TworzymyGłos Regionu

Starsza kobieta straciła 130 tys

Oszuści nadal kradną "na wnuczka" i "policjanta"

Czwartek, 23 stycznia 2020 o 19:53, autor: 12 2836
Starsza kobieta straciła 130 tys

Mimo wielokrotnych ostrzeżeń nadal działają oszuści, wyłudzający pieniądze metodami "na wnuczka", "na policjanta", „funkcjonariusza CBŚP” ich pomysłowość nie zna granic. Policja apeluje o maksymalną ostrożność, przestrzega przed tego typu zagrożeniami. Apelujemy również o czujność pracowników banków obsługujących osoby starsze wypłacające duże sumy pieniędzy. Przykładem może być starsza kobieta z powiatu wschowskiego, która straciła 8800 zł, jak również z sąsiedniego powiatu, która straciła ponad 130 tys. złotych.

Przestępczość metodami „na wnuczka”, „policjanta”, "funkcjonariusza CBŚP", "pracownika gazowni" nie należą do innowacyjnych metod przestępczych, jednakże kreatywność i błyskotliwość oszustów nie zna granic. Stosowane przez złodziei metody wzbogacenia się cudzym kosztem stanowią już szeroki wachlarz. Przykładów jest mnóstwo, dlatego też zanim podejmiemy decyzję mającą związek z naszymi finansami, które niekiedy stanowią oszczędności naszego życia sprawdźmy informacje, które przekazała nam osoba kontaktująca się z nami. Nie podejmujmy szybkich i pochopnych decyzji. Pamiętajmy, że policjant nie będzie żądał od nas pieniędzy w celu prowadzenia czynności policyjnych. Z pewnością w takich przypadkach będzie się kontaktował osobiście, a nie telefonicznie.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa, należy niezwłocznie powiadomić o tym Policję. 

Pamiętajmy, aby o takich sytuacjach, zdarzeniach rozmawiać z najbliższymi, a zwłaszcza z seniorami, którzy stanowią najlepszą pożywkę dla złodziei, którzy wykorzystują ich łatwowierność i naiwność. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny.

Nie zapominajmy również o rozmowach telefonicznych mających związek ze zmianą operatora, dostawcy prądu, gazu, bądź też wygranego odkurzacza. W trakcie rozmów zachowujmy trzeźwość umysłu i nie podejmujmy pochopnych decyzji, które jak się później może okazać wcale nie będą dla nas korzystne.

Apelujemy również do pracowników banków, aby przeprowadzili dłuższą rozmowę z osobami starszymi zgłaszającymi się do punktów kasowych celem wypłaty dużej sumy pieniędzy. Niekiedy taka rozmowa mogłaby uchronić oszczędności seniorów.

opr. kom. Maja Piwowarska

REKLAMA

Komentarze (12)

avatar

avatar
~mieszkanka Wschowy
23.01.2020 20:09

Gdzie jest ....policja ... gdzie jest ...straż ubikacjowa...

avatar
~Pppppp
23.01.2020 21:22

Policja ma to gdzieś niedawno moja znajoma okradli metada na wnuczka w ten sam dzień zgłoszone na policję. Nr tel nie mogą ściągnąć, kamery też niby nic nie nagrały. Sprawa umozona no bo na co można więcej liczyć od naszej policji...

avatar
~Tomasz
23.01.2020 22:47

Twoją znajomą okradli czy sama dała im pieniądze? I czego Ty oczekujesz od policji, jak ludzie sami oddają innym swoje oszczędności. Głupota ludzka powinna wykluczać możliwość zgłoszeń tego typu zdarzeń na policję.

avatar
~mieszkanka Wschowy
24.01.2020 07:37

Policja i straż miejska czyli klozetowa jest od tego żeby stać i czekać żeby wypisać mandat bo tylko to potrafią robić a żeby w Sylwestra nasi obrońcy bronili chociażby naszych seniorów tego nie potrafią wstyd sami smarkacze w tej policji i naszej kochanej straży miejskiej którzy piszą mandaty jakiemuś przypadkowo spotkanemu w parku piciu piwa to jest zagrożenie prawda ale jak ludzie proszą o pomoc to gdzie jesteście skandal

avatar
~ala
24.01.2020 07:40

masz rację

avatar
~Jolanta
24.01.2020 09:06

Pamiętaj, że od umarzania spraw jest prokuratura, nie policja.

avatar
~123
24.01.2020 10:11

Każda urzędniczka w banku, powinna osobie 60+, przed wypłaceniem większej gotówki dawać do podpisania oświadczenie woli, że "z własnej i nie przymuszonej woli swoje oszczędności oddaję złodziejowi". Może taki chwyt otrzeźwi niektórych, a urzędniczka będzie spokojny sen mieć?

avatar
~Do Jolanty i jej podobnych....
24.01.2020 11:57

Co należy do obowiązków policji to jest napisane w Ustawie o Policji; tylko przypomnę dla takich jak ty, iż ich podstawowym obowiązkiem jest ujawnianie, ściganie każdych przestępstw nie zależnie od świadomości, czy jej braku osób pokrzywdzonych i poszkodowanych - KONIEC KROPKA !. Za to im Nasze Państwo Płaci !!!!. To policja prowadzi dochodzenia i śledztwa pod nadzorem Prokuratora i to od ich umiejętności i znajomości w zakresie ścigania przestępstw, prawa procesowego zależy jakość prowadzonych śledztw i dochodzeń !!!!. Jak ktoś jest partaczem w tej dziedzinie to najczęściej umarza takie śledztwa i dochodzenia z powodu nie wykrycia !!!!. Tak więc Jolu nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz zielonego pojęcia - chyba, że jesteś tym policjantem/ ką, która ma na swoim koncie Zerowy procent wykrywalności takich spraw ?. To policjant prowadzący taką sprawę wnioskuje do Prokuratora nadzorującego o umorzenie z powodu niewykrycia, a ten to klepie ( najczęściej nie wnika co jest zrobione w takiej sprawie pod kątem czynności dochodzeniowo-wykrywczych) . CZY Kumasz ........ ?.

avatar
~Gosc
24.01.2020 13:41

Podoba mnie sie to bo ludzie siedza przed telewizorami i napewno sluchaja o takich wyczynach no chyba ze babcia slucha tylko tewizji trwam wiec ona dala te pieniadze na szczytny cel do torunia wiec jak mozna mowic ze ja okradli braaawooo wiecej takich akcji na tak szczytny cel

avatar
~An
04.02.2020 00:46

Nie tylko starsze osoby są oszukiwane ja też prawie bym została oszukana przez takiego małolata ale na szczęście nic z tego mu nie wyszło, oszustów jnie brakuje każdy tylko chce łatwej kasy .

avatar
~An
04.02.2020 01:05

Nie tylko starsze osoby są oszukiwane ja też prawie bym została oszukana przez takiego małolata ale na szczęście nic z tego mu nie wyszło, oszustów jnie brakuje każdy tylko chce łatwej kasy .

avatar
~E-ka
14.02.2020 09:56

Gdzie jest policja ? Pytanie poważne czy dla żartu. Przy każdej babci powinien stać policjant i pilnować jej pieniędzy. Nie potrafię zrozumieć osoby , która dobrowolnie oddaje swoje oszczędności obcej osobie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl