Koniec sportu na terenach wiejskich?

Środa, 01 marca 2017 o 10:47, aktualizacja Poniedziałek, 06 marca 2017 o 15:26, autor: 4 1772
Koniec sportu na terenach wiejskich?

Radny Antoni Jurewicz zgłosił problem upadku sportu na obszarach wiejskich. Zdaniem radnego po upadku klubów nastała pustka i brakuje pomysłu jak ją zapełnić.

Radny Jurewicz na ostatniej sesji Rady Miasta w Sławie przedstawił niezbyt wesołą ocenę sportu na terenach wiejskich. Zdaniem radnego już niedługo na wsiach dzieci w ogóle nie będą uprawiać sportu, upadły klubu, które funkcjonowały w miejscowościach wiejskich. Zaproponował aby środki jakie otrzymywały kluby przeznaczyć na inwestycję w infrastrukturę sportową terenów wiejskich.

- Proszę państwa na wsiach ginie sport, z roku na rok jest go coraz mniej i niedługo już nic z niego nie zostanie. Giną ludowe zespoły sportowe, które były dotowane przez gminę. Chciałbym się zapytać czy te pieniądze, które kiedyś otrzymywały klubu, przeznaczyć na budowę infrastruktury sportowej na wsiach? Nie chciałbym, aby mieszać w to środki z budżetu obywatelskiego, bo przecież kiedyś była pula pieniędzy przekazywana na kluby sportowe na wsiach i czy nie moglibyśmy znów takiej kwoty przekazywać na rozwój sportu na terenach wiejskich? – Pytał radny. – Nie wiem czemu kluby upadły, być może młodzież nie chce już kopać w piłkę, ale widzę, że jeżdżą na łyżworolkach czy deskorolkach. Z tym, że wykorzystują do tego ulice, a to nie zawsze jest bezpieczne. Może warto wybudować dla nich odpowiednie miejsce, w innym miejscu niechby powstała siłownia na świeżym powietrzu i może udałoby się wyciągnąć młodych ludzi sprzed komputerów.

Antoni Jurewicz proponował, aby każde sołectwo otrzymywało w danym roku określoną pulę pieniędzy z przeznaczeniem na sport. Rady sołeckie decydowałby jak te środki wykorzystać, czy gromadzić na jakąś większą inwestycję czy wydawać każdego roku. Zastępca burmistrza Sławy, Krzysztof Gruszewski, wyjaśniał, że pieniądze, które otrzymywały kluby były przeznaczane z konkursu ofert na realizację zadań publicznych i co roku określona kwota jest z tego tytułu wydawana. Zdaniem wiceburmistrza infrastruktura sportowa terenów wiejskich od lat znacząco się poprawia.

- Pieniądze, o których pan mówi przeznaczane były z konkursu na realizację zadań publicznych i nie wynikało z automatu ile, która wioska otrzymywała. Ale to nie znaczy, że nie leży nam na sercu aby powstawały siłownie lub inne miejsce, w którym dzieciaki co nie chcą kopać piłki miały zajęcia – mówił Krzysztof Gruszewski. – Ja myślę, że np. w Krzepielowie warunki do uprawiania sportu znacząco się poprawią, gdy wybudujemy boisko wielofunkcyjne przykryte namiotem. Będzie można grać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, tenisa czy prowadzić różne zajęcia, no może na rolkach nie będzie można jeździć.

Krzysztof Gruszewski przypomniał, że podobna hala powstała już w Starym Strączu, a także ruszy budowa hali w Ciosańcu, więc warunki do uprawiania sportu na wsiach są i będą jeszcze lepsze. Szczegóły dyskusji dostępne w materiale wideo.

(olek/ foto: Google Street View)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar
~Mieszkaniec gminy wschowa
01.03.2017 13:25

No proszę na wsiach są budowane hale sportowe dla dzieci? Tak powinno być tylko dlaczego władze Wschowy myślą tylko o tym żeby na wsiach wszystko zamykać i niszczyć to co ludzie ciężka praca wypracowali. Brawo Slawa a Wschowa niech się schowa.

avatar
~cwp
01.03.2017 15:47

Problem ze sportem występuje także w miastach. Brakuje zajęć po za lekcyjnych, na których dzieci i młodzież uczyły by się grania w siatkówkę, kosza, piłkę nożną itd.

avatar
~Mieszkaniec
01.03.2017 22:27

Zadaszone boisko jest w Starym Strączu i chęci do korzystania, ale trzeba za wynajem płacić, a z tym juz gorzej.

avatar
~Zahir
06.03.2017 22:16

We Wschowie są zajęcia siatkówki w sp nr 2 we Wschowie wtorek godzina 15 czwartek 18

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

nazwaPsi park, muzyczny plac zabaw a może tuba?
18.10.20172 78
Mieszkańcy Wschowy decydują o tym jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach kolejnej edycji Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego.  Oto trzy z propozycji na, które mogą Państwo odda...
nazwa
nazwa
Rodzaje umów o pracę
18.10.20170 27

Ogłoszenia

REKLAMA

Praca

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl