TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sposób na lepszy kurs euro poprzez społecznościową wymianę walut – sprawdź jak to działa?

Wtorek, 15 stycznia 2019 o 12:39, autor: 0
Sposób na lepszy kurs euro poprzez społecznościową wymianę walut – sprawdź jak to działa?

Społecznościowa wymiana walut to sposób na tańszą niż w kantorze wymianę walut. Transakcje zawierane w ten sposób pozwalają na zaoszczędzenie nawet 8% środków. Warto więc poznać zasady działania takich serwisów oraz metody bezpiecznego korzystania z nich.

Społecznościowe platformy walutowe – co to jest?

Społecznościowe platformy walutowe skupiają tysiące użytkowników. Mogą oni wymieniać się walutami po znacznie atrakcyjniejszych kursach niż w przypadku banków czy kantorów. Wynika to z braku spreadu, na którym wymienione instytucje zarabiają najwięcej. Spread to różnica między kursem sprzedaży a zakupu waluty i najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu procent.

Osoby korzystające z giełdy społecznościowej płacą wyłącznie prowizję dla serwisu, która jest symboliczna. Kursy są ustalane przez użytkowników, a kwota prowizji zwykle nie przekracza 0,2% kwoty transakcji. Sprzedawcy mogą zgodzić się na najlepszy możliwy na danej platformie kurs lub zaproponować własny kurs i poczekać na kupca, który będzie nim zainteresowany. Oczywiście kursy nie mogą znacząco odbiegać od notowań rynkowych (zobacz również Jak zmieniał się kurs Euro na przestrzeni ostatniego półrocza?).

Społecznościowy handel walutami w Polsce

W Polsce pierwszy serwis społecznościowej wymiany walut wystartował w roku 2009. W 2010 powstał natomiast pierwszy kantor internetowy. Obecnie wybór jest naprawdę spory, a wiele kantorów wprowadziło możliwość social exchange. Oczywiście rynek nadal stale się rozwija, a społecznościowa wymiana walut staje się coraz bardziej popularna. Przed skorzystaniem z takiej opcji warto sprawdzić kursy walut, np. na stronie https://kantoronline.pl/kursy-walut aby mieć pewność, że proponowane ceny są uczciwe.

Społecznościowa wymiana walut – charakterystyka

Cechą charakterystyczną społecznościowej wymiany walut są przede wszystkim niskie spready. Klienci tego typu portali zgadzają się na niższe kursy sprzedaży walut, ponieważ jest to bardziej opłacalne niż kursy kupna w kantorach. Podobną zasadę wyznają kupujący, dlatego można powiedzieć, że użytkownicy dzielą się między sobą spreadem kantorowym. Ważną cechą jest również to, że platformy social exchange handlują 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Oznacza to, że użytkownicy mogą w dowolnym czasie złożyć czy przyjąć zlecenie od innych uczestników handlu.

Gwarancją płynności platform social exchange jest ograniczenie handlu do czterech najważniejszych walut – USD, EUR, GBP oraz CHF. Te waluty odpowiadają za nawet 95% internetowego handlu walutami. Warto pamiętać, że klienci takich platform, to zwykle klienci detaliczni, którzy wymieniają niehurtowe, spontaniczne ilości walut. Dzięki temu różnica 2-3 gorszy na kursie zwykle nie sprawia żadnych problemów, a krótszy czas domknięcia transakcji jest często ważniejszy niż kurs. W efekcie kursy niejednokrotnie są oderwane od rynku, co daje szansę na spory, pozbawiony ryzyka kurs.

Czym jest arbitraż?

W przypadku wymiany społecznościowej istnieją szanse na arbitraż, czyli zysk pozbawiony ryzyka. Są to sytuacje rzadkie, które pojawiają się wtedy, gdy jakiś użytkownik pomyli się lub pozostawi zlecenie przez dłuższy czas w tabeli. Arbitraż może wystąpić także wtedy, gdy nie działa międzynarodowy rynek forex, czyli w czasie weekendów.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl