TworzymyGłos Regionu

Droga św. Jakuba

Piątek, 24 lipca 2020 o 09:39, autor: 0 713
Droga św. Jakuba

25 lipca, a więc w najbliższą sobotę jak co roku obchodzić będziemy odpust św. Jakuba. Najbliższym nam kościołem pw. Św. Jakuba jest kościół parafialny w Konradowie a kolejny znajduje się w sąsiedniej gminie w Święciechowie.

W tym roku wyjątkową oprawę dla uroczystości odpustowych przygotował wójt gminy wraz z proboszczem parafii w Jakubowie. W niedzielę 26 lipca o godz. 13:30 rozpocznie się koncert plenerowy. Więcej informacji na stronie https://jakubow.pl/zapraszamy-na-koncert-plenerowy Jak już pewnie wszyscy wschowianie wiedzą – przez Wschowę biegnie Europejski Szlak Kulturowy Wielkopolska Droga św. Jakuba. Szlak prowadzi z Łotwy przez Litwę, polskie Sejny do Zgorzelca i dalej do Santiago.

W tym nietypowym 2020 roku, w którym przyszło nam żyć - pełnym ograniczeń – wyjątkowo nie odbyła się tradycyjna już kilkudniowa wędrówka wschowskim odcinkiem szlaku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pojedynczo lub w rodzinnym gronie wybrać się na szlak pieszo lub rowerem na jednodniową wyprawę. Dzięki wznowieniu połączeń kolejowych na trasie z Leszna przez Wschowę do Głogowa - można dla przykładu wybrać się rowerem ze Wschowy czy Leszna przez Głogów do Jakubowa i wrócić z Głogowa pociągiem z rowerem, co znacznie skróci dystans i uatrakcyjni taką przygodę.

Już od stycznia obserwujemy pojedynczych pielgrzymów, którzy przemykają, często niezauważeni przez ziemię wschowską. W czerwcu w Konradowie pojawili się goście ze Śląska. W minioną sobotę Stowarzyszenia „Nasze Trzebiny”, „Przyjaciół Szkoły i Rozwoju Wsi Długie Stare” oraz Koło Gospodyń Wiejskich Długie Nowe zorganizowały marsz z kijkami ze Święciechowy do Wincentowa, gdzie goście z Wielkopolski zapoznali się z historią przysiółka i kapliczki Braci Senft.

W bieżącym roku na wniosek sympatyków Drogi św. Jakuba Rada Miasta i Gminy Wschowa przyjęła nazwę Drogi św. Jakuba dla niezamieszkanej jeszcze ulicy będącej przedłużeniem ulicy Polnej. W tym samym dniu grupa sympatyków posprzątała właśnie ten newralgiczny niegdyś odcinek szlaku między Wschową a Osową Sienią. Tym razem śmieci było niewiele, co jest kolejnym powodem do radości.

W roku 2019 wędrówka szlakiem została dodatkowo urozmaicona. W każdej miejscowości na wschowskim odcinku oraz w Trzebinach i Niechłodzie w ramach projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. zostały zamontowane skrzynki z pieczątkami oraz tablice informacyjne w Osowej Sieni i w Konradowie. Każda pieczątka jest unikatowa a wizerunek stempla jest silnie związany z dziedzictwem kulturowym każdej z miejscowości. Dodatkowo Stowarzyszenie przygotowało karty pielgrzyma, foldery i informatory (również w językach angielskim i niemieckim), które można otrzymać pisząc zamówienie na adres mailowy czasart@gmail.com Karty pielgrzyma są regionalnym odpowiednikiem paszportu, do którego zbiera się pamiątkowe stemple.

W Wincentowie, Osowej Sieni a także we Wschowie pojawiły się nowe drogowskazy informacyjne, które w bardzo widoczny sposób informują którędy przebiega szlak oraz kierują na istotne dla pielgrzymów obiekty. Kolejna drewniana ławeczka z muszlą pojawiła się w Zamysłowie.

Wszystkie te zadania udało się sfinalizować dzięki współpracy Stowarzyszenia Czas A.R.T. z opiekunami szlaku, sołtysem, proboszczami i mieszkańcami wsi Osowa Sień, Konradowo i Zamysłów. Środki na realizację zadań pozyskane zostały od: Zarządu Województwa Lubuskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Miasta i Gminy Wschowa, Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykorzystano również środki własne i pracę wolontariacką członków  Stowarzyszenia Czas A.R.T.

Już dzisiaj Czas A.R.T. zaprasza na spotkanie online z Marcinem Olejniczakiem w dniu 13 września tego roku tj. w niedzielę o godz. 18:00. Marcin Olejniczak pielgrzymował ze swojego domu z Wrześni w marcu 2019 roku i dotarł do Santiago a potem do Finisterrae – miejsca zwanego końcem świata by zakończyć pielgrzymkę w portugalskiej Fatimie. W czasie spotkania opowie nam o swojej drodze i o tym, dlaczego we wrześniu ubiegłego roku po powrocie z pielgrzymki ponownie pojawił się we Wschowie. Wydarzenie jest organizowane w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w partnerstwie z firmą „Kaja Komputer”. O spotkaniu będziemy przypominać na fb Czas A.R.T.

Nie musisz jechać do Hiszpanii, aby być na Camino. Możesz ruszyć na szlak z progu własnego domu.

Dobrej Drogi
Magdalena Dokurno

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl