TworzymyGłos Regionu

Jak zarejestrować sp. z o.o.?

Tradycyjnie czy przez internet?

Wtorek, 05 listopada 2019 o 22:15, aktualizacja Środa, 06 listopada 2019 o 10:03, autor: 0 2033
Jak zarejestrować sp. z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie: sp. z o.o.), jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jak wskazuje sama jej nazwa, charakteryzuje się ona ograniczoną odpowiedzialnością wspólników za zobowiązania spółki. Tego rodzaju spółka jest odrębna od jej założycielela/założycieli i posiada własną osobowość prawną. Planując prowadzenie spółki z o.o., już na początku należy poznać charakter tej formy prawnej oraz obowiązki jakie spoczywają na osobach zasiadających w zarządzie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Funkcjonowanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest regulowane przez przepisy kodeksu spółek handlowych. Warto też wiedzieć, że ta forma prowadzenia firmy, mimo nazywania jej spółką, może być prowadzona przez jedną osobę (bez wspólników). Podstawą do założenia, a następnie funkcjonowania spółki z o.o. staje się podpisanie umowy albo aktu założycielskiego (w przypadku jednoosobowej spółki z o.o). Umowa czy też akt muszą zostać sporządzone w formie aktu notarialnego, chyba że dokonujemy rejestracji spółki drogą elektroniczną czyli przez portal S24 - wtedy możemy skorzystać z standardowych wzorów, które nie wymagają od nas wizyty u notariusza. Po ich sporządzeniu i podpisaniu, trzeba uregulować jeszcze kilka innych formalności (są to m.in. wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego i powołanie zarządu). 

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Tego rodzaju spółkę należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Można to zrobić w sposób tradycyjny (osobiście - w sądzie, lub listownie) albo elektronicznie - przez Internet. W tym ostatnim przypadku wniosek i załączniki trzeba podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Tradycyjna rejestracja spółki z o.o. opiera się na tym, by we właściwym sądzie gospodarczym złożyć i opłacić wniosek o rejestrację spółki. Dzięki zasadzie "jednego okienka", w sądzie składa się jednocześnie wnioski zgłaszające spółkę do:

  • Urzędu Skarbowego w celu uzyskania numeru NIP, 
  • Urzędu Statystycznego w celu uzyskania numeru REGON,
  • ZUS-u.

Sposób tradycyjny jest opcją bardziej korzystną dla spółek wieloosobowych lub takich, które chcą zawrzeć w umowie niestandardowe zapisy. Rejestracja elektroniczna dawałaby im mniejsze możliwości ukształtowania umowy niż w przypadku zakładania spółki u notariusza, a pokrycie kapitału zakładowego byłoby możliwe jedynie wkładami pieniężnymi.

Tradycyjnie czy przez Internet - czyli jak zarejestrować spółkę z o.o.

Nie ulega wątpliwości, że załatwianie spraw drogą internetową jest sposobem szybszym i wygodniejszym, dlatego od 2012 roku, w Polsce wprowadzono uproszczony tryb zawiązania i rejestracji spółki z o.o. - właśnie przez Internet. Tryb ten określa się mianem S24 i jest on szybszy oraz tańszy od tradycyjnej rejestracji. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest jednak zaopatrzenie się w kwalifikowany podpis elektroniczny albo w profil zaufany na platformie ePUAP. Rejestrację S24 rozpoczyna się od założenia e-konta. Później do systemu wprowadza się wszystkie konieczne dane. Tam tworzy się wniosek rejestrowy, umowę spółki i inne wymagane dokumenty. Następnie bezpośrednio z systemu są one przesyłane sądowi. Tryb S24 pozwala na to, by spółkę z o. o. zarejestrować w terminie siedmiu dni (od daty wypełnienia formularza). Cała rejestracja przez Internet nie jest trudna, a pozwala zaoszczędzić czas, jak i pieniądze. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie inkubatora przedsiębiorczości Keep Going Group

Keep Going Group - inkubator przedsiębiorczości, biuro rachunkowe

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl