TworzymyGłos Regionu

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Wtorek, 21 stycznia 2020 o 14:24, aktualizacja Wtorek, 21 stycznia 2020 o 14:57, autor: 0 319
Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Gdyby się dobrze zastanowić, wielu z nas z pewnością odszukałoby w pamięci osoby  z najbliższego otoczenia, które miały stwierdzoną tzw. cieśń nadgarstka. A może lekarz kiedyś zasugerował, że i u nas samych istnieje ryzyko jej wystąpienia?

Trudno wyobrazić sobie wygodne życie bez używania rąk. Dzięki naszym dłoniom i palcom jesteśmy w stanie wykonywać mnóstwo precyzyjnych ruchów, a tym samym być aktywni zawodowo, uprawiać sport, radzić sobie z codziennymi, najdrobniejszymi czynnościami…
– wymieniać można tu naprawdę długo. Taka wszechstronność naszych dłoni możliwa jest dzięki bogatemu unerwieniu i ukrwieniu. Jednak wszystkie nerwy i naczynia krwionośne, które je zaopatrują, muszą przecisnąć się przez stosunkowo wąski kanał znajdujący się na wysokości naszego nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka


Gdy jeden z tych nerwów – pośrodkowy – jest przewlekle uciskany, możemy mówić o zespole cieśni nadgarstka. Przyczyny takiej sytuacji mogą być wielorakie. Należą do nich  m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, niedoczynność tarczycy, a nawet cukrzyca. Jednak również nasze zachowania mogą istotnie zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Mowa tu np. o długotrwałej pracy przy komputerze bez podparcia nadgarstków czy też wykonywaniu wielokrotnie powtarzanych ruchów rąk (np. u sprzątaczek, mechaników, pracowników biurowych). Wystąpieniu zespołu cieśni mogą też sprzyjać urazy okolicy nadgarstka.


Jakie są objawy?

Zespół cieśni nadgarstka rozwija się bardzo długo – latami. Jego pierwszymi objawami  są zazwyczaj krótkie epizody cierpnięcia ręki i drętwienia palców. Z biegiem czasu odczucia  te coraz bardziej się nasilają; częściej mamy trudności z wyraźnym pisaniem, rysowaniem,  czy też jakimkolwiek innym ruchem wymagającym większej precyzji; nie możemy całkowicie zacisnąć pięści, czujemy również osłabienie mięśni dłoni.


Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczeniem zespołu cieśni nadgarstka zajmują się ortopedzi i chirurdzy ręki, np. Maciej Klich  i Filip Kucharczyk z kliniki ortopedii i neurochirurgii Form Grupa Lekarska w Warszawie. Istnieje kilka różnych metod terapeutycznych. Należą do nich m.in.: fizykoterapia, stosowanie glikokortykosteroidów (doustnie lub w miejscowych zastrzykach), a w najbardziej zaawansowanych przypadkach – wykonanie zabiegu operacyjnego, którego celem jest uwolnienie nerwu pośrodkowego od ucisku (tzw. odbarczenie). Aby przyspieszyć rehabilitację po operacji, pacjenci mogą również korzystać z fizjoterapii. Zmiana nawyków podczas codziennej pracy naszych rąk jest z kolei bardzo dobrą profilaktyką zespołu cieśni nadgarstka.

REKLAMA

    Dział "Czytelnia" może zawierać treści reklamowe oraz lokowanie produktów.

  • Czytelnia

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

REKLAMA

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

Kupię mieszkanie
Kupię mieszkanie
Mieszkania
Alufelgi
Alufelgi
Części i akcesoria
Mazda 5
Mazda 5
Sprzedam
Koła do Zafiry
Koła do Zafiry
Części i akcesoria
REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl