Regres ubezpieczeniowy - kiedy sprawca zapłaci za powstałe szkody w wypadku?

Piątek, 10 lutego 2017 o 12:47, autor: 0 408
Regres ubezpieczeniowy - kiedy sprawca zapłaci za powstałe szkody w wypadku?

Polisa ubezpieczeniowa OC ma za zadanie chronić kierowcę na wypadek spowodowania szkody. Kiedy dochodzi do wypadku ubezpieczyciel ma obowiązek naprawienia zaistniałych szkód poprzez wypłatę odszkodowań. Istnieją jednak sytuacje, w których to ubezpieczyciel może zażądać zwrotu wypłaconych środków od sprawcy wypadku. Mowa o regresie ubezpieczeniowym, który może uderzyć w portfel winnych zdarzeń drogowych.

Odszkodowanie wypłacane z portfela sprawcy wypadku

Wysokie rekompensaty pieniężne wypłacane poszkodowanym w wypadkach samochodowych są szansą na szybki powrót do zdrowia i realizacji życiowych planów. Rozbudowane doradztwo prawne w tym zakresie pokazuje, że poszkodowani są coraz bardziej świadomi posiadanych praw. Odszkodowania wypłacane są  przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, u których sprawca zdarzenia nabył polisę ubezpieczeniową OC. Warto jednak powiedzieć o bardzo ciekawej instytucji prawa, jaką jest regres ubezpieczeniowy regulowany na mocy przepisów kodeksu cywilnego. Za regres uważamy uprawnienie firmy ubezpieczeniowej do żądania zwrotu całości lub części wypłaconych rekompensat dla poszkodowanych.

W jakich sytuacjach ma zastosowanie regres ubezpieczeniowy?

Dla dokładniejszego zrozumienie sytuacji, w których regres ubezpieczeniowy ma zastosowanie wymienimy kilka przykładów zastosowanie tej instytucji prawa:

  • regres właściwy – przykładem jest zalanie mieszkania sąsiada. W sytuacji, gdy ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę pieniężna poszkodowanemu sąsiadowi, a później udowodni, że spowodowaliśmy szkodę umyślnie może zażądać zwrotu danej kwoty.
  • regres niewłaściwy – doskonałym przykładem jest zwrot wypłaconego odszkodowania w ramach polisy OC. Na mocy przepisów istnieje kilka zdarzeń, które umożliwiają wystąpienie ubezpieczyciela o zwrot wypłaconych rekompensat: sprawca był pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych, zbiegł z miejsca wypadku, nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdów, spowodował wypadek celowo, nabył pojazd na drodze przestępstwa. Ubezpieczyciel, by dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy ma obowiązek udowodnić zaistnienie w/w okoliczności.

Brak ważnej polisy ubezpieczeniowej, a wypłata odszkodowań

Na koniec warto wspomnieć o regresie ubezpieczeniowym, o który może wnioskować też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy OC podmiotem zobowiązanym do wypłaty należnych świadczeń poszkodowanym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po zrealizowaniu wypłaty środków w ramach odszkodowań podmiot ten występuje do sprawcy zdarzenia drogowego o ich zwrot.

REKLAMA
Komentuj Podziel się

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaWoda nadal zdatna do pica wyłącznie po przegotowaniu
11.12.20170 75
Trwają prace nad przywróceniem pełnej przydatności wody z sieci wodociągowej we Wschowie i Przyczynie Dolnej do spożycia. Wciąż aktualny jest czwartkowy komunikat Państwowej Powiatowej ...

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl