiej jest radnym miejskim, ponieważ na terenie Wschowy żadnych zmian się nie przewiduje. Stąd decyzje tych radnych nie wpłyną na sympatie ich wyborców.

(rak)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar
~Bronfa
11.01.2017 22:10

Danuta umywa ręce a Miłoszek działa powoli a do celu ! Mieliście okazję bo było referendum i była okazja aby to zmienić to nie, lepiej siedzieć w domu i oglądać telenowele! czas wyjść na ulicę , pod Urząd a najlepiej pod dom prywatny pani Burmistrz! zakończcie wreszcie ten BAL!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
~Miki
16.01.2017 13:38

W Osowej jest dobry dyrektor i napewno sobie poradzi pozwólcie mu działać !a nie z góry przekreślać szkoły wiejskie czy te szkoły są gorsze od miejskich?!Co z nauczycielami tych szkół dacie ich na bezrobocie... dlaczego nie myślą o dzieciach zwłaszcza tych młodszych... brak słów nie ma kto rządzić w tej naszej Wschowie

avatar
~Dębowa
16.01.2017 19:25

Pani Stefaniak niech się zajmie swoim sklepikiem! Miała swoją szanse jako sołtys i się nie wykazała a pozatym pani Stefaniak nie ma dzieci w wieku szkolnym wiec niech się nie udziela.

avatar
~Xyz
16.01.2017 22:30

Dyrektor w Osowej sieni jest bardzo dobry i wszyscy sa z niego zadowoleni ! Dobrze zarządza ta szkoła i z powiększeniem tez dałby sobie radę. Szkoda zeby tak dobrze prosperująca placówka miała sie zmarnować.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaTym razem się uda? Odkupienie kina Hel wraca pod głosowanie
17.10.20179 598
Pomysł odkupienia budynku po kinie Hel ponownie wraca na sesję Rady Miejskiej we Wschowie. 26 października radni zdecydują, czy gmina odkupi nieruchomość od prywatnego właściciela. 

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl