TworzymyGłos Regionu

Jak kupić mieszkanie, aby nie narazić się na niespodziewane problemy?

Wtorek, 18 lutego 2020 o 23:14, autor: 0 395
Jak kupić mieszkanie, aby nie narazić się na niespodziewane problemy?

Rynek nieruchomości w Polsce rozwija się prężnie, a ilość ofert sprzedaży mieszkań jest zatrważająco duża, zarówno jeśli chodzi o rynek pierwotny, jak i wtórny. Sprawdź co zrobić, aby ustrzec się podstawowych i niespodziewanych problemów podczas zakupu mieszkania!

  1. Weryfikacja stanu prawnego mieszkania

  2. Dokładny wywiad z właścicielami nieruchomości

  3. Porady prawne dotyczące nieruchomości

 

Znalezienie wymarzonego mieszkania to dopiero pierwszy krok do jego zakupu. Przed sfinalizowaniem umowy trzeba dopełnić jeszcze wielu formalności oraz sprawdzić wszystkie elementy, które mogą potencjalnie sprawiać problemy.

 

Weryfikacja stanu prawnego mieszkania

 

To krok konieczny głównie dla kupujących, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Takie lokale są zwykle tańsze niż te prosto od deweloperów, jednak ich historia nie jest pewna. W pierwszej kolejności warto więc sprawdzić stan prawny takiego mieszkania. W tym celu można sięgnąć po informacje z ksiąg wieczystych mieszkania - w nich znajdują się zapisy o właścicielach danej nieruchomości oraz ewentualnych obciążeniach hipotecznych.

 

Dokładny wywiad z właścicielami nieruchomości

 

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera sprawa jest prosta - mieszkanie można obejrzeć w stanie surowym zamkniętym, jeśli już powstało, lub zarezerwować je na podstawie przedstawionych planów budowy. Obie opcje wymagają dokładnego zweryfikowania dewelopera, jego wypłacalności oraz sytuacji finansowej na rynku. Pozytywne informacje gospodarcze o firmie zmniejszają prawdopodobieństwo oszustwa.

 

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego warto zapytać właściciela o wszelkie problemy związane z mieszkaniem oraz takie informacje jak data ostatniego remontu, dlaczego właściciel sprzedaje mieszkanie oraz kto w nim do tej pory mieszkał. Zabezpieczeniem jest również prośba o zaświadczenie z właściwego urzędu, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany.  Ważne są także kwestie związane z późniejszym użytkowaniem nieruchomości, np. miesięczna wysokość opłat za rachunki lub obecność "trudnych" sąsiadów.

 

Porady prawne dotyczące nieruchomości

 

Zakup nieruchomości wiąże się ze sporządzeniem aktu notarialnego, czyli dokumentu, który reguluje m.in. warunki dokonania transakcji. Na jego podstawie kupujący staje się nowym właścicielem mieszkania, dlatego trzeba zadbać, aby zapisy aktu były jak najbardziej korzystne dla kupującego. W tym momencie przydają się porady prawne nieruchomości, czyli pomoc wykwalifikowanego prawnika, specjalisty w tej dziedzinie prawa.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl