TworzymyGłos Regionu

Jak dobrać elewację drewnianą do budynku?

Środa, 09 września 2020 o 22:35, autor: 0 91
Jak dobrać elewację drewnianą do budynku?

Przyglądając się współczesnym projektom budynków łatwo zauważyć, że architekci wyraźnie zakochali się w drewnianych elewacjach. Są popularne nie tylko w przypadku nieruchomości o klasycznej formie, ale także nowoczesnej. Jednak dla wielu osób problemem jest dobór konkretnej opcji zabudowy. Co wybrać? Czym się kierować i jak nadać budynkowi dodatkowego uroku?

Każda bryła budynku jest dobra, na drewnianą elewację

W przypadku tego materiału mamy do czynienia z bardzo ciekawym efektem. Na budynkach nowoczesnych architekci często stosują różnego rodzaju delikatne wstawki z desek. Okazują się one świetnym rozwiązaniem. Wspaniale komponują się z takimi materiałami, jak szkło czy stal i jednocześnie nadają budynkowi niezwykłego kunsztu.

Właściciele domów bardziej klasycznych również mogą skorzystać na tym rozwiązaniu. Odpowiednio dopasowana elewacja budynku ociepli taki obiekt, ale i paradoksalnie doda mu nieco nowoczesnego charakteru. To najlepszy dowód na to, że nie musisz zastawiać się nad tym, czy bryła Twojego budynku nadaje się na taką elewację.

Jaką barwę drewna warto wybrać?

Nie tak dawno temu obserwowaliśmy wyraźny trend związany z wyborem raczej naturalnych kolorów drewna. Dziś sytuacja nieco się odmieniła, gdyż architekci często stawiają na barwy bardziej stonowane i przede wszystkim chłodne. Szarości oraz grafity są świetny wyborem w przypadku budynków o nowoczesnej formie. Przy bardziej klasycznych warto jednak celować w kolory zbliżone do naturalnych.

Jednak tak naprawdę ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. Kupując deski na elewację, staraj się nie kierować powszechnymi trendami, ale zwyczajnie własnymi upodobaniami.

Jakie drewno wybrać?

Oto kilka przykładów popularnych typów desek i ich kolorów, które znajdziesz w ofercie Hardwood:

- świerk skandynawski – bardzo jasny, przyjemny dla oka, nadający budynkowi mnóstwo kunsztu i naturalności,

-  modrzew syberyjski – również jasny, ale tym razem w odcieniach od złocistego po lekko czerwony,

- cedr – wykonane z niego deski mogą mieć odcienie od ciemnego brązu do całkiem jasnego beżu,

- tatajuba – jest brązowa z przełamującym ten kolor żółtym, ale z upływem czasu stopniowo ciemnieje, pokrywa się patyną,

- meranti – znajdziesz deski w kolorach do jasnego do ciemnego brązu wpadającego w czerwień, a więc możliwości wyboru masz mnóstwo.
- ipe lepacho – niesamowicie twarde i odporne drewno z przepiękną barwą.

Łatwo zauważyć, że deski elewacyjne z egzotycznych gatunków drewna są bardziej urozmaicone. Stawiając na nie, możesz „bawić się” kolorami elewacji, ale z drugiej strony pamiętaj, że materiały te są stosunkowo drogie.

Pokryć drewnem całą elewację, czy tylko część?

Wybór konkretnego rozwiązania ponownie zależy od indywidualnych upodobań. Ze swojego doświadczenia wiemy, że całe budynki w drewnie są opcją chętnie wybieraną przez miłośników przyrody i ogólnie lasów. Dom ma bardzo ciepły charakter i zdecydowanie warto w tej sytuacji postawić na gatunki egzotyczne.

Przy częściowym wypełnianiu drewnem elewacji, warto postawić na bardziej stonowane wstawki, np. ze świerku skandynawskiego. Polecamy w takich przypadkach obijanie drewnem np. futryn okiennych, drzwi czy obrzeży budynku. Wygląda to elegancko, a i tego typu elewacja świetnie będzie się komponować z nowocześniejszymi materiałami. Jeśli szukasz innych inspiracji na elewację drewnianą, zajrzyj do nas na Hardwood.pl.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl