TworzymyGłos Regionu

reklama

Ptasia grypa raczej nam nie grozi. Powiat w gotowości. Trwa akcja informacyjna

Wtorek, 03 stycznia 2017 o 15:55, aktualizacja Wtorek, 03 stycznia 2017 o 16:18, autor: 3
Ptasia grypa raczej nam nie grozi. Powiat w gotowości. Trwa akcja informacyjna

Na terenie powiatu wschowskiego nie odnotowano przypadku ptasiej grypy. Pomimo tego wszystkie odpowiednie służby na czele z Powiatowym Lekarzem Weterynarii trzymają rękę na pulsie. Jak informuje nas Andrzej Andrusiak naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym dzisiaj ważne jest, aby dotrzeć z informacją do mniejszych hodowców drobiu, gdyż właściciele większych hodowli wiedzą, w jaki sposób postępować, aby nie doszło do zarażenia. Stąd na przykład 4 stycznia w Urzędzie Miasta i Gminy Wschowa pani burmistrz Danuta Patalas wraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii spotkają się z sołtysami, aby informacje o tym, jak postępować i chronić się przed ptasią grypą, dotarły do jak największej liczby mieszkańców gminy.

Jak wiadomo ogniska ptasiej grypy skumulowane są wokół Gorzowa Wlkp. Na terenie powiatu wschowskiego odbyły się do tej pory dwa spotkania poświęcone tej tematyce. Pod koniec 2016 roku, przed świętami, doszło do spotkania kadry kierowniczej jednostek powiatowych.

- Przygotowaliśmy się w tym czasie na wypadek, gdyby ptasia grypa wystąpiła na terenie powiatu podczas dni świątecznych - mówi Andrzej Andrusiak - między innymi byliśmy umówieni z właścicielami hurtowni, że gdyby powstał u nas ten problem, to bez względu na porę dnia i godzinę, zakupimy odpowiednie produkty niezbędne na przykład do przygotowania mat dezynfekujących.

Drugie spotkanie odbyło się po grudniowych świętach. Uczestniczyli w nim między innymi hodowcy i producenci drobiu, właściciele zakładów przetwórczych, producenci jaj produkcyjnych i konsumpcyjnych oraz przedstawiciele samorządów powiatowego i trzech gmin: Wschowy, Sławy i Szlichtyngowej.

- Omawialiśmy między innymi informację dla hodowców drobiu, przygotowaną przez Głównego Lekarza Weterynarii - mówi naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego - ponadto skontaktowaliśmy się z Zakładem Utylizacji w Ciepielówku, gdzie przygotowano dla nas na wszelki wypadek dwie specjalne komory do utylizacji padłych zwierząt. W tym samym czasie Powiatowy Lekarz Weterynarii znalazł miejsce, gdzie można by, na wypadek wystąpienia ptasiej grypy, składować obornik z zarażonych ferm.

Jak podkreśla Andrzej Andrusiak, powiat wschowski jest przygotowany na ewentualną zagrożenie ptasią grypą. Odpowiednią wiedzę posiadają hodowcy i producenci drobiu, właściciele zakładów przetwórczych, producenci jaj produkcyjnych, czyli innymi słowy duże podmioty gospodarcze. Trochę inaczej rzecz się przedstawia w przypadku mniejszych podmiotów. Tutaj przewidziano spotkania w gminach z sołtysami. Pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce we wschowskim Urzędzie 4 stycznia o godzinie 10:00.

(rak/foto: PW)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Wyborca
03.01.2017 17:16

Jak coś takiego się czyta , napisane w stylu starego PRL czyli obradowali, mieli plenum, uzgadniali z za biurka to aż ciarki przechodzą , że jeszcze taka "kadra" pracuje w gminach .

avatar
~klijent
03.01.2017 21:09

Niech powiatowy lekarz odpowie napytanie jak można produkować i sprzedawać wędliny z zamkniętego zakładu

avatar
~qaz
04.01.2017 21:26

Szanowna redakcjo! Chciałbym wyrazić swoje niezadowolenie w sprawie ostatnich artykułów, dokładniej o przerwach w dostawie wody oraz o wypadku na ulicy Nowe Ogrody. Proszę nie sugerować w artykułach iż Nowe Ogrody to osobna miejscowość, podczas gdy to osiedle stanowi część Wschowy. Nie piszemy przecież "Wschowa i Osiedle Jagiellonów", czy "Wschowa i Stare Miasto", nieprawdaż?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl