TworzymyGłos Regionu

Śladami Powstania Wielkopolskiego

- wystawa we wschowskiej bibliotece

Sobota, 11 stycznia 2020 o 22:28, aktualizacja Wtorek, 14 stycznia 2020 o 11:13, autor: 4 1446
Śladami Powstania Wielkopolskiego

10 stycznia 2020 roku we wschowskiej bibliotece mogliśmy uczestniczyć w otwarciu wystawy "Śladami Powstania Wielkopolskiego" którą ze swoimi uczniami przygotowała Pani Agnieszka Mała - katechetka i regionalistka ze Szkoły Podstawowej nr 2. Projekt, który przygotowała trwał blisko 2 lata i nosił nazwę "Drogi Wolności w mojej Małej Ojczyźnie. Jego celem było włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Miał pomóc uczniom poznać historię swojej Małej Ojczyzny w sposób niekonwencjonalny.

W spotkaniu oprócz uczniów SP 2 wzięli udział: Anna Walachowska - kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Brennie; Irena Talaga - emerytowana nauczycielka i były dyrektor Szkoły Podstawowej w Brennie (obecnie radna gminy Wijewo); Zdzisław Rygusik - przewodniczący zarządu Civitas Christiana i prezes Towarzystwa Pamięci Powiązania Wielkopolskiego 1018-1919 - potomek powstańców Anny i Michała Pawłowskich; Janusz Skrzypczak - antykwariusz z Leszna - wnuk powstańca Stanisława Voelkla; Zygmunt Frąckowiak, fotograf i wnuk powstańca Leona Frąckowiaka. W spotkaniu wzięli udział także Dyrektorzy wschowskich szkół podstawowych: Maciej Grabianowski i Ryszard Ratajczak.

W materiale filmowym przedstawiamy przebieg spotkania i gorąco zachęcamy do odwiedzenia wystawy we wschowskiej bibliotece.

Bardzo ciekawie o swoim dziadku opowiadał uczniom Pan Janusz Skrzypczak - szczególnie zachęcamy do wysłuchania Jego rodzinnej historii.

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~mm
12.01.2020 23:02

Wzrusza mnie kiedy Kresowa Dziewczyna z identycznym zapałem co do zbiórek na kresowe cmentarze podchodzi do poznania historii Powstania Wielkopolskiego. To taki znak czasu. Warto aby Wielkopolanie z równym entuzjazmem zapoznali się z historią Zabużan, Łemków, tych z Polesia, z Podhala i z Centralnej Polski, bo mam wrażenie, że niewiele wschowian obchodzi historią i losy wieloletnich sąsiadów, a te są naprawdę bardzo różne. I dopiero jak się tak bliżej poznamy jest szansa, że wyrażona zostanie wola i nauczymy się wreszcie wszyscy ze sobą rozmawiać.

avatar
~Wschowianin
13.01.2020 09:14

Drogi przedmówco, moim skromnym zdaniem świetne jest przede wszystkim to że powoli Wschowa przypomina sobie o swoich wielkopolskich korzeniach oraz oddaje co roku hołd pamięci synom tej ziemi którzy polegli próbując przywrócić Polsce Ziemię Wschowską.

avatar
~mm do `Wschowianin
13.01.2020 12:02

Tak, piękne to jest oczywiście. Aby sobie przypominać trzeba to najpierw poznać. Ja znam, bo u mnie w domu się o tym mówiło, miałam w rodzinie powstańców, ale raczej nie wszyscy wschowianie to wielkopolanie z dziada pradziada, dlatego trudno aby sobie przypomnieli, raczej muszą tę historię najpierw poznać, a nie wszystkie roczniki miały to w podręcznikach do historii. Mój nie miał. Nie każdy chodzi do biblioteki albo muzeum indywidualnie na wykłady i promocje książek o powstaniu.. Wszystko w rękach nauczycieli, a co z tymi, którzy szkołę już dawno skończyli? Jak oni mają sobie "przypomnieć? Komu to zadanie nauki historii tego regionu byś zlecił?

avatar
~Jan Kotwicki
18.01.2020 09:50

Proszę zaprzestać propagowania pojęcia "Mała Ojczyzna"! Ojczyznę mamy jedną i nie jest ona całkiem taka mała. Od takich niewinnie brzmiących sformułowań może zacząć się postępowanie nie mieszczące się w zakresie polskiej racji stanu.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl