TworzymyGłos Regionu

Kontrola PIP - nieuchronna

Piątek, 17 czerwca 2016 o 08:10, aktualizacja Poniedziałek, 20 czerwca 2016 o 12:15, autor: 0 2030
Kontrola PIP - nieuchronna

Zgodnie z zapowiedzią głównego inspektora pracy, w marcu ruszyły kontrole tych przedsiębiorstw, które do tej pory nie były jeszcze weryfikowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Kto może spodziewać się wizyty inspektorów?

 

„Pierwsza kontrola” - kogo dotyczy?

Inspektorzy PIP złożą wizytę przedsiębiorcom, którzy dotąd nie byli kontrolowani przez tę instytucję. „Pierwsza kontrola” ominie duże firmy, które lepiej radzą sobie z wypełnianiem licznych obowiązków pracodawcy. Na spotkanie z urzędnikami muszą przygotować się:

  • mikro przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 9 pracowników,
  • małe firmy zatrudniające nie więcej niż 49 osób,
  • średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 249 pracowników.

Co jest przedmiotem kontroli PIP

Główne aspekty podlegające weryfikacji inspektorów to:

  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli przeprowadzanie przez pracodawcę szkoleń w tym zakresie, ocenę ryzyka zawodowego, wskaźnik wypadków w firmie oraz badania lekarskie,
  • akta osobowe pracowników,
  • przestrzeganie czasu pracy i przydzielanie urlopów w wymaganym przez prawo wymiarze,
  • wynagrodzenia i świadczenia należne za pracę.

Zakres kontroli teoretycznie nie jest zbyt rozległy, w praktyce dotyczy dziesiątek dokumentów, z którymi mali przedsiębiorcy mogą mieć spory problem. Duża część właścicieli mikro firm uważa, że skoro wypełnia wszystkie obowiązki narzucone przez prawo, ale nie dokumentuje tego w należyty sposób, to kontroler „przymknie na to oczy”. Z reguły inspektorzy nie są w takich przypadkach surowi, jednak jeśli w toku kontroli pojawią się inne niejasności, braki w dokumentacji podziałają na niekorzyść firmy.

Aktualna akcja Państwowej Inspekcji Pracy to dobra okazja do przeglądu dokumentacji kadrowej i płacowej. O pomoc warto poprosić biura rachunkowe, które skoryguje ewentualne błędy, podsunie praktyczne rozwiązania i przejmie tę czasochłonną i niełatwą część obowiązków pracodawcy na siebie. Oprócz rzetelnego przygotowania do „pierwszej kontroli” można w ten sposób zyskać większą wygodę i obniżenie kosztów prowadzenia dokumentacji pracowniczej i księgowej.

Jak zapowiedział główny inspektor PIP, pierwsza kontrola będzie łagodniejsza niż zakładają standardowe procedury, akcja ma bowiem na celu poinstruowanie przedsiębiorców i doradztwo w zakresie prawa pracy. Nie należy jednak zapominać, że wciąż jednak wizyta inspektorów będzie miała charakter kontroli, zatem brak przygotowania dokumentacji może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę obowiązku naprawy stanu rzeczy w określonym terminie i powiadomienie urzędników o tym fakcie. Niewinna kontrola może zatem niepotrzebnie znacznie się wydłużyć.

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl