TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak prawidłowo rozłożyć komplet sztućców przy nakryciu?

Poniedziałek, 25 lipca 2022 o 18:49, autor: 0
Jak prawidłowo rozłożyć komplet sztućców przy nakryciu?

Wiemy, że za odbiorem dania stoi nie tylko jego smak, ale też sposób, w jaki zostało zaserwowane. Powinieneś zadbać o estetykę podania, a ta wiąże się bezpośrednio z poprawnym rozłożeniem kompletu sztućców. Jakie elementy i gdzie umieścić? Rozwiewamy wątpliwości!

Komplet sztućców – co do czego służy?

Kupując komplet sztućców, możesz przeżyć chwilę konsternacji – dlaczego składa się on z tylu elementów? Szczególnie rozbudowane i bogato wyposażone są walizki, które mieszczą nierzadko kilkadziesiąt łyżeczek, noży, nożyków i innych, czasem tajemniczo wyglądających akcesoriów. Tymczasem przeznaczenie każdego z nich jest odgórnie przypisane. Warto je poznać zanim rozłożysz sztućce dla gości, czy sam zaczniesz się nimi posługiwać.

  • małe widelczyki i łyżeczki – służą do jedzenia deserów,
  • największy nóż i widelec – służą do spożywania dania głównego,
  • łyżka – nadaje się do jedzenia zupy lub kremu,
  • nóż z ostrymi ząbkami – jest przeznaczony do krojenia pieczywa,
  • widelec średniej wielkości – jest odpowiedni do jedzenia przystawki.

Jeżeli cała uczta składa się z czterech dań (przystawka, zupa, danie główne, deser) to sztućców powinno być tyle, aby nie trzeba ich było stale używać czy myć podczas biesiady. Wraz z opróżnionym talerzem, zabierane są też brudne sztućce, a Ty korzystasz z kolejnych – czystych.

Rozkładanie sztućców wokół zastawy

Zastawa stołowa, czyli talerz duży, talerzyk deserowy, miseczka na zupę, powinna znaleźć się w otoczeniu sztućców. Przy nich bezpośrednio ustawia się szkło, a więc szklanki, kieliszki, lampki oraz inne, w zależności od tego, jakie napoje będą serwowane. Przy rozkładaniu należy sugerować się odgórnie przyjętymi zasadami savoir-vivre, które dość ściśle regulują położenie każdego elementu na stole:

  • sztućce układa się po obu stronach talerza – najdalej od niego znajdują się te, z których skorzystasz w pierwszej kolejności, czyli do zjedzenia przystawki lub czekadełka,

  • po lewej stronie (od wewnętrznej) powinien znaleźć się: widelec do dania głównego, do ryb (o ile są serwowane), do przystawki oraz serwetka tuż przy brzegu talerza,

  • po prawej stronie (od wewnętrznej) powinien znaleźć się: nóż do dania głównego, nóż do ryb (jeżeli menu przewiduje), łyżka do zupy, nóż do przystawki,

  • nad talerzem powinien znaleźć się widelczyk do ciasta lub/i łyżeczka do lodów. Ustaw je naprzemiennie, tj. trzonek widelczyka skieruj w lewo, a trzonek łyżeczki w prawo.

Uwaga! Nie liczy się wyłącznie kolejność i miejsce rozkładania sztućców, ale też to, w jakim kierunku są skierowane zęby noży (do talerza) czy zęby widelca (do góry). Łyżki układa się tak, aby strona wypukła była skierowana ku sufitowi.

Ułożenie sztućców po skończonym posiłku

Po skończonym posiłku sztućce nie wracają już na swoje miejsce. Powinny przyjąć takie ułożenie, aby były sygnałem dla kelnera czy obsługującego przyjęcie, że może zabrać Twój talerz. O tym świadczy równoległe ułożenie na tzw. godzinę piątą.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl