TworzymyGłos Regionu

Przy problemach z zajściem w ciążę pomoże... psychoterapia

Czwartek, 23 stycznia 2020 o 20:08, autor: 0 293
Przy problemach z zajściem w ciążę pomoże... psychoterapia

Ludzi, którzy miesiącami lub latami nie mogą doczekać się upragnionego dziecka, jest coraz więcej. Zdarza się, że para bezskutecznie próbuje zajść w ciążę, więc udaje się do lekarza. On natomiast rozkłada ręce, gdyż według przeprowadzonych badań wszystko jest w najlepszym porządku i z biologicznego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód dla rozwoju ciąży. W takim przypadku kobiety kierowane są na psychoterapię. Czy to słuszna decyzja i czy naprawdę może pomóc?

Powodem bywają zbyt duże oczekiwania: własne i otoczenia

Nacisk na „bycie idealnym” i życie według utartego schematu nierzadko staje się przyczyną depresji oraz rozpadu związków. Najpierw ślub, potem dziecko – najlepiej dziewięć miesięcy po przysiędze małżeńskiej – a maksymalnie dwa lata później drugie, oczywiście przeciwnej płci. Pary, które świadomie wyłamują się z tego schematu, mają siłę, by z nim walczyć. Co jednak mają zrobić ludzie pragnący dziecka, z góry zakładający powodzenie? Kobieta i mężczyzna: ambitni, spełniający się w pracy ludzie wyznaczają sobie kolejny cel w życiu, czyli pociechę. A gdy po dwóch, trzech miesiącach starań na teście ciążowym nadal widnieje jedna kreska, pojawia się złość, stres i smutek. Lekarze natomiast alarmują, że permanentne napięcie nerwowe nie ułatwia zajścia w ciążę. W przepracowaniu swojego nastawienia zwykle pomaga dobrze dopasowana terapia.

Warto przepracować swoje dzieciństwo, zwłaszcza nieszczęśliwe

Zdarza się też, że za nieudanymi staraniami o dziecko kryje się lęk pochodzący z przeszłości. Pragniemy pociechy, ale jednocześnie boimy się, czy będziemy wystarczająco dobrymi rodzicami. Ten schemat jest szczególnie częsty u ludzi pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, którzy nie otrzymywali w domu należytej opieki, miłości i zainteresowania. Podświadomie żyją więc w strachu przed popełnieniem tych samych błędów, mimo że wiedzą o ich istnieniu i obiecują sobie, że u nich będzie inaczej. Terapia prowadzona chociażby przez ekspertów ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno Seksuologicznej pozwala poradzić sobie ze smutnymi wspomnieniami z dzieciństwa i zapewnić własnemu dziecku ciepły, pełen miłości dom.

Powód nieudanych starań o dziecko często tkwi w psychice

Ostatnim, popularnym problemem par niemogących zajść w ciążę jest sposób myślenia. Napięcie towarzyszące nieudanym próbom powoduje, że pociecha staje się jedynym tematem rozmów. Pojawiają się wzajemne pretensje i ciężar oczekiwania na upragnione dziecko. W takim przypadku seksuolog, do którego para przychodzi na terapię, pomaga inaczej nazwać oczekiwania i zaakceptować bieżący stan rzeczy. Zdarza się bowiem, że pod wpływem uspokojenia, odprężenia i pozytywnych emocji pojawia się ciąża. Dobrym przykładem są tutaj rodzice adopcyjni, którzy po wielu latach starań o biologiczne dziecko i adoptowaniu pociechy nagle dowiadują się, że są w ciąży.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl