TworzymyGłos Regionu

Staże i praktyki przepustką do kariery zawodowej Jak wejść na rynek pracy po studiach i przygotować dobre CV?

Poniedziałek, 23 maja 2016 o 14:19, aktualizacja Poniedziałek, 23 maja 2016 o 14:22, autor: 1 1237
Staże i praktyki przepustką do kariery zawodowej Jak wejść na rynek pracy po studiach i przygotować dobre CV?

Czy studia można postrzegać jako lukę w CV, czy może okres przepełniony kolejnymi doświadczeniami zawodowy i zdobywaniem pierwszych kompetencji niezbędnych na rynku pracy? Pracuj.pl informuje, że 77% respondentów odbywa praktyki, a 65% badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. Zdobyte podczas praktyk doświadczenie przekłada się, w ocenie respondentów, na podniesienie ich kompetencji zawodowych. Co ciekawe pierwsza praca mniej niż połowy badanych związana jest z kierunkiem ich studiów.

Studenci są zgodni – odbyte praktyki i staże pomagają w zdobyciu doświadczenia zawodowego. Uważa tak aż ¾ ankietowanych. Żacy wyliczają, że praktyki pozwalają w zdobyciu kompetencji merytorycznych, ale też tych miękkich. Blisko jedna piąta badanych po zakończeniu praktyk otrzymała propozycję pracy w firmie, w której zdobywała doświadczenie zawodowe. Najczęściej ofertę taką otrzymywali studenci kierunków ekonomicznych – wśród nich, co czwartemu zaproponowano pozostanie w firmie, w której odbywał praktyki. 

Staże i praktyki to cenne doświadczenie, które stanowi kluczowy element CV każdego studenta i absolwenta. Jak je skutecznie pokazać w dokumencie?

 

  • Każdą studencką – działalność w kołach naukowych, organizacjach studenckich czy wolontariat kandydat może przekuć na swoją korzyć. Nie należy obawiać się również prezentowania pracy dorywczej np. zarabiania jako hostessa i barman. Najważniejsze to pokazać w CV, jak nasza dotychczasowa aktywność około zawodowa przełożyła się na rozwój kompetencji np. umiejętności pracy pod presją czasu, współpracy z klientem czy wielozadaniowości
  • CV zawsze należy dostosować do konkretnej oferty. Bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy. Ponadto, jeśli wiedza zdobyta w trakcie zajęć na uczelni jest wymagana przez pracodawcę, powołanie się na taką informację może zostać docenione przez rekrutera.
  • Wiele młodych osób, na etapie opracowywania CV kieruje się nie zawsze słuszną zasadą, że dokument przygotowany w oryginalny i kreatywny sposób znacznie zwiększy ich szanse w procesie rekrutacji. Tymczasem, w wielości rozmaitych form graficznych i ozdobników umieszczonych w takiej aplikacji, specjaliści HR nie mogą znaleźć podstawowych informacji oraz kluczowych z punktu widzenia pracodawcy danych.

 

Aby stworzyć naprawdę dobry życiorys, warto korzystać z dostępnych, bezpłatnych narzędzi, np. kreatorów CV które przeprowadzą kandydata przez cały proces. Dzięki nie młodzi kandydaci przygotują profesjonalny dokument aplikacyjny.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Majka
28.12.2016 08:41

W obecnej sytuacji na rynku pracy warto się czymś wyróżnić - taki udział w wolontariace czy innego typu organizacjach non profit może zwrócić na nas uwagę osoby rekrutujacej. Ja zawsze dodaję tą sekcję, ale bez pisania takich szczegółów jak w informacjach o zatrudnieniu: https://cvninja.pl/artykul/historia-zatrudnienia-doswiadczenie-zawodowe-w-cv

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl