TworzymyGłos Regionu

Konferencja naukowa CZAS ART i Muzeum Okręgowego w Lesznie

Piątek, 16 października 2020 o 14:50, aktualizacja Piątek, 16 października 2020 o 15:01, autor: 5 373
Konferencja naukowa CZAS ART i Muzeum Okręgowego w Lesznie

W roku stulecia ustanowienia granicy państwowej pomiędzy Polską i Niemcami w 1920 roku stowarzyszenie Czas A.R.T. i Muzeum Okręgowe w Lesznie organizuje w dniach 22-23 października 2020 roku, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Granica 1920 na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim”.

Rok 1920 i decyzje polityczne podziału historycznej ziemi wschowskiej pomiędzy Polskę i Niemcami wpłynęły na życie mieszkańców tego regionu, jego rozwój, na kształtowanie społeczeństw, postaw, zjawisk społecznych i kulturalnych. Konsekwencje tej decyzji są odczuwalne do dziś. Podczas obrad pragniemy zgromadzić i zaprezentować wyniki najnowszych ustaleń badaczy zajmujących się kwestiami stosunków międzynarodowych w skali mikro – dotyczących konkretnego, interesującego nas, obszaru historii sprzed stu lat, jak i makro – jakie znaczenie ta granica miała dla krajów / terytoriów położonych po jej obydwu stronach. W kontekście historii stosunkowo nowej – sprzed stu lat – warto sięgnąć także głębiej w przeszłość i przyjrzeć się dziejom granicy na pograniczu wielkopolsko-śląskim: spróbować scharakteryzować ten obszar, zrozumieć procesy i zjawiska zachodzące na nim. Uczestnikami naukowego spotkania są badacze: historycy, historycy sztuki, archeologowie, geografowie, antropolodzy, bibliotekoznawcy, filologowie, regionaliści.

Konferencja odbędzie się we Wschowie (22.10.2020) i Lesznie (23.10.2020). Ze względów bezpieczeństwa na sali obrad spotkają się wyłącznie naukowcy i organizatorzy.

Transmisja online z konferencji zostanie udostępniona na profilu Facebook oraz stronie internetowej Muzeum.

 

Zadanie dofinansowane jest przez Powiat Wschowski i Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:

Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków – dr Barbara Bielinis-Kopeć

Marszałek Województwa Lubuskiego- Elżbieta Anna Polak

Starosta Powiatu Wschowski – Andrzej Bielawski

Starosta Powiatu Leszczyński – Jarosław Wawrzyniak

Prezydent Miasta Leszna – Łukasz Borowiak

http://www.muzeum.leszno.pl/strona_PL/archiwa/8437

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~X
16.10.2020 19:56

Niech lepiej CzasArt pomoże zrobić porządek z kinem Hel , a nie organizuje śmieszne pseudonaukowe konferencje dla nikogo.

avatar
~Heheszko
17.10.2020 21:11

Ale to jest prywatny budynek.

avatar
~Do heheszko
18.10.2020 20:32

Kto się wtrącił i zrobił z tego budynku zabytek? Gdyby CzasArt nie wtrącił się i nie leczył swoich kompleksów obiekt przynosiłby konkretne dochody dla miasta.Przedsiębiorca być może w tamtym czasie zrobiłby coś z mleczarnią.Takie przynajmniej miał plany.Można obejrzeć sobie fragment rady , gdy burmistrz Czopek prosi członkinie CzasArt o wycofanie wniosku o wpis budynku kina do rejestru zabytków.Panie chciały zrobić kuku burmistrzowi Czopkowi , a zrobiły kuku wszystkim nam mieszkańcom. W podobnym stylu radna Kochańska zadziałała w sprawie wymiany źródeł ciepła .Chciała zdymisjonowac obecnego burmistrza , ale ukarała nas wszystkich.Mogło być wymienionych ok.50 kopcących pieców. Teraz my będziemy wdychać te smrody i się zatruwać.I starym zwyczajem jak w sprawie kina obarcza winą inwestora , tak w sprawie wymiany pieców obarcza pracowników i burmistrza o nieumiejętność złożenia wniosku.

avatar
~Edek
16.10.2020 21:28

A kiedy będzie konferencja naukowa poświęcona wybitnemu modernistycznemu zabytkówi wschowskiemu straszącego dumnie przy skrzyżowaniu Konradowskiej i Kazimierza Wielkiego.Chętnie poznamy zdanie społecznego opiekuna zabytków Wschowy co do dalszych losów tego unikatu na skalę europejską.

avatar
~Andrzej
17.10.2020 16:09

nie depczcie przeszłości ołtarzy

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Chirurg przyjmuje
Chirurg przyjmuje
Oferuje usługi
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl