TworzymyGłos Regionu

Rolnik w banku.

Co powinien wiedzieć, zanim zdecyduje się na kredyt rolniczy?

Środa, 22 lipca 2020 o 22:18, autor: 0 347
Rolnik w banku.

Kredyt rolniczy w dobie pandemii jest niejednokrotnie jedynym sposobem na utrzymanie płynności finansowej. Dzięki dopłatom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy mogą obecnie sięgnąć po kredyty z bardzo niskim oprocentowaniem. Oznacza to, że właśnie teraz, w kryzysie, można z powodzeniem zrealizować od dawna planowane inwestycje. Warto wiedzieć, co banki mają rolnikom do zaoferowania i na jakie problemy można się natknąć podczas starań o kredyt.

Pamiętaj, że możesz wybierać spośród różnorodnych kredytów dla rolników.

Największym zainteresowaniem wśród rolników cieszą się kredyty preferencyjne. Można pośród nich wyróżnić dwa typy. Kredyt na spłatę części kosztów inwestycji przeznaczysz na zakup gruntów, budowę i modernizację budynków przeznaczonych do produkcji rolnej oraz tworzenie infrastruktury i zakup potrzebnych maszyn i urządzeń. Kredyt inwestycyjny można uzyskać po uzyskaniu pozytywnej oceny przedstawionego w banku planu przedsięwzięcia, które chcemy sfinansować za pomocą pozyskanych środków.

Drugi typ kredytu preferencyjnego stanowią tak zwane kredyty klęskowe. Aby je dostać, należy okazać w banku protokół oszacowania szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi. Kredytem klęskowym może być zarówno kredyt obrotowy na zakup środków rzeczowych służących do produkcji rolnej, jak i kredyty inwestycyjne, które rolnicy zaciągają w celu przywrócenia funkcji użytkowych zniszczonym lub uszkodzonym budynkom, maszynom, czy pojazdom. 

Rolnik może także zaciągnąć w banku kredyt konsolidacyjny. Tym samym spłaci wszystkie swoje dotychczasowe zobowiązania i rozłoży je na wygodne raty, niejednokrotnie zyskując przy tym dodatkowe pieniądze. Dużą popularność mają także gotówkowe kredyty rolnicze na dowolny cel. 

Oprócz tego banki proponują gospodarzom leasing rolniczy. W takim przypadku rolnik nabywa prawa do użytkowania określonego sprzętu przydatnego w gospodarstwie, nie musząc płacić tak wysokich rat, jak gdyby kupował to samo urządzenie na kredyt. Jednocześnie po zakończeniu okresu leasingu może wykupić je na własność po znacznie obniżonej cenie.

Nie każdy bank udziela kredytów rolniczych. Rolnik potrzebuje dedykowanej oferty.

Podczas poszukiwania idealnego kredytu rolniczego trzeba pamiętać, że niektóre banki po prostu nie mają dedykowanej oferty dla rolników. Wyliczenie zdolności kredytowej gospodarza jest utrudnione, ponieważ dochody uzyskiwane z rolnictwa są silnie uzależnione od nie dających się przewidzieć czynników zewnętrznych. 

Oznacza to tyle, że jeśli spotkanie w jednym banku nie przyniesie żadnych efektów, nie można się zrażać. W kolejnej instytucji bankowej sprawy mogą wyglądać zupełnie inaczej. Banki przygotowane na współpracę z rolnikami mogą Ci zaproponować raty miesięczne, kwartalne, półroczne lub roczne. Dzięki temu z łatwością dostosujesz warunki umowy do swojej sytuacji. 

Starając się o kredyt rolniczy warto mieć przy sobie wszystkie faktury dokumentujące wygenerowane zyski, decyzje o przyznaniu dopłat, a także zaświadczenie o ilości posiadanych hektarów przeliczeniowych. Należy także stale dbać o dobrą historię w BIK, spłacając zaciągnięte zobowiązania w terminie.

Podczas poszukiwania kredytu dla rolnika przyda Ci się doradca kredytowy.

Pamiętaj, że każdy bank nalicza inną prowizję, marżę i oprocentowanie. Dlatego warto zrobić pełen rekonesans przed podjęciem decyzji. Nie trzeba przy tym poświęcać długich tygodni na poszukiwania. Twój wysiłek może ograniczyć się do jednej rozmowy telefonicznej. Profesjonalni doradcy podpowiedzą, jaki kredyt rolniczy przyda się w Twoim przypadku i wyjaśnią, ile naprawdę będzie Cię on kosztować. Pomogą także w zebraniu niezbędnej dokumentacji, ograniczając formalności, jakich musisz dopełnić, do niezbędnego minimum.

 

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl