TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Truskawki - wymagania i zasady prawidłowej uprawy

Środa, 02 grudnia 2020 o 15:00, autor: 0
Truskawki -  wymagania i zasady prawidłowej uprawy

Pyszna, słodka i soczysta, wybarwiona na intensywnie czerwony kolor…Tak, mowa oczywiście o niezwykle popularnej w wielu rejonach świata truskawce. Nieodzownie kojarzy nam się z początkiem lata, ponieważ jej owoce są dojrzałe do zbioru w czerwcu i lipcu. Cenimy je za niezastąpiony smak, zapach i bogactwo składników odżywczych. Truskawki bardzo szybko po posadzeniu wydają owoce. Możemy uprawiać je w ogródku, w skrzynkach czy nawet wiszących koszach. 

Stanowisko do uprawy truskawek

Truskawka to roślina o płytkim systemie korzeniowym. Najlepsze do jej uprawy będą gleby lekkie, lekko zakwaszone, o wysokiej zawartości próchnicy. Dobrze aby podłoże było przewiewne, o stałym poziomie wilgotności. Unikajmy gleb zakwaszonych i kredowych. Stanowiska, które wybieramy do sadzenia truskawek, powinny być słoneczne i osłonięte od wiatru lub zacienione. Rośliny charakteryzują się wysoką wrażliwością na mróz dlatego nie należy uprawiać ich na zastoiskach mrozowych. Nie nadają się także stanowiska, na których przez kilka lat rosły ziemniaki czy pomidory. 

Przed posadzeniem truskawek najpierw należy odpowiednio przygotować glebę.  Ziemię przekopujemy, a następnie wzbogacamy , używając do tego kompostu lub dobrze przefermentowanego obornika. Warto zastosować również wieloskładnikowy nawóz mineralny, który rozsypujemy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sadzenia, a następnie na przełomie sierpnia i września. 

Sadzenie truskawek

Truskawki sadzimy wczesną wiosną, w marcu i kwietniu, tak aby otrzymać zbiory już początkiem lata. Jeśli zasadzimy je później, od lipca do września , zbiorów możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku. Sadzonki w pojemnikach nadają się do zasadzenia przez cały okres wegetacji, pod warunkiem sprzyjającej pogody. 

Truskawki sadzimy w odstępach 40-50 centymetrów, między rzędami pozostawiający odległości około 70 centymetrów. Najpóźniej po 4 latach wymieniamy rośliny na nowe. Owoce zbieramy dopiero kiedy będą ładnie wybarwione i łatwo odrywające.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie polietylenowej folii, zrobienie w niej nacięć, a następnie posadzenie w nich truskawek. Taka metoda ograniczy porost chwastów, zabezpieczy rośliny przed ślimakami, a także wpłynie na szybsze dojrzewanie owoców. Tutaj dowiesz się więcej o sadzonkach truskawek. 

Uprawa i pielęgnacja

Truskawki wymagają regularnego podlewania, które szczególnie potrzebne jest kiedy rozwiną się kwiaty. Najlepszą metodą jest nawadnianie roślin sączącą się pod niskim ciśnieniem wodą, przez folię polietylenową. Pierwsze nawożenie truskawek przeprowadzamy w marcu lub kwietniu, używając wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Przed posadzeniem roślin warto również zbadać odczyn gleby, który powinien mieścić się w granicach 5,6-6,5. Jeśli okaże się, że pH jest niższe niż 5,5 to wtedy konieczne będzie wapnowanie podłoża. Zabieg ten można przeprowadzić używając popularnego dolomitu bądź nawozu wapniowego.

Rośliny są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w razie wystąpienia wiosennych przymrozków należy okryć kwiaty na noc słomą lub perforowaną folią. Warto również ochronić je przed ptakami, rozkładając rozpiętą siatkę. Aby owoce dobrze obrodziły, regularnie usuwamy pędy boczne. Po zebraniu owoców liście truskawek należy przyciąć, na wysokości 5 do 7 centymetrów ponad koroną. Jeśli uprawiamy odmiany powtarzające, wystarczy usunąć chore oraz stare liście. Na jesieni glebę trzeba wzbogacić, używając nawozu mineralnego o dużej zawartości potasu. 

Dojrzałe, pyszne owoce najlepiej jest zbierać rankiem, ale dopiero kiedy już obeschną z rosy, dotykając tylko szypułek. Te które przeznaczone będą na przetwory, można zebrać bez szypułek. Owoce nadają się do przechowywania przez maksymalnie 2 dni, pod warunkiem że trzymane będą w chłodnym miejscu.

Uprawę truskawek mogą niestety zakłócić groźne choroby lub ataki szkodników. Roślinom zagrażają choroby tj. szara pleśń czy mączniak prawdziwy. Są też narażone na ataki szkodników m.in. mszyc, ślimaków, przędziorka chmielowca czy czerwonego pajączka. 

Więcej o uprawie truskawek przeczytasz tutaj. 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl