TworzymyGłos Regionu

Ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową.

Czy to trudne w wykonaniu?

Czwartek, 20 lutego 2020 o 11:51, aktualizacja Czwartek, 20 lutego 2020 o 21:10, autor: 0 183
Ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową.

Kwestia zapewnienia domom mieszkalnym minimalnego zapotrzebowania na energię, co w naszych warunkach oznacza przede wszystkim skuteczne ocieplenie, jest już obiektem troski większości inwestorów. Jednocześnie jednak coraz częściej zależy nam na atrakcyjnym efekcie wizualnym, a także trwałości wykonanej elewacji. W tym zakresie klinkier jak wiadomo nie ma sobie równych. Można zastosować go w formie płytek imitujących tego typu mur, ale także po prostu go postawić.

Nic na ostatnią chwilę. Zaplanują taką ścianę na etapie projektu!

Jeśli zadowolą nas cegłopodobne płytki klinkierowe położone na ociepleniu lekkim opatrzonym zbrojeniem z siatki, takie rozwiązanie możemy zastosować na każdym obiekcie. Jeśli jednak chcemy, by wytworzone takim kosztem ciepło zatrzymywała ściana trójwarstwowa, musimy to uwzględnić już na etapie projektowania budynku. Niezbędne jest bowiem wykonanie szerszej ławy fundamentowej, na której cała ta masywna konstrukcja się zmieści. Istnieje rozwiązanie alternatywne w postaci specjalnych konsol pozwalających przenieść ciężar całości na ścianę nośną, jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy będzie ona cechowała się dostateczną wytrzymałością.

Warstwa nośna powstać może z elementów ceramicznych i betonowych, rolę ocieplenia zaś pełni niekiedy styropian, w tym przypadku szerzej wykorzystywana jest jednak wełna mineralna. Istnieją dwa sposoby budowy – stawianie od razu wszystkich warstw lub rozpoczęcie od nośnej, by kolejne dodać po wykonaniu dachu. Zaletą drugiego jest fakt, że pozwala osłonić miejsce robót przed opadami. Istotne znaczenie ma kotwienie – obie ściany muszą być ze sobą połączone. Pamiętajmy też o dylatacjach i wentylacji.

Należy skutecznie ochronić klinkier przed wilgocią – nie składować go bezpośrednio na ziemi, a także przykrywać folią. Konieczna jest takie przeznaczona do niego zaprawa. Inaczej możemy borykać się z problemem białych nalotów. Nie zapomnijmy też o tym, by mieszać cegły podczas układania! Jako materiał powstały z naturalnego surowca, może się bowiem różnić odcieniami, nawet w obrębie jednej partii.

Klinkier na elewacji to szereg zalet, które docenisz wraz z upływem lat

Budowa ściany trójwarstwowej nie jest szczególnie skomplikowana ani pracochłonna, toteż każdy dobry zespół wykonawców poradzi sobie z tym zadaniem bez trudu. Faktem jest jednak pewien wzrost kosztu inwestycji – w dłuższej perspektywie okaże się ona jednak oszczędnością. Jak zwracają uwagę fachowcy z firmy Feldhaus Klinkier, spieki ceramiczne cechują się wyjątkową trwałością. Klinkierowa ściana zewnętrzna jest niewrażliwa ani na czynniki biologiczne, ani na zmiany temperatury, nie ulega też łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Przez wiele dziesięcioleci jej konserwacja będzie się więc sprowadzała do umycia – które w dodatku jest bardzo łatwe, gdyż klinkier ma znikomą nasiąkliwość i zanieczyszczenia nie przywierają do niego mocno. Na tym jednak jego zalety się nie kończą.

Trójwarstwowa konstrukcja jest znakomitym izolatorem termicznym – jeśli uzmysłowimy sobie, że zwykle ok. 70% zużywanej w domu energii pochłanianej jest przez ogrzewanie, docenimy tą zaletę. Zapewnia nam ona jednak także komfort akustyczny, co ważne jest zarówno w mieście, jak i niekiedy na obszarach wiejskich, będących przecież miejscem produkcji rolnej.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl