TworzymyGłos Regionu

Odwiedzili miejsca pamięci

Piątek, 29 listopada 2019 o 07:52, aktualizacja Piątek, 29 listopada 2019 o 07:55, autor: 0 584
Odwiedzili miejsca pamięci

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w miniony wtorek Szkoła Podstawowa w Łupicach przeprowadziła „żywą lekcję” historii pod hasłem „Miejsca Pamięci w naszej najbliższej okolicy”. Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, który mieścił się w okolicach Przybyszowa w latach 1944-1945.

Zapoznali się także z niezwykłą, nieugiętą postacią patriotyczną Jana Kowalewicza zwanego „Bartkiem z piekła”. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku Bartek -pustelnik z włoszakowickich lasów, postanowił usypać własnymi rękami pamiątkowy kopiec. Był to jego dowód wdzięczności dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Wilsona, którego zasługi dla narodu polskiego w kwestii odzyskania niepodległości Bartek znał i doceniał. Historię Jana Kowalewicza przybliżył pan Mirosław Kędziora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Boszkowa. Pamięć o Nim jest wyrazem szacunku dla Jego życia i dokonań.

(fb.slawa.pl)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl