TworzymyGłos Regionu

Posiedzenie komisji oświaty

- sytuacja szkół w gminie Wschowa

Wtorek, 10 grudnia 2019 o 10:19, aktualizacja Wtorek, 10 grudnia 2019 o 17:02, autor: 51 3856
Posiedzenie komisji oświaty

9 grudnia odbyło się posiedzenie komisji oświaty. Zebrani radni oraz goście mogli wysłuchać „Informacji o stanie oświaty” przedstawionej przez Dyrektora Biura Oświaty i Spraw Społecznych - Dawida Gierkowskiego oraz wiceburmistrz Martę Panicz-Szajnkenig.  Dokument został nazwany "Syntetycznym zestawieniem zebranych danych statystycznych, finansowych i danych związanych ze strukturą placówek oświatowych".

Jak podkreślał dyrektor Gierkowski, analiza zawarta w dokumencie opiera się na czynniku ekonomicznym. Zapewnił, że dołożono wszelkich starań, aby analiza była najpełniejsza i jak najlepiej oddawała rzeczywistość. Dokonano też analizy potrzeb infrastrukturalnych. Jak wygląda stan infrastruktury edukacyjnej?

Według opracowania, kilkudziesięcioletnie budynki potrzebują prac remontowo-modernizacyjnych. M. in. wymiany pokrycia dachowego, termomodernizacji, wymiany posadzek i podłóg, modernizacji sal dydaktycznych i oświetlenia, remontu lub budowy infrastruktury sportowej.

Dyrektor Biura Oświaty poruszył w opracowaniu kwestię liczby uczniów w szkołach oraz trendu migracyjnego. Dawid Gierkowski pokazał diagram, który obrazował ilu uczniów jest w danej szkole wiejskiej oraz ilu uczniów dojeżdża do Wschowy. Wynika z niego, że największa migracja jest kolejno w szkołach:

  • SP Konradowo – 43 uczniów,
  • SP Siedlnica – 37,
  • SP Łysiny – 34.

Najmniejsza migracja występuje w:

  • SP Lgiń – 16 uczniów
  • SP Osowa Sień - 14.

Dyrektor Gierkowski stwierdził, że na spotkaniach z rodzicami dowiedział się, że ze względu na niejednoznaczność sytuacji szkół wiejskich - postanowili przenieść pociechy do Wschowy. Czy to jedyny powód?

Analizie poddano również strukturę zatrudnienia w szkołach. Jak wygląda zatrudnienie? Ilu nauczycieli jest na pełnym etacie  a ilu niepełnozatrudnionych? Dawid Gierkowski dodał, że te dane były potrzebne, aby wiedzieć jak o nauczycieli zadbać. Przyznał, że w przypadku propozycji reorganizacji szkół gmina będzie chciała utrzymać wszystkie etaty.

Dyrektor w przygotowanym opracowaniu poruszył też kwestie budżetów placówek, wydatków na oświatę. Czy w przypadku reorganizacji szkół, gmina zapewni możliwość kontynuacji nauki, miejsca w przedszkolach, miejsca pracy dla nauczycieli oraz zwiększenie dostępności połączeń autobusowych dla uczniów?

Po prezentacji radni przeszli do dyskusji. Mieli wiele pytań, na które chcą uzyskać odpowiedzi. Przyznali, że informacja Dyrektora Biura Oświaty jest dla nich niepełna. Do dalszej dyskusji potrzebują jeszcze kilku ważnych zestawień. Czy pomogą one podjąć w późniejszym czasie decyzję o reorganizacji szkół w gminie Wschowa?

(pm)

REKLAMA

Komentarze (51)

avatar

avatar
~Jurek
10.12.2019 13:18

Decyzje o reorganizacji czy zamknięciu szkół. Kolejny raz burmistrz szuka oszczędności wśród dzieci i młodzieży. Pytam się co na to rodzice?

avatar
~Oj
10.12.2019 14:12

Może w końcu należy rozwiązać ten problem a nie udawać że nie go nie ma i w klasie może być 4 uczniów a cała gmina płaci ...

avatar
~do Oj
10.12.2019 15:48

Wstyd za taki komentarz . Beznadzieja

avatar
~do Jurka
10.12.2019 17:33

Czy to jest pytanie retoryczne o tych rodzicach ? . Jeżeli klasa świeci pustkami i brakuje w nich dzieci , to kto ma pytać rodziców i czyich rodziców ? . Nie jesteśmy tacy bogaci aby spełniać kaprys paru dzieciaków i utrzymywać całą szkołę .

avatar
~RR
17.12.2019 21:50

Jak małe szkoły są potrzebne, to poproszę jeszcze w Buczynie, Nowej Wsi, Hetmanicach, Olbrachcicach, Łęgoniu, Czerlejewie, Wincentowie, Przyczynie Dolnej, Górnej, Tylewicach, Wygnańczycach, Pszczółkowie. A co!!

avatar
~Super plan
10.12.2019 14:06

Oświatę w gminie należy utrzymać w pełni, na każdej wiosce również w pełnym wiarze zatrudnienia a w zamian we Wschowie z powodu braku kasy wyłączyć np. uliczne oświetlenie . Szkoła musi być , nawet i z 5 uczniami i 4 nauczycielami ? To na pewno zapewni pełną zgodę ludu. ?

avatar
~do Super plan
10.12.2019 17:28

I po co ta szydera?? Myślisz, że kasa ze zlikwidowanych szkół, a może etatów nauczycielskich przeznaczona zostanie na remonty dróg, chodników, poprawę oświetlenia??Wątpię!! A to, co widać ma jednym ze zdjęć (potrzeby remontowe)-to tak jakby te szkoły obecnie były już prawie ruinami (nieomalże podobnymi swoim stanem do byłych obiektów mleczarni).

avatar
~sam_na_sali
10.12.2019 14:15

syntetyczny=sztuczny???

avatar
~Rodzic
10.12.2019 14:18

Owszem nie od dziś wiadomo, ze najwięcej pieniędzy Gminę kosztuja szkoły.. to tzw studnie bez dna.. Tylko gdzie w tym wszystkim człowieczeństwo, dzieci, rodzice, nauczyciele. Szkola Wiejska to nie tylko miejsce nauki to miejsce wsztstkiego co dzieje sie na wsi.. zamknąć jest prosto ale to jednocześnie zabrać cale zycie wsi.. Oszczędności, tabelki to wszystko juz bylo i jakos gminy udzwignely ten cuezki dla nich balast.. Ludzie a przede wszystkim Radni proszę nie zabierajcie nam szkół nie rozbijajcie wsi.. A jesli chodzi o Gminę i jej stanowisko to jak usłyszałam od reprezentantów Gminy zdanie rodziców ich nie interesuje.. Szanowni Państwo my nie jestesmy bezosobowymi jednostkami.

avatar
~Popieram kom.Rodzic
10.12.2019 17:22

Jest już obiekt byłe szkoły w Przyczynie Górnej i co droga władza ma zamiar z tym zrobić?? Bo jakoś nie słychać pomysłu na zagospodarowanie obiektu. I tak będzie i z tymi zamykanymi (o przepraszam: wygaszanymi szkołami na wsiach).

avatar
~rodzic
10.12.2019 17:27

zgadzam się, szkoła to nie tylko uczniowie i nauczyciele to integracja całego środowiska, inicjatywy kulturalne, pomysły spędzenie wspólnie czasu, wycieczki, zabawy, pikniki. Czynnik ekonomiczny nie może decydować o wszystkim, władza jak zwykle jest bardzo krótkowzroczna.

avatar
~Widz
10.12.2019 14:33

Co to za relacja??? Tylko ten Ni... się wypowiadał? Nie wierzę.

avatar
~Adaś
10.12.2019 15:08

nie widzę pana Antkowiaka na posiedzeniu ważnej komisji. Czyżby miał w głębokim poważaniu to wszystko? Jakby co to ja jestem z Wrocławia!

avatar
~nie może być
10.12.2019 23:08

ET TU, BRUTE, CONTRA ME?

avatar
~Aga
10.12.2019 15:10

Zamknąć, zniszczyć i zapomnieć! A lokalnemu społeczeństwu zamknąć buzię!

avatar
~Jestem za
10.12.2019 15:17

Szkoły na wsi pozostawić kosztem np. wstrzymania inwestycji dróg i chodników w mieście. A jak mało to cały dochód z parkingów niech burmistrz przeznaczy na wynagrodzenia dla nauczycieli. A jak będzie niewystarczająco to zysk z SK dać na kształcenie. dzieci. A jak zabraknie to …. zakręcić wodę. Szok.

avatar
~Bartek
10.12.2019 16:12

Nie, nie wyłączać oświetlenia ani wody ani niczego wiecej. Powinno sie szukac pieniędzy gdzie sie da i pokazac, ze naprawdę sie stara. Jak nie wyjdzie, dopiero rozwazac zamkniecie. A w takim Lginiu to pomoc szkole sie samej wspolfinansowac, utworzyc jakiś plan polegający na wykorzystaniu świetnych warunkow lokalowych i tych plynacych z usytuowania nad jeziorem wśród lasow

avatar
~do Bartek
10.12.2019 16:34

Mówisz pomóc szkole w współfinansowaniu , to może szklarnie im dostawić na hodowlę pomidorów ? Zysk bardzo duży , starczy na węgiel.

avatar
~Do bartek
10.12.2019 19:54

Co to znaczy "szukać pieniędzy gdzie sie da"? To znaczy gdzie? Pod dywanem czy w szafie? Gmina ma jedno glowne źródło dochodów- podatki, ktorych podwyzszenie było glosno protestowane. Mozna ograniczac wydatki, np. przez racjonalizacje sieci szkół. Jasne ze lepiej byloby sciagnac inwestora, tylko zapytam gdzie? Najlepszy grunt stoi od lat odlogiem, mimo skasowania nagród za sprzedaż... Poza tym brak sensownych, duzych terenow inwestycyjnych. Najlpiej powiedziec populistyczne "szukac gdzie sie da"... Co to znaczy gdzie sie da?

avatar
~ppppp
10.12.2019 16:46

Niestety nieuchronnie idziemy w kierunku gigantycznych szkół, gdzie ilość uczniów rozpoczyna od kilkuset ….….To proces nieodwracalny, gdyż gminy i tak większość dochodów wydają na edukację i jedyne co mogą zrobić to likwidacja mały szkół wiejskich.....Niestety ….A państwo nie ma zamiaru dotować szkół i gmin .....dlatego bo............ wiecie sami dlaczego!!!!............... w końcu na nich głosujecie, czyż nie????

avatar
~Mieszkaniec
11.12.2019 08:32

A ja bym tak nie rzucał słów na rządzących ? a bardziej spytał się o pieniądze jakie dostaje gmina na szkoły i jak są one rozdzielane ? Było błędem że to gmina dostaje pieniądze na oświatę a nie placówka . Więc podczas jakichkolwiek remontów budynku można był okraść jedną placówkę a środki przesunąć na drugą bo to jeden resort ? Więc ja się pytam dlaczego ????? .

avatar
~wschowa_dla_wolności
10.12.2019 17:19

Tak się kończy zamiatanie pod dywan przez całe lata spraw oświaty. Ciekawe jak zagłosują radni obecnej koalicji rządzącej, którzy w poprzedniej kadencji stali murem za szkołami wiejskim. W szczególności PT.Knaflewska-Walkowiak i Drobnik ? A Antkowiakowi jakoś wizerunkowo nie współgra "wielkomiejskie zadęcie" z świątecznym oświetleniem miasta z nędzą sytuacji w oświacie. Ale w świecidełkach,błyskotkach i dmuchaniu balonów , jest dobry.

avatar
~17 latek...
10.12.2019 17:28

Jestem człowiekiem zdrowo myślącym z przyszłością dla moich młodszych kolegów i koleżanek - jestem za zamknięciem wszystkich szkół wiejskich w naszym powiecie i skierowaniem dzieci do Szkoły z perspektywami na przyszłość , czyli do Wschowy !!!!. To będzie nie tylko z korzyścią dla młodzież, ale również ze względów ekonomicznych !!!!. Kiedy ci zatwardziali, wiekowi myśliciele zasiadający w tej Radzie Z R O Z U M I E J Ą ### ?. Jak wszyscy - my, zdrowo myślący wiem obecna polityka rządzących i ich ostatnie cztery lata rządów robią wszystko, by zlecać jak najwięcej zadań dla samorządów lokalnych, ale za tym nie idą z ich stony USTAWOWE PIENIĄDZE --- tak więc samorządy słusznie czynią, że wprowadzają swoją oszczędnościową politykę !!!!. W takim małym - malusieńkim powiecie jak nasz powinny być szkoły scentralizowane i być we Wschowie- koniec kropka !.

avatar
~xyz
11.12.2019 08:18

A jakie to niby perspektywy daje Wschowa? może lepszy rozwój dla dzieci wiejskich? totalna bzdura!!!! jeśli tak myślisz to nie masz zielonego pojęcia o szkołach wiejskich.

avatar
~ext7
11.12.2019 18:33

Ooo! Bardzo to, jest dobry pomysł młody „zdrowo myślący siedemnastolatku”. Ba ..jeżeli pozwolisz to, ja proponuję sferę gminnych oszczędności rozszerzyć. I tak proponuję: Zlikwidować Biblioteki, Muzea, Domy Kultury. Po jaką cholerę to, komu-przecież z tego nie ma ni złotówki ? A książek i tak nikt nie czyta. Historia to, pierdoły dla staruszków (ale ci w mniejszości-więc kto by się tam nimi przejmował?). Dom Kultury ? A komu to potrzebne w dobie NETA? Przecież w necie jest wszystko. Masz FB,YOU Trąbkę i inne takie tam atrakcyjne źródła ”kultury”. Tam jest dużo i tanio, a że byle jak to, przecież dla Ciebie większego znaczenia nie ma. Zapewne nie wiesz, że taka mała wiejska Szkoła to, niejednokrotnie jedyny OŚRODEK KULTURY (tam skupia się życie tych małych wiejskich społeczności) Oczywiście można zlikwidować(to najprostsze) a „dzieciska „ poupychać w edukacyjnym „supermarkecie” niczym sardynki w oleju(wszak olej niewiele kosztuje). Być może da to ,niewielkie oszczędności (w „złotówkach”),ale w straty społeczne będą nieporównywalnie większe. Zburzyć coś to, bardzo proste. Dużo trudniej cokolwiek ZBUDOWAĆ.

avatar
~DO-"wschowa dla wolności"
10.12.2019 17:57

O jakiej ty człowieku mówisz tu "wolności" - twoja wypowiedź w tym temacie ma znamiona typowej zaściankowości co to wszystko przekłada się na Wschowski prowincjonalizm !. Jedynym rozsądnym forumowiczem na tej stronie jest Pan "17 latek". Bez odpowiedzi, ponieważ i tak do nie dotrze do ciebie !

avatar
~" Z szacunkiem dla ludzi"
10.12.2019 17:58

POśmiejmy się. Rozszyfrujmy skrót PO. Spośród wszystkich kandydatów na stanowisko burmistrza miasta i gminy Wschowa, posiadam najszersze doświadczenie samorządowe oraz praktykę w zarządzaniu ludźmi w dużych organizacjach. Sprawdź moje CV. Obecnie możliwość zgłaszania projektów uchwał przez mieszkańców Wschowy do rady gminy wynika ze statutu gminy. Od następnej kadencji mieszkańcom gminy, będzie przysługiwać obywatelska inicjatywa uchwałodawcza na podstawie regulacji ustawowych. Gmina przekazuje ogromne środki na działalność CKiR - w roku 2017 dotacja wyniosła 1 942 650 zł, w obecnym roku 1 820 000 zł. To prawie dwa miliony w ciągu roku. Tylko 100 000 zł przekazane zostało organizacjom pozarządowym na działania z zakresu kultury. Jednak zabrakło środków na Festiwal Podróżników 100Droga. Kulturę muszą tworzyć aktywni mieszkańcy. To organizacje pozarządowe lepiej definiują potrzeby kulturalne naszego lokalnego społeczeństwa. Rozwój gospodarczy gminy Wschowa musi odbywać się dwutorowo: 1. poprzez ożywienie gospodarcze i stworzenie warunków do inwestowania na Starym Mieście, 2. poprzez przyciąganie inwestorów zewnętrznych oraz tworzenie warunków do rozwoju lokalnych małych i średnich firm. Dzisiaj na konferencji prasowej przedstawiliśmy koncepcję rozwoju Wschowy, którą jest budowa ciągu pieszo-rowerowego na ulicy Bohaterów Westerplatte. ?? Koncepcja przewiduje zmianę funkcjonalno-użytkową tej części miasta, co doskonale wpisuje się w Lokalny Plan Rewitalizacji Wschowy i daje gwarancję na ożywienie gospodarcze i społeczne Starego Miasta. Inwestor, zarówno krajowy, jak i zagraniczny, zainteresowany ulokowaniem kapitału na terenie Miasta i Gminy Wschowa musi otrzymać kompleksową, profesjonalną obsługę na każdym etapie procesu inwestycyjnego, zaczynając od wyboru lokalizacji, przez system dostępnych zachęt inwestycyjnych po informacje o kadrze, potencjalnych kooperantach i sytuacji społeczno-ekonomicznej. Dostosuję MPZP Wschowy do aktualnych warunków gospodarczych, tak aby tereny objęte planem stały się atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Plan powstaje w drodze uchwały i obowiązuje bezwzględnie na danym terenie. Jako mieszkaniec gminy masz prawo zgłaszać swoje uwagi, uczestniczyć w dyskusjach nad planem oraz składać wnioski. Rada gospodarcza będzie sprawować funkcje opiniodawcze i doradcze w sprawach związanych z rozwojem gospodarczym gminy Wschowa. Ponadto będzie wspierać działania burmistrza poprzez wiedzę, doświadczenie oraz znajomość problemów gospodarki miasta i wsi gminy Wschowa. KTO TO OBIECYWAŁ W KAMPANII WYBORCZEJ ? Ten sam pan który powiedział dla zw.pl https://zw.pl/news/Antkowiak-Mieszkancy-byli-potrzebni-poprzednim-ekipom-tylko-w-czasie-wyborow,138418 Kandydat zPOparciem partii PełO czyli Puste Obietnice

avatar
~Do -
11.12.2019 15:29

Ty chyba dekady pomyliłeś, hejt to broń ale ja wolę kompromis i porozumienie . W całej tej twoje "rz.....e" brakuje puenty - to wina Tuska . Takie numeru już nie działają , kopiuj i wklej zostaw swojej rodzince. Na te czasy szukamy rozwiązań i porozumień.

avatar
~?
10.12.2019 19:11

Wreszcie znalazł się odważny włodarz, który nie boi się ruszyć problemu, jakim są szkoły wiejskie.

avatar
~Rob
10.12.2019 20:49

A poprzedni to niby nie ruszał?

avatar
~A
11.12.2019 00:34

Jestem z innej gminy w Polsce U nas też reorganizowali oświatę. Radni zlikwidowali wiejską szkołę podstawową, budynek po termomodernizacji z pięknym terenen, boiskiem do której uczęszczało ok 100 uczniów - bo będą takie oszczędności. Oszczędności nie ma, wydatki na oświatę jeszcze większe (były 3 szkoły są 2) Dodam, że ci sami radni pozostawili LO z liczbą uczniów 8. POLITYKA!!!

avatar
~Mieszkaniec
11.12.2019 09:13

Jest jedna rzecz która została zrobiona przez poprzedni Rząd . Pieniądze które idą na oświatę zostały przejęte przez Gminy i Powiaty . Subwencja za uczniem powinna pójść do szkoły a nie do gminy !!!!!. Szkoły wiedzą najlepiej jakimi środkami by dysponowały i na co ich stać . Jeżeli natomiast to jest jedna pula to można ją przesuwać z placówki na placówkę ???? Co za tym idzie chyba rozumiemy ,co mam na myśli ? . Jednym się daje ponad stan drudzy ledwo wiążą koniec z końcem . Szkoły to nie przedsiębiorstwa które przynoszą zysk w postaci ekonomicznej . Przynoszą zysk w postaci ludzkiej . A zamykanie nawet małych szkół przyniesie faktycznie straty społecznościowe ,nie odwracalnie . Rozwali całą społeczność i jej struktury . Zamknijmy szkołę nr 2 ? Też są same straty :) . Zobaczymy co na to rodzice ? Niech wiedzą dzieci do Leszna :)))) . Wystarczy parę lat a budynki pochłoną miliony strat aby je przywrócić do czynnego przeznaczenia . Mamy już budynek po starym kinie ktoś o to dba ? Mleczarnia , Gożelnia to już jest ruiną . Nie dajmy się omamić statystykami to bzdura !!!!.

avatar
~do "mieszkaniec"
11.12.2019 11:52

Od kina "Hel" wara, nie twoje , nie państwowe , nie miasta. Kup sobie mleczarnie i też będziesz mógł robić sobie co żywnie ci się podoba. Wara.

avatar
~hmm
11.12.2019 14:51

Widać po Tobie Mieszkańcu, iż szkoły rzeczywiście nie zawsze uczą - gorzelnia

avatar
~do "Mieszkańca"
12.12.2019 09:17

Co ty za hejt uprawiasz -dotacja oświatowa jest dotacją państwa tzw. celową i gmina choćby chciał nie może tych środków przeznaczyć na inny cel. Oprócz tego samorządy muszą się z tego obowiązku rozliczać i składać sprawozdania.

avatar
~zuza
11.12.2019 12:02

dlaczego nie ma mojego komentarza ??????

avatar
~zuza
11.12.2019 13:11

państwo w domyśle rząd nie przelewa do dyspozycji gmin i powiatów należnych pieniędzy dlaczego nikt głośno tego nie mówi może poprosimy naszego posła żeby wyjaśnił dlaczego tak się dzieje był kiedyś nauczycielem i wszystko co mu się należało otrzymywał nawet będąc samotnym ojcem

avatar
~deo zuzy
11.12.2019 15:20

Jak nie mówi ? Paru forumowiczów już o tym pisało, państwo nie wywiązuje się ze swoich obietnic finasowania oświaty w sposób dostateczny już od jakiegoś czasu. Wiemy to np. od różnych prezydentów miast i burmistrzów gmin. W tym jest problem, gminy nie mają wystarczających środków na reformy obiecane przez PiS ?

avatar
~Sieroty
11.12.2019 17:24

Nie róbcie z dzieciaków sieroty . Będą dojeżdżać jak każde inne . Nie będziemy płacić na klasy w których jest kilka dzieci , wygodnisie .... Prywatnie se opłaćcie . Tańsze mieszkania i domy na wsi zawsze skutkują gorsza infrastruktura . A cwaniaczki by chcieli , ceny nieruchomości wiejskie a infrastruktura jak w mieście....

avatar
~do Sieroty
12.12.2019 12:33

Jak masło i jaja wyprodukuję już nie zawiozę do miasta

avatar
~zuza
12.12.2019 12:42

ja sierocie nie każe mieszkać w bloku czy na wsi czy w posiadłości a jakie dojeżdżają we Wschowie skąd do kąd nie wiem w czym problem

avatar
~?
12.12.2019 15:49

Może i dobrze byłoby zlikwidować szkoły na wsi, ale pod warunkiem, że zaoszczędzone pieniądze zasilą dany fundusz sołecki.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl