TworzymyGłos Regionu

reklama

Mieszkaniec gminy Sława jako pierwszy Polak zdobył szczyt Kanamo West. Flaga gminy powiewała na wysokości 5974 metrów

Piątek, 25 lipca 2025 o 12:21, aktualizacja Piątek, 25 lipca 2025 o 12:22, autor:
Mieszkaniec gminy Sława jako pierwszy Polak zdobył szczyt Kanamo West. Flaga gminy powiewała na wysokości 5974 metrów

Jacek Łapiński ze Sławy, a dokładniej z Radzynia, wszedł do historii polskiego himalaizmu. 21 lipca 2025 roku jako pierwszy Polak stanął na szczycie Kanamo West (5974 m n.p.m.) w indyjskich Himalajach. Na wierzchołku rozwinął flagę gminy Sława.

Pionierskie wejście w dolinie Spiti

Szczyt Kanamo West znajduje się w dolinie Spiti w stanie Himachal Pradesh, regionie nazywanym "Małym Tybetem".

– Z Księgi pozwoleń na wejście na Kanamo do tej pory nie zarejestrowano żadnego Polaka. Tym samym Gmina Sława ma swój pierwszy szczyt, na którym z Polski jeszcze nikt nie był – poinformował Jacek Łapiński.

Wejście na szczyt zajęło mieszkańcowi gminy Sława 5 godzin, zejście półtorej godziny. Start nastąpił o godzinie 4 rano. Na pięciokilometrowym odcinku przewyższenie wynosiło ponad 1150 metrów - z 4800 do 5974 m n.p.m.

Czternastu Polaków na szczycie

Po Jacku Łapińskim szczyt zdobyły jeszcze dwie uczestniczki wyprawy Klubu Sportowego Polskie Himalaje - Marta Dunajska z Płocka i Monika Grajek-Kaczmarek z Kicina koło Poznania. Później na wierzchołek weszło kolejnych 11 osób z Polski.

Wśród zdobywców znaleźli się: Jolanta Arent-Stefańska (Warszawa), Barbara Borowiecka (Wrocław SP 29), Józef Bytnar (Albigowa), Karol Gaweł (Warszawa), Zbigniew Kaczmarek (Kicin), Elwira Kocyła-Maziarek (Warszawa), Arkadiusz Kurzeja i Małgorzata Kurzeja (oboje Kępno), Małgorzata Nalewajczyk (Łódź), Katarzyna Przygoda (Warszawa) oraz Marta Sitkiewicz (Jesionka k. Żyrardowa).

Surowa kraina wysokich gór

Dolina Spiti położona jest na średniej wysokości około 4000 metrów n.p.m. Ten zimny, pustynny region słynie z buddyjskich klasztorów i flag modlitewnych.

– Dolina Spiti, znana jako "Mały Tybet", to region w Himalajach w północno-wschodnim stanie Himachal Pradesh, charakteryzujący się surowym, pustynnym klimatem i fascynującą buddyjską kulturą. Jest to jeden z najmniej zaludnionych obszarów Indii – wyjaśnia Jacek Łapiński.

Nazwa "Kanamo" składa się z dwóch słów: Ka i Namo, co oznacza "białą damę". W regionie Spiti szczyt jest uważany za święty. Ze szczytu roztacza się panoramiczny widok na przełęcz Pin Parvati, pasma Kinnaur, góry Ladakh i pasma Lahaul.

Sława w najwyższych miejscach świata

Podczas wyprawy flaga Sławy pojawiła się również w innych rekordowych miejscach. Jacek Łapiński odwiedził najwyżej położoną osadę na świecie z regularnym zamieszkaniem. Był też w najwyżej położonej restauracji oraz urzędzie pocztowym świata na wysokości 4687 m n.p.m.

– Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej społeczności na tak wyjątkowej wysokości! – przekazali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sławie.

Jacek Łapiński regularnie relacjonuje swoje wyprawy na profilu facebookowym, gdzie można śledzić jego himalajskie przygody. Warto dodać, że jest również organizatorem Festiwalu LasWoda & Blues nad Jeziorem Sławskim, który w tym roku miał swoją 17. edycję.

Źródło/foto: Jacek Łapiński, Klub Sportowy Polskie Himalaje imienia Wandy Rutkiewicz – (Facebook)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl